piątek, 20 listopada 2020

Głośnik samoróbka 2x10 wat - nagroda konkursowa

Projekt głośnika 10 watowego na kanał, malutki wzmacniacz klasy D oraz własnoręcznie wykonana drewniana obudowa to nagroda, którą ustaliliśmy ze zwycięzcą, który zgodził się dopłacić do projektu symboliczną kwotę 20 zł. Oczywiście projekt jest kompletnie amatorski wykonany dosłownie ze śmieci, ale oto właśnie chodzi. Widz, który został wylosowany w konkursie, taką właśnie nagrodę chciał.Najcięższa była oczywiście budowa konstrukcji drewnianej, dużo wycinania i mierzenia a potem klejenia i oczekiwania na wyschnięcie.
Sam montaż elektroniki w środku to już prosta sprawa.

Moduł jaki został tu wykorzystany oparty jest o układ  PAM8610 (klasa D) o mocy 2x10W
Głośnik może nie ma niesamowitych basów (nie został do tych celów stworzony), natomiast ma bardzo czystą górę oraz tony średnie i na pewno dobre brzmienie gdyż obudowa została wykonana z drewna a nie plastiku.

Jej zewnętrzna powierzchnia została dodatkowo ozdobiona okleiną drewnopodobną


Wygląda może wieśniacko i amatorsko ale oto tutaj chodzi, to ma być samoróbka z rąk autora kanału paczaj tv oraz portalu flesztech z elementów recyklingowych.

Projekt został wykonany w przeciągu 2 dni

Oczywiście aby nie będąc posądzonym o nieuczciwość czy robienie tzw. "popeliny" odwdzięczając się za wpłacone symboliczne 20 zł, zwycięzca otrzymuje ode mnie także odbiornik bluetooth, kabelek jack oraz specjalną podstawkę pod smartfona, wszystko to może użyć wraz z tym głośnikiem.

Głośnik może działać z dodatkowym odbiornikiem jako głośnik bezprzewodowy, lecz zasilany jest napięciem sieciowym 230 volt, koszt budowy wzrósłby jeśli głośnik miałby być głośnikiem mobilnym z akumulatorem, gdyż akumulator musiałby mieć napięcie minimum 8 volt oraz 2 cele a więc to dodatkowy koszt.

Wartość realna wszystkich elementów to około 40 zł (nie uwzględniam ceny zasilacza 2 amperowego oraz samych głośników)


- odbiornik bluetooth 20 zł

- wzmacniacz 12 zł

- podstawka  5 zł

- kabel jack 3 złFilmik ze składania:

Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy