Ktoś chce zostać elektronikiem? 🤔 ale nie stać go na kupno części zwłaszcza jeśli często się myli i psuje elementy? 🙄 W czym problem od tego są komputery, są różne symulatory: pociągu PKP, drona czy samochodu do prawa jazdy a nawet symulator warsztatu samochodowego, w których można do woli testować, grzebać i bez obaw psuć oraz rozbijać ile wlezie 🤪 ale są też symulatory, w których można stworzyć najróżniejsze projekty elektroniczne bez obaw o masowe pomyłki i palenie części i układów elektronicznych. Zaprojektuj i uruchom, polecam 💪😀Najlepsza nauka na błędach dla początkujących. ☺️
Na pierwszym miejscu oczywiście ja osobiście stawiam na program EAGLE:
https://www.autodesk.com/products/eagle/overviewale świat nie kończy się na nim ...
Lista darmowych programów do symulacji obwodów elektronicznych online. Wspólną cechą wszystkich poniższych programów do symulacji jest to, że nie wymagają pobierania na Twój komputer i mogą pracować bezpośrednio w przeglądarce ze strony internetowej.
1. EasyEDA - projektowanie obwodów elektronicznych, symulacji i konstrukcji PCB:
EasyEDA to darmowy symulator obwodów online dla każdego kto kocha elektronikę. Przez ponad pięć lat zespół EasyEDA dążył do utworzenia kompleksowego programu bazującego na stronie internetowej i teraz jest wspaniałym narzędziem dla użytkowników. Środowisko oprogramowania pozwala na tworzenie schematów, następnie sprawdzenie ich pracy w symulatorze. Jeżeli masz już pewność że obwód działa prawidłowo, możesz wykonać płytkę drukowaną za pomocą tego samego oprogramowania. Na stronie internetowej możesz znaleźć wiele projektów i układów elektronicznych wykonanych przez innych ponieważ są udostępnione publicznie jako open hardware. Jest dostępny przydatny samouczek tłumaczący główne funkcje narzędzi, co ułatwia obsługę. Ma też całkiem imponujące funkcje importu i eksportu. Przykładowo możesz importować pliki z Eagle, Kicad, LTspice i Altium Designer i eksportować do PNG czy SVG.
2. Circuit Sims: To jeden z pierwszych symulatorów obwodów bazujących na przeglądarce. To naprawdę wyśmienite narzędzie dla zarówno studentów jak i entuzjastów elektroniki. Niestety developerom nie udało się poprawić jakości graficznego interfejsu użytkownika.
3. DcAcLab posiada atrakcyjną grafikę ale ograniczone funkcje symulacji obwodów. To definitywnie dobry program do nauki, bardzo łatwy w obsłudze. Pozwala zobaczyć jak wykonane są elementy. Nie pozwala na tworzenie układów, jedynie do ćwiczeń.
4. EveryCircuit to symulator układów elektronicznych z dobrze wykonaną grafiką. Po wejściu w program online zostaniesz poproszony o założenie darmowego konta, które pozwoli Ci na zapisanie swoich projektów, oraz posiada ograniczony obszar do rysowania schematu. Do pracy bez ograniczeń wymagana jest roczna opłata $10. Program może być pobrany i używany na platformach Android oraz iTunes. Komponenty posiadają ograniczoną możliwość symulacji z minimalnymi parametrami spice. Jest bardzo prosty w obsłudze, posiada świetny system do projektowania elektroniki. Umożliwia użytkownikowi dołączenie (osadzenie) symulacji na jego stronie internetowej.
5. DoCircuits: Pomimo że po pierwszym wejsciu zostawia wrażenie zamieszania na stronie, daje wiele przykładów jak program działa, zobacz wideo ”start w pięć minut”. Pomiary parametrów układu elektronicznego są wyświetlane na realistycznych instrumentach wirtualnych.
6. PartSim to symulator układów elektronicznych online. Posiada dobrą symulację spice. Możesz narysować układ elektryczny i przetestować go. To ciągle nowy symulator i do wykonania symulacji posiada wybór kilku komponentów.
7. 123D Circuits - Program opracowany przez AutoDesk, umożliwiający na tworzenie układów, zobaczeniu ich na makiecie, użyciu platformy Arduino, symulację obwodów elektronicznych i ewentualnie na utworzenie PCB. Komponenty są wyświetlane w 3D w ich realistycznej formie. Możesz zaprogramować Arduino bezpośrednio z symulatora, co jest naprawdę imponujące.
8. TinaCloud - Program posiada naprawdę zaawansowane funkcje symulacji. Dodatkowo do układów z normalnym mieszanym sygnałem, umożliwia również symulowanie mikroprocesorów, VHDL, zasilaczy SMPS i układów częstotliwości radiowej. Obliczenia są wykonywane bezpośrednio na serwerze firmy zapewniając wyśmienitą prędkość symulacji.
9. Spicy schematics to wieloplatformowe orpogramowanie, wspierające wszystkie platformy, łącznie z iPadem.
10. Gecko simulations to oprogramowanie do symulacji specjalizujące się w projektach układów open source oraz zasilaczy. Za pomocą tego programu możesz również sprawdzić termiczne parametry układu. To oprogramowanie jest częścią ETH (ETH Zurich).