Gdy wprowadzano cyfrową telewizję naziemną DVB-T w naszym kraju, nikt nawet nie wspominał że będzie także ona działała na paśmie VHF, mówiło się że nadajniki będą tylko na UHF, także propaganda sklepów internetowych sprzedających osprzęt antenowy wciskała anteny tylko na pasma UHF, dopiero gdy firma EMITEL zgłosiła chęć uruchomienia multiplexu numer 8 na paśmie VHF wszyscy znów musieli wracać do anten na to pasmo.
Popularne anteny siatkowe oczywiście obsługują obydwa pasma. Lecz ja postanowiłem zmodernizować i trochę zmodyfikować tę instalację antenową widoczną na poniższych zdjęciach by jak najlepiej odbierała cyfrową telewizję na pasmach VHF oraz UHF a także cyfrowe radio DAB+ (również analogowe radio FM bardzo dobrze ściąga z tych anten)
Pierwszą anteną jest bardzo popularna konstrukcja czyli antena siatkowa, używana była głównie w czasach analogu w latach 90'tych najpopularniejszą anteną wiszącą na blokach i domach, okrzyknięta grillem czy siatką od grilla i złą sławą ze względu na niską cenę oraz słabą jakość wykonania. Sprzedawana była głównie na bazarach.
Oczywiście antena ta jest bardzo dobra do odbioru uniwersalnego, a jeszcze lepsza i trwalsza o ile odpowiednio się ją zmodyfikuje i zakonserwuje, wystarczy trochę kleju na gorąco oraz lakieru bezbarwnego aby elektronika w środku (wzmacniacz bądź symetryzator w moim przypadku sam symetryzator) a także cała konstrukcja przetrwała (korozję) lata narażona na trudne warunki atmosferyczne (śnieg i deszcz).
Tak wygląda symetryzator anteny siatkowej:
Ale nie o tym mowa, mowa tutaj o dodatkowej antenie na pasmo VHF, dlaczego? Bo na tym pasmie działa nie tylko cyfrowa telewizja ale również cyfrowe radio DAB+ oraz analogowe radio FM
Na tych fotkach pokazuję i objaśniam co zostało wykonane. Została wykonana specjalna konstrukcja anteny, jest to dipol prosty wraz z dipolem otwartym na obydwie polaryzacje (pozioma i pionowa) a obydwie anteny siatkowa oraz dipol zostały połączone sumatorem antenowym.
Kabel jaki został tu zastosowany jest w oplocie koloru czarnego aby przetrwał również wiele lat w naszych warunkach pogodowych.
Tutaj widzimy własnej konstrukcji dipol prosty i otwarty w polaryzacji poziomej oraz pionowej jako jedna konstrukcja w szczelnej i wodoodpornej obudowie, z wyjściem typu F na kabel antenowy 75 ohm
Taki oto sumator (zwrotnica) obydwu anten został zastosowany:
A oto prosty schemat ukazujący działanie całej instalacji antenowej:
A tak odbiera sygnał:
cyfrowe radio DAB+
MUX RB oraz MUX PR:
Cyfrowa telewizja naziemna MUX 1,2,3,8
analogowe radio FM, zbiera zasięg z ponad 100 kilometrów
dla przykładu, radio RMF Classic (bardzo słaby sygnał a mimo to w stereo RDS)
sygnał Słowackiego radia "RADIO FM 91,9"
Pozostałe stacje radiowe, "sygnał do pełna na skali"
Prześlij komentarz