Prezentuję wstępną instrukcję obsługi UEFI/BIOS z nowoczesnych tabletów z windows takich jak np. Lark Ultimate 7i.
Jest to dopiero propotypowa wersja beta, ponieważ kilku funkcji ja sam jeszcze nie do końca rozumiem i nie przetestowałem i trudno znaleźć jakieś szczegółowe informacje nawet na anglojęzycznych stronach dotyczących UEFI BIOS insydeh20
Jeśli macie jakieś wątpliwości lub nowe informacje albo zauważyliście jakieś błędy podzielcie się tym w komentarzach koniecznie!
Zastrzegam że mogą być błędy w moim rozumieniu niektórych funkcji w BIOS, sorry ale jest to nowoczesne UEFI, wielu z funkcji i ja nie rozumiem.
A więc zaczynamy:
Ekran główny:
Ekran menedżera startu:
Ekran menedżera urządzeń (przestawienie tej opcji na nic konkretnego nie wpływa)
Ekran bezpiecznego startu (wpływa na uruchamianie innych systemów niż windows 8 i 10 oraz niepodpisanych cyfrowo sterowników) zabezpieczenie przed nieautoryzowanym i szkodliwym oprogramowaniem, które bardziej przeszkadza niż pomaga
Pamiętajcie tutaj by prawidłowo operować opcjami, obejrzycie: https://www.youtube.com/watch?v=hqSE0GrXy5c
Podstawowe dane, godzina, data, wersja bios, info o sprzęcie:
Funkcje zaawansowane:
Ustawienia modułu kryptograficznego (funkcja przydaje się jeśli tablet chcemy zabezpieczyć np. w przypadku zmiany właściciela, dane z dysku szyfrowane i nie do odzyskania w żaden sposób)
Zaawansowana konfiguracja procesora i nie tylko
Ustawienia dotyczące bootowania (startu) tabletu, rozruchu z dysku lub pendrivów USB
Ciekawostką jest opcja USB Boot - gdzie jeśli ustawimy na FIRST - nie musimy ręcznie wybierać w tablecie startu np. instalatora Windows 10 z pendriva, tablet po wetknięciu pendriva startuje od razu z dysku USB
Opcje zapisu i konfiguracji BIOS
Opcje dotyczące portów USB
(WAŻNE! tutaj przypadkiem nie wyłączmy sobie opcji zasilania portu USB lub wyłączenia szyny USB:
USB2 Link Power Management oraz USB VBUS (nie przestawiać na disabled!)
ponieważ będziemy mieli poważne problemy, brak sterowania tabletem!!!)
instrukcja resetowania UEFI: https://flesztech.blogspot.com/2017/01/UEFI-problemy-RESET.html
Obsługa niskiego zużycia prądu, nieaktywność karty dźwiękowej, dźwięku przez HDMI
Zaawansowane ustawienia podzespołów, dysk eMMC, slotu karty SD i przepustowości danych
Konfiguracja zintegrowanego układu graficznego i wyświetlacza LCD
ciekawostka: opcje w sekcji IDG (intel graphic device) nie powodują żadnych zmian ani wyłączenia w wyświetlaniu obrazu wbudowanego wyświetlacza, ten dział nie został przeze mnie jeszcze do końca przetestowany, więc uważajcie żeby sobie przypadkiem w jakiejś konfiguracji nie wyłączyć ekranu i przestawić wyłącznie na obraz po HDMI!
Ustawienia napięć i temperatur (chyba najciekawsza zakładka)
Ciekawostką jest że jest tutaj możliwość przestawienia minimalnej wartości napięcia akumulatora w milivoltach przy którym poziomie tablet ma rozumieć 0% energii i się wyłączyć, niewiadomą na razie jest możliwość zmiany rezystancji, nie wiem czy chodzi o akumulator i jego test sprawności przez tablet, czy chodzi o możliwość zwiększenia poboru prądu (więcej amper = zwiększenie jego zwarcia) akumulatora
Na pewno ciekawą sprawą jest własne ustawienia temperatur i całkowita możliwość sterowania reakcją tabletu na przegrzewanie się oraz ustawienia wydajności względem długości działania na baterii i na odwrót.
Po ustawieniu enabled przy opcji DPTF możliwość konfiguracji znacząco się zwiększa (można dopuszczać nie tylko graniczne wartości temperatur ale także jak tablet ma się konkretnie zachowywać, ustawiać np. stopnie wydajności, P-state oszczędzania energii lub maksymalnej pracy)
Ostatnią z ciekawostek jest opcja Power Limit max i min - gdzie możemy ustawić moce w miliwatach, w tej chwili testuję te opcje i jej skutki ale trzeba na nie uważać bo skutki są nie do przewidzenia!
Ostatnia zakładka to kontrola nad procesorem, opcje tutaj współgrają z opcjami w zakładach powyżej jeśli chodzi o ustawienia wydajności lub maksymalnej pracy na akumulatorze
Ciekawostka: można sobie tutaj ustawić prędkości procesora, 3 tryby:
C7: 1,88 GHz maksymalna wydajność także na baterii (ta opcja musi współgrać z opcjami z zakładki temperatur i i napięć)
C6: około 1,50 GHz
C1: nie przekracza 1,33 GHz - dobre dla maksymalnej oszczędności baterii
Można tu także ustawić ile ma być aktywnych rdzeni procesora, czy procek ma obsługiwać różne funkcje w tym wirtualizację czy sprzętowe szyfrowanie danych.
Jak widać powyższy poradnik to tylko brudnopis, niestety parę funkcji jeszcze sam nie rozumiem, fajnie by było gdyby ktoś podpowiedział i udało się stworzyć duży uniwersalny poradnik (w formie PDF) obsługi nowoczesnego BIOS/UEFI - bo te powyższe opcje bardzo często są również dostępne w innych tabletach i komputerach.
Taka jedna ciekawostka, nie ustawiajmy sobie w tej zakładce temperatury w żadnej z pozycji o nazwie Passive więcej jak 40-50 stopni, ponieważ tablet cały czas nawet jak nie będzie nic robił będzie ciepły a nawet gorący jeśli ustawimy tam np. 60 stopni, tablet nawet trybie "nic nierobienia" będzie gorący - ani na chwilę nie odpocznie :
Jeśli zaś chodzi o zakładkę w której możemy ustawiać waty minimalne i maksymalne, raczej samodzielne ustawienie jakiekolwiek innej wartości niż standardowe:
min: 4000
max: 7000
nie da nam niczego
Ja doszedłem do poziomu 12000 max i raczej nie wpływa to na realny pobór prądu i zwiększenie wydajności.
Najważniejszymi pozycjami są
Passive - temperatura, którą tablet utrzymuje w standardzie lub do której się schładza z poziomu ... critical
a
Critical - to temperatura maksymalna do której tablet idzie pełną parą więc ustawiamy według potrzeb
albo do ustawień na max wydajność tabletu czyli można sobie ustawić na 90 stopni nie ryzykować więcej ponieważ przy 100 stopniach wszystkie procki intel atom automatycznie wywalają zasilanie by się nie spalić! albo ustawiasz temperaturkę 70 - tablet działa optymalnie, jak ustawisz 60 raczej tablet będzie już ciął a przy 50 nawet się zawieszał przy prostych czynnościach samo ustawienie temperatur powinno iść w parze z innymi ustawieniami bo jak to nie, to bez sensu operować tylko temperaturami by zwiększać wydajność lub max pracy na baterii.
about me
Wyszukiwarka portalu
Tłumacz
Testujemy gadżety shopee
Shopee to nowa platforma zakupowa, która konkuruje z Aliexpress i Allegro. W tym dziale publikujemy unboxingi, recenzje, testy i końcowe oceny wielu różnych produktów i gadżetów zakupionych podczas wydarzenia Black Friday, obejmujących nie tylko te zakupione od chińskich sprzedawców, ale także te zakupione od polskich sprzedawców.
Kliknij tu by wejść do działu
Mechanika
"Rowero-motor" to projekt taniego w eksploatacji pojazdu (tanie i łatwo dostępne części zamienne) który nie wymaga rejestracji ani ubezpieczenia OC, a ponadto posiada bardzo ekonomiczny silnik spalinowy (spala mniej paliwa) przy odpowiednim ustawieniu iglicy oraz mieszance, olejowo-paliwowej (spali mniej niż 2 litry na 100 kilometrów).
Z kolei rower elektryczny to gotowy zestaw do konwersji, najtańszy na rynku a jednocześnie najbardziej praktyczny.
Fotografia
Oto mój fotoblog, podziwiaj razem ze mną przepiękne widoki, obserwuj piękny świat przyrody, poczuj magię pięknych krain i miejsc, wędruj po nieznanych ścieżkach, spójrz na świat z lotu ptaka.
Doskonały artykuł! Widać, że była zrobiona masa dobrej roboty! Dzięki. Dobrze byłoby jednak wspomnieć, że takie same UEFI posiadają laptopy KIANO. Na swoim chciałem zainstalować Linuxa i nigdzie nie było wiadomości o UEFI ani botowaniu, dopiero tutaj. Dziękuję jeszcze raz i oby więcej takich artykułów.
Dzięki 😊
Dobra robota. Dzięki
Prześlij komentarz