środa, 13 stycznia 2021

Adobe Flash - wyłączono jedno z najważniejszych narzędzi w internecie - JAK ŻYĆ?

Jak to możliwe że bez większego echa przeszło całkowite wyłączenie i BLOKADA jednego z najważniejszych i chyba najstarszych rozwiązań technologicznych w internecie i nie tylko? To się po prostu w głowie nie mieści aby pozbawić ludzi tak istotnego narzędzia w zamian nie oferując kompletnie nic. Z dnia na dzień przestało funkcjonować bardzo wiele stron opartych o ten system a co najważniejsze mnóstwo narzędzi, gier, i programów.Młode pokolenie ma gdzieś ten system, który budował treści w internecie przez wiele lat, flash to nie tylko znakomite animacje, reklamy a kiedyś także youtube był na nim oparty, to tak zwane pliki video flv - mało kto wie że taki format kiedyś obowiązywał na youtube.

Ale flash to także pliki SWF, czyli mnóstwo oprogramowania oraz gier, flash to dosłownie to samo co java - także pewien system pod który zostało stworzonych bardzo wiele narzędzi, i po prostu to jest chore że ludzi pozbawiło się jednego z najważniejszych narzędzi od 12 stycznia 2021 roku, pod pozorem ataków hakerskich. Każde oprogramowanie jest atakowane, także stare systemy operacyjne, windows xp czy 7 - ale nawet microsoft tak nie podszedł do sprawy jak adobe aby wpisać do programu "bombę zegarową", która wysadzi nawet wersje offline flash'a

Za największą zbrodnię uważam uniemożliwienie korzystania z flasha w trybie offline - co komu to szkodzi jeśli nie ma dostępu do internetu?Adobe Flash Player nieustannie padał ofiarą hakerów. Z końcem roku Adobe całkowicie wyłączy Flash Playera i uniemożliwi korzystanie z zawartości Flash, stosując "bombę zegarową" w kodzie Flash Playera.

Zobacz więcej:

https://ithardware.pl/aktualnosci/adobe_flash_player_zostanie_zablokowany_z_koncem_2020_to_koniec_flasha-12564.html


Jakich czasów dożyliśmy że wyłącza się tak znane od lat oprogramowania, może dla młodego pokolenia wychowanego na facebookach, jutubach i tiktokach to nic nie znaczy, ale dla mojego pokolenia takie rzeczy jak flash czy javascript to PODSTAWY bez których naprawdę nie sposób normalnie funkcjonować! Na flashu opartych było wiele znakomitych stron internetowych, dzięki flashowi powstało wiele fajnych gier. NA flashu oparte było bardzo funkcjonalne oprogramowanie.

Jakim prawem uniemożliwia się korzystania z jednego z najbardziej niezbędnych narzędzi w internecie, które ma tyle lat i tak wiele rzeczy jest na nim opartych? Adobe dosłownie dało du**y i powinno uchodzić za najgorszą firmę jaka tylko może istnieć na tym świecie!

Niemożliwe jest korzystanie nawet z poziomu komputera z wersją flash sprzed 2 lat. Zrobiłem test na takim komputerze, który nie łączył się z internetem i nic nie pobierał z aktualizacji od adobe flash'a i tak na nim nie działa flash i nie można nic wykonać we flashu, czyli to "zaprogramowana destrukcja" ustawiona na dzień 12 stycznia 2021. 

Konsekwencje BLOKOWANIA flash'a, to już kilkanaście stron, które przestało istnieć w tym chyba jedna z największych czyli www.pinotv.pl - (tak to ta sama strona na której Gracjan Roztocki i wielu innych zaczynali swoją karierę)

Żebyście sobie nie myśleli że na flashu są oparte tylko jakieś tam gierki, jest także mnóstwo innego oprogramowania na flashu, w tym monitoringi czy inne systemy sterowania, odtwarzacze, autopiloty multimedialne, programy naukowe i dziś wszystkiego tego nas pozbawiono! Bo Adobe wpisało kod z "bombą zegarową" i jeszcze jawnie się do tego przyznaje. Komu służyło celowe blokowanie flasha? Przecież można było dać możliwość dobrowolnego wyboru i  móc korzystać z flasha choćby offline. 

Coś tu śmierdzi 😳 Nawet microsoft tak nie podchodzi do sprawy chociaż wiele razy ostrzegał że stare systemy operacyjne są niebezpieczne, ale nadal kto chce może z nich korzystać, bez dostępu do internetu działają windows 95/98 czy XP a nawet windows 7 😌

Cały czas myślałem że chodzi tylko o zaprzestanie aktualizacji ale nie całkowite BLOKOWANIE UŻYTKOWANIA TAKŻE OFFLINE - takie coś to mi się nie mieści w głowie po prostu.


Czas na powrót do starych dobrych czasów!


Tak czas na powrót do starego dobrego internetu i starych dobrych narzędzi, ehh kiedyś to było gdy instalatory przeglądarek internetowych ważyły kilkanaście megabajtów a pamięć RAM jaką pobierały nigdy nie zabierała kilkuset megabajtów.

Ten świat możemy sobie przypomnieć dzięki stronie www.oldversion.com

Dużo musiałem się naszukać prawidłowo działającej wersji adobe flash oraz współpracującej z nią przeglądarki internetowej działającej bezbłędnie. Ale dopiero użytkownik pod postem na youtube pomógł odnaleźć najlepiej działające wersje:


Zachęcam do pobierania przeglądarki Firefox oraz adobe flash w pełni sprawnego. W tym katalogu znajdziecie także parę gier i programów pod flash (firefox'a znajdziemy po wypakowaniu w katalogu BIN):

https://drive.google.com/drive/folders/1YMPdjHaRCSO0mia3I6as0v8MW0MvVXyQ?usp=sharing
Przykładowe screeny oprogramowania we flash


Publikowanie komentarza

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy