sobota, 26 stycznia 2019

D.I.Y: Mini rozdzielnica warsztatowa z eską i programatorem, tania, solidna i bezpieczna

Czy możliwe jest zbudowanie prostej, taniej a zarazem bezpiecznej rozdzielnicy? Jak najbardziej jest to możliwe. Można zbudować mini rozdzielnicę, na potrzeby prostego warsztatu, z tanich elementów, a zarazem zachować minimalne zasady bezpieczeństwa.

Rozdzielnica będzie się składała przede wszystkim z bezpiecznika typu S (eska) typ B (szybki) 10 amper. Wybrałem 10 amperowy, gdyż przy głównej rozdzielnicy jest 16 amperowy, a za licznikiem 25 amperowy.

Kostki łączeniowe (zwykłe kostki elektryczne na śruby) połączyłem z jednej strony w całość, tak by po drugiej stronie można było swobodnie się przykręcić z poszczególnymi obwodami, czy innymi elementami w tej obudowie. Należy tutaj zaznaczyć, że łączenia powinny być bardzo solidne, tak by nie dochodziło w tym miejscu do żadnych luzów, które mogą powodować przepięcia lub nawet topienie się elementów. Ja dałem tu 2 razy grubszy miedziany drut, by było to jeszcze bardziej pewne połączenie. Kostki elektryczne oczywiście będą przymocowane do obudowy za pomocą śrub

Na przedniej klapie, będą przymocowane elementy dodatkowe, a także będzie tam otwór na bezpiecznik, w tym przypadku nie będzie żadnych drzwiczek, a przełącznik bezpiecznika będzie wychodził po za obudowę.

Rozdzielnica ta będzie zawierała programator czasowy, mechaniczny, można go nakręcić na odpowiednią porę i będzie zliczał czas po czym przerwie obwód. Jego dopuszczalne obciążenie to 16 amper

Kolejny element to specjalny przełącznik, którym będziemy załączali gniazdo sieciowe w stan wyłączony, załączony, lub załączony z programatorem czasowym.

Będzie również kontrolka LED, która będzie informowała o pracy całego urządzenia.

Koszt budowy to około 30 złotychPrzed zamontowaniem tej rozdzielnicy na miejscu, oczywiście trzeba ją przetestować w warunkach ekstremalnych, będę próbował specjalnie ją przeciążyć ponad normę, by wykryć ewentualne usterki, oraz przetestować sam bezpiecznik.

Rozdzielnica jest zaprojektowana do obciążenie 2,5 kilowata

Ale spróbuję ją przeciążyć na dwa razy większą moc, podłączając: nagrzewnicę 1500 wat, żelazko 1800 wat oraz suszarkę 1300 wat czyli łącznie około 4500 wat

Bezpiecznik (termiczny) zadziałał prawidłowo przy tak wysokim obciążeniu, a w rozdzielnicy nie ujawniły się żadne niedoróbki po kilku godzinach testów.

Rozdzielnica już zamontowana:Jak widać można sobie samemu zrobić dobrej jakości rozdzielnicę z dodatkowym zabezpieczeniem we własnym domu, garażu czy jakimś dodatkowym pomieszczeniu, tanio i solidnie przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
1 komentarz:

  1. Ciekawy projekt, i całkiem nieźle wygląda, bardzo solidnie. Zdarza się, że takie samodzielnie wykonane "projekty", są albo mało bezpieczne, albo po prostu są kiepskiej jakości, w przeciwieństwie do tego tutaj oczywiście.

    OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy