środa, 5 października 2022

Jaka najtańsza i najlepsza lornetka z wbudowanym zoomem na 2 okulary?

Kolejnym tematem na naszym blogu będzie temat doboru dobrej oraz taniej lornetki. Oczywiście od razu znajdą się głosy że taka nie istnieje że tanio i dobrze nie łączy się w parę ale zapewniam że i w tym przypadku da się iść na kompromis. Oczywiście nie można słuchać tylko sponsorowanych opinii zamieszczanych na anonimowych i niby profesjonalnych branżowych forach i grupach dyskusyjnych podobnych do elektrody gdzie krytykuje się i wyzywa tych co nawet zadają pytania o jakieś tanie lornetki i od razu zostają ochrzanieni i dostają "pomoc" w postaci porady zakupu lornetki za pierdyliard złotych. Ale ja jak zwykle polecam oglądać głównie amatorskie kanały ludzi, którzy rzetelnie podchodzą do różnych testów i mają jakiekolwiek pojęcie techniczne w danym temacie mówią zarówno o wadach jak i zaletach nie przekłamując ale też nie ukrywając że jak coś jest tanie to od razu jest złe. Ja postąpiłem tak samo i nie żałuje po raz kolejny dobrego zakupu !Kierowałem się głównie tym co ma do powiedzenia gość z kanału ToTemat, autor przetestował około 100 różnych lornetek a w filmach doskonale testuje a także porównuje różne modele i opisuje wszelkie aspekty techniczne, według zasady "mądrego warto posłuchać", także i w tym przypadku słuchając tego co ma do powiedzenia (a zwłaszcza że ma DOŚWIADCZENIE w danym temacie), potem zacząłem drążyć temat dalej i oglądać jeszcze inne amatorskie filmy oraz testy i wybrałem bardzo dobrze lornetkę z tak zwanych "firm krzaków", bo taką firmą na pewno jest Kandar czyli wyrób oczywiście chiński, ale jak już pokazałem niejednokrotnie na tym portalu co chińskie wcale nie musi znaczyć kiepskie, może też być naprawdę wspaniałym odpowiednikiem drogich modeli (coś jak "xiaomilepsze").
Zobacz więcej na: https://totemat.pl/lornetka-kandar-10x50-dpsi-opinia-i-test/


Lornetka Kandar 10x50 posiada faktycznie soczewki BaK4 Porro - co jest istotne przy jak najmniejszych zniekształceniach obrazu! Fakt są jakieś tam minusy i niewielkie przekłamania ale liczy się głównie praktyka i to jak ona "pracuje".

Co do powiększenia ma ono przekłamane i standardowo ma powiększenie x8 a nie x10, natomiast wbudowana dźwignia zoom dla obydwu okularów potrafi ten obraz powiększyć do x60 - sprawdzając to z moim aparatem canon który ma optyczne powiększenie do 30 razy faktycznie lornetka daje je jeszcze większe, nie wiem czy faktycznie ma te 60 ale powyżej 30 to na pewno! Natomiast weryfikując to z cyfrowym zoomem aparatu ustawionym także na x60 wydaje się że lornetka pracuje identycznie i powiększa tak samo obraz czyli rzeczywiście może mieć te 60x.


Moje wrażenia oraz ocena

Obraz w niej naprawdę jest przyjemny dla oczu, prawie zero zniekształceń na bokach i obraz z realnie oddanymi kolorami i jasnością. Gdybym miał porównywać tą lornetkę do zwykłych lornetek z bazaru to jest jak niebo i ziemia i naprawdę nie muszę wysłuchiwać opinii sponsorowanych na rzekomo profesjonalnych forach o optyce że to jest dziadostwo i że dobra lornetka musi kosztować 1000 zł, jak dla mnie ta lornetka za około 130 zł to jest naprawdę coś nadzwyczajnego i porządnego i może posłużyć do wielu celi, nie tylko myśliwskich czy przyrodniczych.

Powiem tak że tą lornetką można dostrzec kogoś na szczycie góry z odległości 1 km  a z odległości kilkunastu metrów można nawet spisać komuś PESEL z dowodu osobistego.

Sama lornetka jest miła w dotyku ale też i ciężka, etui jest nawet lepszej jakości niż tych bazarowych, przyjemny puch w środku. Same soczewki widać że są lepszej jakości. 

Najważniejsze co mnie miło zaskoczyło w tej lornetce to oczywiście jakość obrazu, jest on NATURALNY i w stereo - cokolwiek to znaczy - ale dla mnie znaczy to że przez lornetkę widać realna odległość i trójwymiarowość obrazu nawet w przybliżeniu, oczywiście oddanie kolorów oraz jasność też jest idealne, bo porównując ją z innymi tanimi to naprawdę jest tragedia.Obraz zwykły i obraz w przybliżeniu - przykładam smartfon do okulara lornetki - wiem że taki test jest kiepski i że smartfon nie odda rzeczywistego obrazu ale może dać choćby częściowo pojęcie jak to wygląda


Obraz normalnie:

Obraz w przybliżeniu:Obraz normalnie:

Obraz w przybliżeniu:


Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy