poniedziałek, 1 lutego 2021

Jak w prosty i tani sposób wykryć podsłuchy i ukryte kamery

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, czy na przykład wasz pracodawca lub nawet rodzina, mogła by was podsłuchiwać? Nie chodzi o szpiegowanie przez smartfon czy laptop, bo to jest sprawa oczywista (aplikacje do zdalnego sterowania i przejmowania kontroli nad pulpitem, kamerką i mikrofonem), ale chodzi o miniaturowe kamerki, czy podsłuchy bezprzewodowe. W jaki sposób wykryć takie urządzenia? Profesjonalne wykrywacze detektywistyczne kosztują nawet kilkaset złotych. Oto jeden z przykładów:
W jaki więc najtańszy sposób posiadać taki choćby pseudo wykrywacz?

Sprawa wydaje się być dosyć prosta, ale pod pewnymi warunkami. Tradycyjne podsłuchy, czy to w pełni amatorskie, czy trochę bardziej profesjonalne działają głównie w paśmie megaherców i są w pełni analogowe a więc te akurat najłatwiej jest wykryć.

Tutaj widzicie kompletnie amatorski podsłuch, nadaje on na paśmie standardowego radia FM,a więc można go usłyszeć korzystając ze zwykłego odbiornika radiowego.
Bardziej profesjonalne podsłuchy, pracują w paśmie powyżej 108 megaherców, lub na paśmie powyżej 400 megaherce, spotykane są również nadajniki na pasmach powyżej 800 megaherców.


Tutaj prezentuję wam taki moduł, ze słuchawek bezprzewodowych, który nadaje na takim paśmie.

Proszę się nie śmiać, jest on oklejony klejem na gorąco by zabezpieczyć elementy elektroniczne przez uszkodzeniem i wilgocią


Większość podsłuchów i innych systemów audio, działa głównie w paśmie do 1000 megaherców (1 GHz), wyższe pasma są niespotykane ze względu na gorsze przenikanie przez ściany a jak wiadomo dobry podsłuch to dobry zasięg i rozprowadzanie fal, po za budynek lub do innych pomieszczeń. 

Co nie znaczy że wyższe pasma także są używane, np są nadajniki audio-video pracujące na pasmie 2,4 GHz głównie są to systemy stosowane przy kamerach cofania w ciężarówkach, niewielkich kamerkach FPV, używane są również pasma 5,8 GHz głównie w dronach, i o zasięgu do paru km, lecz tutaj chodzi głównie o brak przeszkód między nadajnikiem i odbiornikiem (widoczność optyczna) jakakolwiek przeszkoda znacznie zakłóca sygnał.


ale skoro więc większość systemów podsłuchowych nadawane jest do 1000 megaherców, możemy z łatwością je wykryć a nawet samemu odbierać sygnał audio w bardzo prosty sposób. Wystarczy smartfon oraz odbiornik telewizyjny, Not only TV deluxe

https://www.apollo.pl/produkt/not-only-tv-tuner-usb-dvb-t,101938.html


który możemy zmusić do pracy jako skaner radiowy pasma od 40 do 1000 megaherców.

Jest to znakomite uniwersalne urządzenie, gdyż możemy nasłuchać dosłownie wszystkiego co nadaje analogowo w tym przedziale pasma


Dzięki aplikacji SDR Touch:

https://play.google.com/store/apps/details?id=marto.androsdr2


oraz krótkiemu przewodowi, możemy w prosty sposób najpierw wykryć sygnał na popularnych częstotliwościach, po czym włączyć nasłuch w kilku popularnych modulacjach.


Istnieją również tanie wykrywacze podsłuchów, a raczej prowizorki wykrywające jedynie jakąkolwiek aktywność radiową (informujące diodami LED), lecz są one prostej konstrukcji i mogą przekłamywać, gdyż wykrywają wszystko co możliwe, i co tylko nadaje, dlatego nie polecam takich urządzeń, bo to strata pieniędzy (nawet sam wbudowany tani chiński kompas mówi nam już wiele o tym urządzonku). 
Smarton natomiast oraz odbiornik i aplikacja SDR Touch potrafi dokładnie pokazać spektrum fali radiowej na danej częstotliwości, a nawet możemy odbierać dźwięk, jeśli jest on w postaci analogowowej, a tak pracuje większość podsłuchów.


Niestety nie wszystkie podsłuchy w ten sposób wykryjemy, jeśli jest to naprawdę profesjonalny system pracujący np. w formie GSM i posiada kartę telefoniczną (są to np. foto-pułapki leśne).

Takie systemy działają np. jak połączenie telefoniczne 2G GSM - rozmowa na żywo z automatycznym odbiorem, lub przez mobilny internet 3G/4G i przesyłanie streamu z kamerki


Taką fotopułapkę także możemy zrobić sami ze swojego smartfona i korzystając z aplikacji alfred camera

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ivuuTakie rzeczy raczej ciężko będzie wykryć tym sposobem (SDR Touch). co prawda można wykryć spektrum fali na 800/900 MHz 2G GSM, lecz jeśli pracuje on na paśmie 1900 MHZ i wyżej to już nie.


Jeśli chodzi o ukryte kamery czy monitoringi, które "widzą" także w nocy, możemy je wykryć także kierując na nie obiektyw aparatu, niewidoczne światło podczerwone jest dobrze widoczne w kamerach, podświetlenie takie, możemy ujrzeć w takiej oto postaci w nocy (gołym okiem niewidoczne):
Oczywiście zająłem się tematem wyłącznie podsłuchów i kamer działających bezprzewodowo, natomiast istnieją także dyktafony i rejestratory zapisujące dane na karty SD, w takim przypadku nie wykryjemy ich w ten sposób gdyż one nie nadają, lecz zapisują zgromadzony materiał na pamięć, są to niewielkie kamerki które mogą schować się nawet w długopisie, pendrive czy okularach bądź zwykłe odtwarzacze MP3 z funkcją nagrywania z mikrofonu.  

https://flesztech.blogspot.com/2018/06/unboxing-i-test-dugopis-z-niespodzianka.html

To jest ten trudniejszy przypadek do wykrycia, lecz lepszy dla nas gdyż jeśli wykryjemy takie urządzenie np. gołym okiem, możemy odpowiednio wcześnie je zniszczyć wraz z dowodem czyli zapisem a posiadacz tego urządzenia o niczym się nawet nie dowie, o ile .... to urządzenie jedynie zapisuje dane "lokalnie" i nie ma wbudowanego nadajnika, tak jak np. ten długopis z kamerką powyżej!

Powyżej widzicie też okulary, które nadają na żywo na pasmie 2,4 GHz, tak jak kamerka monitoringu.


Obecnie miniaturyzacja tak poszła naprzód że naprawdę bardzo bardzo ciężko jest wykryć takie urządzenia, istnieją kamerki wielkości mniejszej niż paznokieć które potrafią nadawać przez ukrytą sieć wifi 2,4 GHz (punkt dostępu). Możliwości jest naprawdę wiele.2 komentarze:

  1. Ciekawe rzeczy wypisujesz Seba, nic tylko zostać szpiegiem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. akurat miałem takie zlecenie zrobić najtańszym sposobem jakikolwiek wykrywacz mini nadajniczków a więc wymyśliłem takie coś 😆

      Usuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy