piątek, 29 maja 2020

ZEZ na 4 pozycje satelitarne na talerzu o średnicy 55 cm - wszystko jest możliwe


ZEZ na 4 pozycje satelitarne na talerzu o średnicy 55 cm, prawie 16 stopni różnicy a jednak działa wszystko z minimalnymi błędami ale i zapasem sygnału na niepogodę. 😲 Wszystko jest możliwe jak się potrafi 💪😄

Zobacz też: 
Rozbudowa przydomowej instalacji DVB-S2 do odbioru z aż 8 niezależnych satelit


Gruntowna modernizacja instalacji radiowo telewizyjnej, co mogę odbierać za darmo? PORZĄDNE kanały za free !!!Instalację, którą wykonałem opiera się na tych podzespołach:


- przełącznik DiSEqC 4 portowy Opticum
- 3 pary konwerterów Opticum Robust
- 3 pary uchwytów konwerterów do zeza (okrągłych)
Czym jest ZEZ?

To opcja gdzie możemy odbierać sygnał satelitarny pod pewnym kątem "patrzenia się" konwertera na czaszę anteny, w ten sposób możemy "roztroić" trochę antenę na inny kąt niż ten na który patrzy główny konwerter.


Jakie są wady?

Wadą podstawową jest to że w ten sposób odbieramy słabiej sygnał gdyż niecała powierzchnia anteny jest użytkowana, to znaczy zez jest ułomnością "zmniejszającą średnicę odbiorczą" czaszy.


Dlaczego ZEZ a nie obrotnica?

Dlatego że obrotnica działa z pewnym opóźnieniem, trzeba czekać aż skieruje czaszę na konkretną satelitę, na dodatek wymaga konserwacji oraz napraw przy częstych zmianach kanałów z różnych satelit szybko się zużywa, ale główny minus jak dla mnie to właśnie czas oczekiwania przy przełączaniu kanałów na obrót czaszy, z kolei w przypadku zeza, przełączanie kanałów pomiędzy różnymi satelitami odbywa się płynnie tak jakbyśmy mieli kanały odbierane przez kablówkę lub z jednego satelity, czyli przełączenie się np. z polskiego kanału znajdującego się satelicie hot bird 13 na angielski kanał z astry 2 28,2 odbywa się niecałą sekundę, czas oczekiwania na obrotnicę to kilka a nawet kilkanaście sekund 


Czy jest to trudne?

Nie jest to wcale trudne jeśli chodzi o dostrojenie się na inne pozycje konwerterami, jeśli ktoś już ma doświadczenie przy ustawianiu anten satelitarnych, można by powiedzieć że kręcimy nimi w ten sam sposób jakbyśmy kręcili talerzem, wcale nie jest trudniej bo są mniejsze niż czasza, obracamy nimi bardzo powoli ale obserwując aby konwerter cały czas patrzył tak jakby na środek czaszy, pamiętać należy że inne pozycje satelitarne mają też inny kąt elewacji a więc i to uwzględniamy i odpowiednio kierujemy dany konwerter, lecz w moim przypadku miało to niewielkie znaczenie, głownie chodzi o znalezienie odpowiedniego kąta zeza (na krzyż) i aby konwerter był w takiej samej pozycji jak główny.


W jakim kierunku kręcimy konwerterem?

Odbieramy "na krzyż" czyli jak? myślę że najlepsze wyjaśnienie to pokazanie tego na obrazku i wszystko będzie od razu jasne:

Czy każdy odbiornik to obsłuży i w jaki sposób?

Tak jeśli ma obsługę tzw. diseqc 1.0 to ma możliwość obsłużenia dowolnego maksymalnie 4 portowego przełącznika (diseqc 2.0 ma kompatybilność wsteczną). Po prostu wchodzimy do opcji ustawiania anteny i dla poszczególnych konwerterów wybieramy konkretny port przełącznika (port 1, 2, 3, 4 lub a, b, c, d)


Co może sprawić problemy?

Trudnością jest to jak pomieścić kilka konwerterów obok siebie w sytuacji gdy mamy niewielką czaszę oraz chcemy odbierać bliskie obok siebie pozycje z różnicą np. 4 stopni, w moim przypadku jest to średnica czaszy 55 cm w poziomie, w takim przypadku odległości konwerterów od siebie są na tyle niewielkie (jeśli stopnie satelit są blisko) że bardzo ciężko je zmieścić obok siebie, natomiast mnie się to udało przy zastosowaniu uchwytów oraz konwerterów użytych w spisie powyżej, lecz są one wszystkie na styk.


Jakie pozycje satelitarne odbieram dzięki zezowi?

Dzięki zastosowaniu zeza aż na 4 satelity, odbieram takie pozycje jak:

  • hot bird (13.0°E)
  • astra 1 (19.2°E)
  • astra 3 (23.5°E)
  • astra 2 (28.2°E)


Dlaczego te akurat pozycje?

Już opisywałem w osobnych artykułach co możemy odbierać z danych pozycji sat:


Przewodnik po satelitach:
Część 1:
Część 2:


Na pozycjach które wybrałem mam dostęp głównie do kanałów radiowo telewizyjnych, na których mi zależy, między innymi:

z pozycji astra 3:
kanały czeskie, muzyczne typu ocko oraz ocko gold czy też informacyjny CT24 oraz do całej sieci radiowej oferującej czeskie kanały radiowe, oraz polskiej grupy time z siecią stacji radiowych eska, vox wawa, a także sieć RMF, RMF Maxxx i RMF Classic, są też stacje słowackie

z pozycji astra 2:
kanały angielskie, typu clubland tv - kanał prawdziwie muzyczny, który można śmiało nazwać kontynuacją niemieckiej VIVA TV, inne wartościowe kanały to między innymi travel xp oraz kilka informacyjnych kanałów 

z pozycji astra 1:
ta pozycja jest szczególnie istotna, są tutaj kanały niemieckie, niekodowane i bardzo cenne jak dla mnie zwłaszcza eurosport, nickelodelon, disney channel, tlc, dmax i wiele wiele innych

z pozycji hot bird
tej pozycji nie muszę przedstawiać to standardowa pozycja sat, z której odbieramy polskie kanały ale nie tylkoNa jaką pozycję ustawiony jest konwerter główny i dlaczego?

Ustawiłem go na pozycję 19,2 czyli ASTRA 1, czemu? dlatego że w tej pozycji jest najlepszy odbiór ze wszystkich konwerterów, gdybym ustawił hot bird 13 jako główną satelitę wówczas 2 skrajne pozycje czyli astra 2 i astra 3 nie odbierałby poprawnie lub w ogóle gdyż zez byłby zbyt "szeroki".
Natomiast takie ustawienie sprawia że zarówno ASTRA 1 jak i HOT BIRD obierają bez błędów, natomiast ASTRA 3 oraz ASTRA ma błędy minimalne lecz odbierają nawet najsłabsze transpondery w tym transponder 9 astra 3 na częstotliwości 11644 z grupą radiową time.
Odbiór sprawdzony także przy niepogodzie (na fotce gęste chmury), a także obfitym deszczu. Problem jest tylko z transponderami najsłabszymi ASTRA 3 ale na nich mi nie zależy (błędy BER sięgają nawet 10 tysięcy).


Co sprawiło największy problem?

Największym problemem było to jak zmieścić odpowiednio blisko konwerter na pozycję 23,5 oraz 19,2 - tutaj można by powiedzieć że obydwa konwertery są na ścisk, gdyż odległość kątowa jest naprawdę niewielka  (około 4 stopnie) lepiej to wygląda w przypadku kierunku 13 hot bird a astra 1 19,2 (tutaj jest już 6 stopni różnicy) lecz konwerter numer 3 sprawił najwięcej problemów, gdyż przeszkadza zarówno konwertorowni głównemu jak i skrajnemu, jednak odpowiednie ustawienie (bliżej > < dalej) od talerza sprawiło że się pomieściły bez żadnych przeróbek czy cięć plastikowych uchwytów. Skrajny konwerter wygląda jakby był przysłonięty przez ten trzeci jednak o dziwo odbiór z ASTRY 2 jest  po prostu idealny 
Czym się zawiodłem?

Raczej się nie zawiodłem lecz nie jestem usatysfakcjonowany tym że nie odbieram nic po za granicami 13-30 stopni ale to prawidłowy objaw gdyż dla zeza różnica powyżej 20 stopni jest nierealnaEfekt końcowy:


Odbiór z ASTRA 3:


Odbiór z ASTRA 2:


Odbiór z HOT BIRD:


Odbiór z ASTRA 1:  Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy