poniedziałek, 3 października 2022

Rozpakowujemy i testujemy najtańszą kamerę termowizyjną na module AGM8833

Kamery termowizyjne to jak dobrze wiemy to ogromny wydatek, nawet powyżej 1000 zł ale jak to zwykłe bywa na tym portalu, od zawsze prezentujemy wam najtańsze alternatywy przeróżnych sprzętów oraz narzędzi i tym razem jest tak samo. Chcemy wam pokazać najtańszą alternatywę kamery termowizyjnej. AGM8833 to tak naprawdę sam moduł kamerki termowizyjnej 64 pixeli - nie za wiele ale naprawdę zapewniam że do podstawowych czynności jak najbardziej tyle starczy, koszt samego modułu jest w okolicach 100 zł na popularnych platformach zakupowych jak aliexpress czy shopee. Moduł ten można wykorzystać w projekcie arduino lub raspberry PI. W "malince" jest lepiej gdyż mamy od razu wyjście HDMI.

Ja natomiast chciałbym wam pokazać gotowy i złożony moduł z wbudowanym ekranem LCD, jest on nie tylko energooszczędny ale też uruchamia się w ciągu sekundy, no i nie musimy bawić się w programowanie i składanie. 

Moduł gotowiec kosztuje oczywiście o 100 zł więcej ale chcąc spokojnie korzystać od razu po zakupie z urządzenia, polecam właśnie zakupić ten gotowy moduł za około 200 zł:

https://shopee.pl/TLMS-AMG8833-IR-8-*-8-Obraz-termiczny-na-podczerwie%C5%84-Array-Czujnik-temperatury-7M-Wykrywanie-dalekiego-odleg%C5%82o%C5%9Bci-z-obudow%C4%85-i.549308545.13628870937


Jak działa termowizja?

Działa ona podobnie do pirometru: https://flesztech.blogspot.com/2020/03/pirometr-do-wszelkich-zastosowan-w-domu-i-warsztacie.html lecz można by powiedzieć że pirometr to ubogie narzędzie (coś jak ślepa kura), które pracuje tylko punktowo, natomiast termowizja pokazuje o wiele szerszy obraz i od razu widzimy różnicę temperatur na danym obszarze gdzie skierujemy obiektyw kamerki.


Do czego może przydać się taka kamerka termowizyjna?

  • wykrywanie tlących się pożarów
  • wykrywanie cieplejszych i zimniejszych miejsc w pomieszczeniach 
  • jako narzędzie w warsztacie elektronika
  • wykrywanie zwarć i miejsc przegrzewających się na elektronicznych płytach głównych
  • wykrywanie również w ciemności żywych istotOcena końcowa

Kamerkę termowizyjną testuję już od dobrych kilkunastu dni, błąd pomiarów jest na poziomie +/-3 stopni względem temperatury rzeczywistej, więc nie jest źle, co prawda rozdzielczość na poziomie 320x240 px to nie za wiele (obraz wygląda jak pixeloza), ale do podstawowych zastosowań jak najbardziej tyle starczy, całkiem dobrze przydaje się także w lokalizowaniu zwarć na płytach głównych, co właśnie pokazuję na poniższych fotkach i filmikach (przegrzewający się układ na dysku twardym).
Kamerkę testowałem jako narzędzie do wykrywania cieplejszych miejsc w pomieszczeniu i tak też całkiem nieźle wykrywa np. rozgrzany szyb kominowy w ścianie lub miejsca w mieszkaniu, które są cieplejsze, albo działające urządzenia elektryczne. Co najlepsze moduł ten zasilany jest z USB a więc i mobilny, można go zasilać powerbankiem i używać gdziekolwiek także po za domem.
Moduł przychodzi w takim opakowaniu


Ekran LCD w środku, zabezpieczony czarnym plexi


Widok na tył, na kamerkę


Widok na elektronikę


Opakowanie z danymi projektanta


Przykład wykorzystania kamerki, wykrywa szyb kominowy w ścianie:


Wykrywa cieplejsze urządzenia, tutaj ruter internetowy oraz lokalizację nagrzanego procesora


Wykrywa też nagrzany starszego typu telewizor LCD (podświetlenie świetlówkowe i nagrzany zasilacz):


Kamerkę można podłączyć do powerbanka (5 volt USB)Filmy prezentacyjne:

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy