sobota, 29 grudnia 2018

Projekt zapalnika i/lub aktywatora na nieograniczony zasięg (GSM)

Witajcie widzowie Elektrodynki. Znów mamy dla was kolejny super projekt, co tym razem? Będzie to projekt aktywatora na nieograniczony zasięg. O co chodzi? Chodzi oto że będąc wiele kilometrów od danego miejsca, możemy coś załączyć lub aktywować, na początku tego filmiku widzieliście odpalenie petardy, to jedna z możliwości, na przykład na sylwestra, czyli elektroniczny zapalnik uruchamiany z dalekiej odległości. Ale nie tylko, projektu będziemy mogli użyć także jako włącznik jakiegoś urządzenia zasilanego z gniazdka na 230 volt.


Ten projekt jak każdy inny na elektrodynce ma być bardzo prosty w złożeniu, z elementów dostępnych pod ręką, powinniśmy po obejrzeniu filmiku złożyć to samemu jak serialowy Mac Gyver, dlatego nie będę was raczył ani schematami elektronicznymi ani zaawansowaną wiedzą elektronika a wszystkie elementy powinniśmy mieć wokół siebie.




Do tego projektu użyjemy oczywiście telefonu komórkowego, ale projekt ten jak każdy inny ma być bardzo prosty w złożeniu, dlatego nie będziemy przerabiali telefonu ani go odkręcali, za chwilę zobaczycie o co chodzi.


Telefon jaki użyję to najprostszy telefon GSM:



Projekt oparty oczywiście o tranzystor PNP, jak on działa, widzimy na poniższym schemacie (schemat jest bardzo prosty w zrozumieniu, po prostu sterujemy nim jak jakąś bramką (przy pomocy wyzwalaczy typu mikrofon, czujnik światła) a ten przepuszcza lub zamyka przewodzenie prądu):


Nasz projekt będzie sterowany przy pomocy fotorezystora (czujnika światła):




A załączanie będzie się odbywało poprzez cyfrowy przełącznik oraz przekaźnik elektromagnetyczny, czyli sam zapłon będzie fizycznie odseparowany od całej konstrukcji, więc będzie to bezpieczny projekt, który można użyć nawet pod napięcie 230 volt:





Oto lista wszystkich elementów, które wykorzystamy w tym projekcie.


  • tranzystor PNP;
  • fotorezystor (czujnik światła);
  • zasobnik na dwie bateryjki typu AA;
  • rezystor o wartości 100 kΩ (kilo ohm);

  • przekaźnik 12 volt na 230 volt;
  • ogniwo 18650;

  • grube miedziane przewody (dowolna średnica wyprute z przewodu podtynkowego);

  • cienkie przewody wyprute ze skrętki LAN;

  • papier toaletowy.



Ja również wykorzystam "elektroniczny włącznik" można go zbudować na tranzystorze bipolarnym:

https://www.youtube.com/watch?v=tiCqgE9qI3g

http://e-fizyka.info/index.php?t=13&id=439&opis=Tranzystor-bipolarny-jako-przelacznik

ale ja pójdę na łatwiznę i wykorzystam (dowolny moduł, który poprzez krótkie naciśnięcie przycisku, załącza zasilanie, takie moduły są w różnych urządzeniach, na przykład latarkach, a nawet jako elektroniczne (cyfrowe) włączniki w urządzeniach RTV albo w ruterach czy dyskach przenośnych, ja użyję właśnie płytki od dysku przenośnego).

Ale z tego powodu że nie posiadam odpowiedniego przekaźnika na niskie napięcie, muszę tutaj zastosować również przetwornicę step-up, prezentowaną już kiedyś na kanale:



https://www.youtube.com/watch?v=UCmo7TvWMVY

w celu zwiększenia napięcia z przełącznika elektronicznego, z 5 volt na 12 volt, aby elektromagnes w przekaźniku zadziałał.


Oczywiście jak każdy projekt, także i ten będzie zamknięty w obudowie, tutaj będzie to etui z kasety VHS



Jak wspomniałem, projekt będzie oparty o czujnik światła oraz telefon komórkowy, nie będziemy ingerowali w jego wnętrze, po prostu ekran telefonu (który będzie przymocowany ekranem na czujnik światła) będzie aktywował czujnik światła:



Tak, już czuje to oburzenie, że przecież ekran może się uruchomić samoistnie a nie tylko podczas połączeń telefonicznych, zwłaszcza smartfony, i tutaj mam rozwiązanie, możemy tu zastosować diodę powiadomień która zapala się w momencie przychodzącego połączenia,konfigurujemy to odpowiednią aplikacją.


Aplikacja Flash Blink:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.faiyyaz.flashblink











A z czego wykonać zapłon? to bardzo łatwe, wystarczy prostej konstrukcji grzałka która się przepali i spowoduje pożar, ja to wykonam z drutu wyprutego ze skrętki LAN (kabel od internetu),


owinę go wokół łatwopalnego materiału, po czym przyczepię zapałkę oraz ląd petardy.





Według wyliczeń, grzałka ta będzie miała moc około 80 wat, przy napięciu z ogniwa 4,2 volta także spokojnie podpali zapalnik wykonany z papieru toaletowego a zarazem zapałkę a następnie ląd petardy. Dlatego pamiętajcie aby przewody od akumulatora idące do prowizorycznej grzałki/zapalnika były odpowiedniej grubości, ponieważ natężenie prądu będzie  ogromne a nie chcemy spalić instalacji lecz podpalić jedynie sam zapalnik:





Na filmie zaprezentowałem akumulator 8,4 voltowy ale tylko dla testów, ja polecam ogniwo 18650 przy napięciu 4,2 volt można bardziej zapanować nad grzałką (nie przepala się zbyt szybko):




W testach optymalne spalanie grzałki przy ogniwie 18650 będzie gdy zrobimy je z 4 cienkich miedzianych drucików (oddzielonych "włosków") wyprutych z kabla LAN






Ogólny schemat całego projektu:










A tu gotowy projekt z umocowaną petardą:




Zapalnik działa prawidłowo:





To zastosowanie sylwestrowe / nowo roczne (zapalnik) to tylko jedno z możliwych, dzięki zastosowaniu przekaźnika, ten projekt może być wykorzystany jako dowolny włącznik lub wyłącznik zdalny z bardzo wielu kilometrów (praktycznie z całego świata) różnych urządzeń domowych zasilanych na 230 volt, np. możemy w ten sposób włączyć lub wyłączyć komputer, lub cokolwiek innego w naszym domu zdalnie np. z pracy.






Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy