piątek, 4 stycznia 2019

Oscyloskop tanim kosztem? Jak wykonać?

Z czego zrobić oscyloskop (przystawkę oscyloskopową) do PC?

Do zrobienia dwukanałowej przystawki oscyloskopowej będziemy potrzebować w zasadzie tylko kilku rzeczy:
  1. Układ scalony LM082 (koszt ~1,40zł)
  2. Dwa potencjometry 100kΩ (koszt ~2,5zł za sztukę)
  3. Dwie gałeczki do potencjometrów (koszt ~1zł za sztukę)
  4. Dwa gniazda cinch (koszt ~0,5zł za sztukę)
  5. Dwa wtyki cinch (koszt ~1zł za sztukę)
  6. Wtyczka jack (koszt ~1zł)
  7. Wtyk damski RS232 do portu COM (koszt ~0,60zł)
  8. Kabel 3×2 (trzy żyły w osobnych ekranach) (koszt ~1,5zł za metr)
  9. Obudowa Z24A (koszt ~3zł)
Podsumowując – koszt całego oscyloskopu powinien się spokojnie zamknąć w 20zł (mi wyszło niecałe 17zł).

Jak zrobić oscyloskop?

Cały oscyloskop jest banalnie prosty i powinien sobie z nim poradzić raczej każdy, kto miał chociaż minimalny kontakt z elektroniką (a jak ktoś jest bystry, to i bez tego da sobie radę;)
Schemat całej przystawki oscyloskopowej przedstawia się następująco:

Powyższy schemat został przygotowany przez redakcję AVT, jednak w oryginale znajduje się bardzo poważny błąd, dlatego postanowiłem go poprawić i opisać tutaj na blogu :) Niestety błąd ten wkradł się również na płytkę drukowaną dołączaną do zestawów kitowych, dlatego radzę po prostu zmontować to w pająku :)
Większa część tego schematu powinna być dla wszystkich oczywista – po lewej mamy wtyk RS232, wejścia pomiarowe (gniazda cinch) podłączone pod dwa potencjometry. Z kolei z drugiej strony mamy wyjście oscyloskopu, które będziemy podpinać do wejścia liniowego karty dźwiękowej.
Część z Was może się natomiast zastanawiać, czym są te dwa trójkąty znajdujące się w środku. Te trójkąty reprezentują dwa wzmacniacze operacyjne znajdujące się w układzie scalonym TL082, a domalowanymi na czerwono cyferkami zaznaczyłem wyjścia tego układu. Jeżeli dalej macie wątpliwości, to zapomnijcie po prostu o tych trójkątach i połączcie wszystko patrząc na numery wyjść i zamieszczoną poniżej rycinę układu TL082:

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości przedstawię jeszcze raz cały schemat w najbardziej łopatologiczny sposób, jaki znam (kliknij, aby powiększyć):

Na powyższym schemacie kolorem czerwonym zaznaczyłem zasilanie układu scalonego pobierane z portu COM (+10V i -10V), kolorem niebieskim masę, oraz kolorami zielonym i fioletowym oba kanały oscyloskopu. Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest jasne :)



PowerOsc

Przed rozpoczęciem pomiarów musimy się zaopatrzyć w program PowerOsc, który ustawi na odpowiednich pinach portu COM zasilanie dla naszego oscyloskopu. Programu tego nie trzeba w żaden sposób konfigurować – musi on być po prostu uruchomiony w czasie pomiarów. Ważne jest jedynie to, żeby ściągnąć program PowerOsc w odpowiedniej wersji – dla portu COM1, lub COM2 (zależnie od tego, do którego portu podpinamy oscyloskop).
Program PowerOsc możecie ściągnąć tutaj:
Gotowy projekt:


To jest tylko fragment artykułu, który znajduje się pod adresem:

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy