wtorek, 24 stycznia 2023

Zza kulis transmisji na żywo z terenu, czyli IRL Compact D.I.Y, co i jak zostało przygotowane i zbudowane od strony technicznej?

No i stało się kolejny krok w przód w historii PaCZaJ TV, właśnie dziś przeprowadzona została transmisja na żywo ze studia mobilnego własnej konstrukcji Transmisję mogliście oglądać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=7M2MS9OH37U była to transmisja z jednego z największych regionalnych wydarzeń w Beskidach czyli Gody Żywieckie, swoją drogą bardzo fajne wydarzenie, bardzo dynamiczne i fotogeniczne. Nasza transmisja jest jedną z najpopularniej wyszukiwanych na youtube z największą oglądalnością, w chwili obecnej ma około 3000 wyświetleń co stawia nas na 1 miejscu nawet powyżej lokalnych mediów czy instytucji relacjonujących te wydarzenia. Do transmisji przygotowywaliśmy się od jakiegoś czasu i oto efekty.



Słowem wstępu

To kolejny raz gdy udowadniamy że nie trzeba być nie wiadomo jak bogatym, posiadać sprzęt za tysiące złotych, liczy się wiedza a dzięki wiedzy zbudowałem coś na wzór "IRL compact" czyli przenośnego studia mobilnego D.I.Y, które składa się z kamery zewnętrznej oraz "komputera strimingowego".

Dzisiejsza transmisja pobiła rekordy oglądalności, w szczytowym momencie NA ŻYWO oglądało nas 60 osób (średnio 30) co uważam za znakomity wynik w historii kanału PaCZaJ TV.

Sama jakość techniczna jak widzicie jest na dobrym poziomie, wszystko dopracowane, zero buforowań, zero problemów technicznych to pokazuje jak bardzo kładziemy nacisk na jakość techniczną i na to by komfort dla widza był jak najlepszy. Z kolei jakość obrazu z kamery zewnętrznej - miodzio. Wszystko było dobrze widać, zwykły stream z kamerki smartfona nie dałby takich efektów co obraz z zewnętrznej kamery z dobrą optyką i fizycznym zoomem.


To pierwsza ale nie ostatnia taka transmisja, studio mobilne wejdzie w użytkowanie na stałe i wkrótce będą się pojawiały kolejne transmisje jeszcze bardziej dopracowane a samo studio dzięki temu że się sprawdziło idealnie w ekstremalnych warunkach (szaleństwa, ciąganie za przewody itp.) będzie wprowadzone jako stałe urządzenie do strimingów na żywo. Pojawią się też ulepszenia 😁👍  

Co do samego strima: innym strimerom z youtube jest zimno bo temperatura -0 stopni 😆 (jakby się nie dało ciepło ubrać odwalają manianę, oszukują chociaż są sponsorowani przez widzów, ja zrobiłem to co zapowiadałem w 100% nie narzekając na nic, nie usprawiedliwiając się, nie żebrząc o donejty także sami widzicie, czasami robi się coś z pasji a nie tylko dla pieniędzy. 😁 

Zrobiłem coś co inni by powiedzieli że jest niemożliwe, starszy smartfon i starsza kamera sony za kilkaset zł a technologia jak za tysiące złotych. 


Stary sprzęt a transmisja wyszła lepiej niż mediów lokalnych

Oczywiście PaCZaJ TV na chwilę obecną nie dysponuje jakimś super sprzętem do nagrywania, tutaj jesteśmy w tyle porównując się do mediów choćby lokalnych które posiadają kamery za tysiące złotych. Najlepsza w tej chwili nasza kamera to ta nagrywająca w 4k lub full HD 60 fps ale to tylko kamerka smartfonu Sony. 

Dlaczego więc uważam że jak zwykle wyprzedziłem technologicznie innych? A to dlatego że nikt do tej pory nie zrobił czegoś podobnego czyli nadawanie na żywo z zewnętrznej kamery z optycznym zoomem i porządną optyką, zwykła transmisja nawet ze smartfonem z gimbala to nic nadzwyczajnego w 2023 roku.  ALE ! Zbudowanie mobilnego studia już jest czymś nadzwyczajnym!

Studio mobine to nie taka prosta rzecz jak widać, bo mało kto by zrobił to w formie "bryły", którą można trzymać w jednej ręce.

Kto by pomyślał stary smartfon sony xperia XA2 i stara 11 letnia kamera Sony CX115 + grabber HDMI oraz uchwyt smartfonowy wszystko w cenie około 500 zł może działać jako pełnoprawne niezawodne studio mobilne, strimerzy rozpieszczeni przez swoich widzów donejtami nigdy czegoś podobnego nie zrobią w tej kwocie, bo powiedzą że to NIEMOŻLIWE, że ze słabego sprzętu nie da się robić strimów, że trzeba wyrąbać parę tysięcy na samego smartfona (prowadzą e-żebractwo, kręcą w zeznaniach) 😌 a tu proszę PaCZaJ TV po raz kolejny udowadnia że wszystko jest możliwe. 😃


Z czego składa się studio mobilne?

Przede wszystkim najważniejszy element to zewnętrzny pojemny akumulator żelowy 12 volt pod który podłączona jest przetwornica główna, zmieniająca napięcie na takie przy którym pracuje kamera Sony czyli około 8 volt

Sam akumulator to zawartość plecaka z której wychodzi przewód zasilający idący wprost do kamery a z kamery wychodzi przewód zasilający idący do kolejnej przetwornicy, tym razem tej która dostosowuje napięcie do smartfona 4,2 volt, smartfon pełni tu rolę komputera strimingowego i narzędzia do nadawania sygnału na żywo

Cała konstrukcja jest zwarta i przymocowana do kamery Sony od dołu do śruby, która służy za mocowanie statywu, dzięki czemu cała konstrukcja to jednolita bryła którą można trzymać jedną ręką.

Sama kamera Sony musi być w jakiś sposób podłączona do smartfona, tutaj przydaje się tzw. grabber HDMI czyli urządzenie przechwytujące obraz z kamery zewnętrznej i przerabia go na sygnał USB idący do smarffona oraz odpowiedniej aplikacji, która ma możliwość ustawienia urządzenia zewnętrznego jako kamery głównej.

Całość musiałem mocno spasować by nic nie było ruchome, ze względu na dynamikę w terenie przy przeprowadzaniu transmisji  - czyli szaleństwa, ciąganie za przewody, postaci tam biegających, które mają przebrania, często te postaci podbiegają do fotoreporerów i obejmują ich, jest spora możliwość rozłączenia czegoś, dlatego musiałem to wszystko solidnie zmontować by nie doszło do przypadkowego rozłączenia jakiegoś przewodu. Nic takiego się nie wydarzyło w ciągu całej transmisji ale było już blisko.

Mocowanie smartfona to specjalny aluminiowy uchwyt rowerowy oraz innego rodzaju przejściówki dostosowujące go do mocowania na śrubę statywu kamery.














A jak przebiegała transmisja?

Wszystko się odbyło planowo, transmisja miała trwać około 3 godzin i dokładnie tyle trwała planowo, akumulator żelowy został obliczony na pracę około 3 godzin, przy poborze prądu w szczytowym momencie 1700 miliamper (tyle pobiera kamera sony + smartfon sony na full obrotach oraz grabber hdmi + dodatkowo ładowanie obydwu akumulatorków) to starczyło prądu na styk, dokładnie tak samo było z transferem, wcześniejsze wyliczenia bitrate idealnie pokryły się w praktyce i pobrało około 5 giga transferu.

Bitrate transmisji został ustalony na podstawie wcześniejszych pomiarów zasięgu oraz przepustowości sieci (zostały dokonane pomiary speed testem, oraz zostały ręcznie wprowadzone parametry nadajnika BTS oraz rodzaju sygnału) na tydzień przed rozpoczęciem transmisji, został ustalony na idealnym poziomie dzięki czemu transmisja odbywa się bez ani jednego przypadku buforowania (zrywań transmisji u widzów).

Przeprowadzając takie transmisje trzeba być odpowiednio do nich przygotowany od strony technicznej, nie trzeba tu jakiejś skomplikowanej wiedzy, to są po prostu podstawy, o których powinien wiedzieć każdy nawet amator prowadzący transmisje na żywo z terenu by komfort oglądania u widzów był jak najlepszy.




Retransmisja:



Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy