niedziela, 24 stycznia 2021

Nowe prawo odnośnie dronów w roku 2021 - bez "prawa jazdy" oraz rejestracji nie polatasz !


Nie wiem czy już wiecie ale zmieniły się od nowego roku całkowicie przepisy odnośnie lotów dronami. Została zniesiona różnica pomiędzy lotami rekreacyjnymi a komercyjnymi, od teraz wszystkie loty dronami są zaliczane do tego samego typu lotów, które trzeba rejestrować!  Ale jest jedna bardzo dobra wiadomość, nadal ubezpieczenie OC nie jest wymagane. Ale nie bójcie się, to nic strasznego!
Jeśli posiadajcie drona kompletnie zabawkowego czyli taki który nie waży więcej niż 200 gram, nic się dla was nie zmienia. Jednak takie drony do 200 gram to raczej mikroskopijne zabawki z zasięgiem do kilkudziesięciu metrów najwyżej.

Większość dronów także zabawkowych ma na pewno większą wagę (ze względu na akumulator) I tak popularne drony począwszy od Syma już zaliczają się do dronów, które należy "zarejestrować".

Co to znaczy zarejestrować? to znaczy że musimy nanieść na ich obudowę numer identyfikacyjny a także musimy posiadać uprawnienia: ukończyć kurs oraz egzamin. Brzmi groźnie? Trochę tak, w końcu dron, który ma już prawie pół kilograma to poważny sprzęt i dobrze że zostaje to uporządkowane. 

Powstało też kilka kategoriiUprawnienia, które zdobędziemy, będą naprawdę przydatne bo będziemy mogli latać dronami nawet za kilka tysięcy złotych oraz będziemy posiadali sporą wiedzę.

Kurs, który przechodzimy daję nam naprawdę sporą dawkę wiedzy, egzamin po kursie w którym dostajemy 40 pytań, czas na odpowiedź na każde z nich to 70 sekund nie jest niemożliwy do przejścia, zwłaszcza że ten egzamin zdajemy w domu przed komputerem (bez komisji czy kamerek online), więc jest o wiele mniejszy stres.


Sporo pytań jest bardzo prostych i logicznych, mnie lekko zagięły chyba z 3 pytania, podejrzewam że na jedno z nich odpowiedziałem źle ale nic się nie stało, egzamin i tak zdany.

Nawet jeśli ten egzamin może się okazać bardzo łatwy to i tak, od teraz będzie ciążyła na nas ogromna odpowiedzialność, ze względu na to że za dużo sobie nie pozwolimy dronem ze względu na to że dron nie jest anonimowy, musi posiadać numer identyfikacyjny i w razie jakiegoś upadku, lub zrobienia nim krzywdy, dron taki jest łatwy do zidentyfikowania przed odpowiednie służby (urząd lotnictwa cywilnego).

Może nas także kontrolować policja i inne służby, w takim przypadku posługujemy się zdobytym dokumentem ukończenia egzaminu.
Warto też zainstalować sobie aplikacje na smartfona i używać jej w trakcie wykonywania lotów, można tam także rejestrować loty by były widoczne dla odpowiednich służb oraz innych użytkowników dronów na danym terenie, jest to dobre rozwiązanie aby nie dochodziło do groźnych sytuacji i kolizji w powietrzu z innymi. Aplikacja ta pokazuje również strefy w których latać możemy i w których powinniśmy uważać lub w ogóle zaniechać lotów. Aplikacja ta przejrzyście pokazuje nam wszystkie dane, komunikaty służb a nawet wysokość do której możemy spokojnie latać.

DroneRadar Premium:


Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy