niedziela, 17 marca 2019

Domofon własnej konstrukcji za parę złotych z zasięgiem kablowym 20 metrów i dzwonkiem na 230 volt

Oto kolejny wielki projekt, co to będzie tym razem? Będzie to system domofonowy na odległość 20 metrów, połączony podziemnym kablem od furtki do domu. Zbudowany jest całkowicie z amatorskich rozwiązań, dlatego projekt będzie się mieścił w kwocie do 50 zł ale dorównywał funkcjonalnością drogim modelom.Na czym oparty będzie ten projekt? Zbudowany będzie z dwóch par wzmacniaczy i przedwzmacniaczy (po dwa na centralkę i skrzynkę przy furtce), dodatkowo będą też mikrofony elektretowe a w centralce będzie umieszczony przekaźnik z 12 na 230 volt - przekazujący sygnał z włącznika dzwonkowego przy furtce na dzwonek zasilany 230 voltCentralka będzie zasilana na 230 volt jednak wszystkie obwody będą zasilane z transformatora oraz 2 oddzielnych stabilizatorów napięcia:

10 volt i 5 volt bo wzmacniacze i przedwzmacniacze są 10 voltowe a mikrofony 5 voltowe, oddzielny obwód idzie bezpośrednio z zasilacza do przekaźnika a wszystko jest zabezpieczone bezpiecznikami

Dzięki zastosowaniu przekaźnika, transformatora oraz bezpieczników wszystko jest bezpieczne a w przewodzie do furki nie będzie niebezpiecznego napięcia sieciowego.Sama skrzynka przy furtce będzie całkowicie wodoodporna a centralka będzie w obudowie po starym telefonie stacjonarnym. Będzie to działało na zasadzie dzwonka przy furtce a potem podniesienia słuchawki przy centralce.W skrzynce jest umieszczony mikrofon pod daszkiem chroniącym przed deszczem 😂
Skrzynka przy furtce dodatkowo będzie zawierała żaróweczkę, która informuje gościa który naciska przycisk że dzwonek dzwoni w domu.

Oczywiście ten projekt jest całkowicie amatorski, przewody nie są ekranowane i bardzo długie więc mogą pojawiać się przeróżne problemy między innymi sprzęganie się sygnału, dlatego komunikacja musi się odbywać  jednostronnie, czyli albo słyszymy gościa albo do niego mówimy po naciśnięciu guzika w centralce, dokładnie tak samo jak w krótkofalówkach.
Przy tak długich przewodach dochodzą też straty mocy, zmienia się impedancja na wyjściach głośników, na szczęście nie jest aż tak źle a poziom szumów nie jest zbyt wysoki

Projekt ten będzie rozbudowany w przyszłości, kabel posiada wolne linie do rozbudowy, zostanie także dołączona linia do przesyłania obrazu z kamerki przy furtce oraz niewielki wyświetlacz przy centralce tak by można było obserwować kto do nas przyszedł, będzie to taki judasz ale w formie elektronicznej.


Cały projekt z powodzeniem udało zbudować na wzmacniaczu 5 watowym w centralce oraz 3 watowym przy furtce a także dodatkowych przedwzmacniaczach.

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy