poniedziałek, 27 września 2021

Gruntowna modernizacja instalacji radiowo telewizyjnej, co mogę odbierać za darmo? PORZĄDNE kanały za free !!!

We wrześniu zakończyłem wszelkie prace związane z modernizacją mojej całej instalacji do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, radia cyfrowego DAB+ a także analogowego FM oraz instalacji satelitarnej na 8 pozycji w zezie z dwóch talerzy. Dziś siedząc w fotelu i przeglądając TV, jestem po prostu pod wrażeniem jak cenną sobie zbudowałem instalację!WSTĘP

Cała instalacja złożona jest z wielu elementów, jednakże wszystko idzie do jednej mini centralki gdzie łączy się z odbiornikiem do odbioru najnowszych standardów czyli DVB-T2 HEVC H.265 (obowiązującego od 2022 roku w Polsce) oraz DVB-S2X HEVC H.265 4K - najnowszego standardu wprowadzanego na coraz szerszą skalę na satelitach (w tym PLS - wielostrumieniowe przekazy w modulacji 8PSK)
Zobacz też:

Rozbudowa przydomowej instalacji DVB-S2 do odbioru z aż 8 niezależnych satelit

https://flesztech.blogspot.com/2021/08/rozbudowa-przydomowej-instalacji-dvb-s2.html


ZEZ na 4 pozycje satelitarne na talerzu o średnicy 55 cm - wszystko jest możliwe

https://flesztech.blogspot.com/2020/05/zez-na-4-pozycje-satelitarne-na-talerzu-55cm.html

WYMIANA ODBIORNIKA 

Na sam początek chciałbym tu wspomnieć o moim nowym odbiorniku. Poprzedni poszedł już na emeryturę, był nim Ariva 153 Combo, służy obecnie w innym pomieszczeniu (w warsztacie) jako odbiornik starszych formatów DVB-S2 i radia satelitarnego, nadal może służyć przynajmniej z kilka lat zanim całkowicie wycofa się wszystkie starsze standardy, a akurat na satelitach trwa to naprawdę dość długo.

Więcej informacji o tym odbiorniku w innym temacie:

https://flesztech.blogspot.com/2017/02/ferguson-ariva-153-combo-sprzet-do.html


DOBRY ODBIORNIK TO DOBRA JAKOŚĆ ODBIORU !


Chwaliłem bardzo Fergusona za porządną jakość STB (a bardziej ich głowic odbiorczych), zwłaszcza do naziemnej telewizji - odbierają one sygnały o wiele lepiej niż cała reszta chińskich tanich STB (nie raz można się przekonać że wpięte w tę samą instalację 2 różne odbiorniki odbierają różnie, Ferguson odbiera bezbłędnie, natomiast inny, np. Manta potrafi sypać błędami co chwilę - przy najsłabszych sygnałach z nadajników).


Obecnie od jakiegoś czasu używam odbiornika Amiko Combo 4K UHD 


i według mnie jeszcze bardziej wyprzedza poprzednika czyli Fergusona jeśli chodzi o poprawny odbiór bardzo słabych sygnałów naziemnych, Amiko radzi sobie idealnie i klatkowanie po prostu nie występuje a jeśli już to tylko w najtrudniejszych warunkach pogodowych lub podczas przejazdu tzw "pierdziawek" czyli motorynek 2T, jeśli miałbym porównać 3 różne odbiorniki to wygląda to tak że Amiko wyprzedza ponad wszystkie.

Amiko ma dobry procesor, ALI M2662 z rdzeniem MIPS 74Kf o częstotliwości 1GHz. Na płycie zamontowano 256MB pamięci RAM oraz 8 MB pamięci FLASH, ten sprzęt umożliwia dekodowanie wideo (także z pendriva USB) w formacie H.265 HEVC i potrafi wyświetlić obraz o maksymalnej rozdzielczości 3840x2160 czyli 4K z prędkością 60fps (kl/s) przez zwykły przewód HDMI na monitorze 4K.


JEDNA INSTALACJA, RÓŻNE REAKCJE ODBIORNIKÓW 


Słaby sygnał naziemnej TV w trudnym górskim terenie, odbiór z tej samej instalacji:

MIEJSCE 1:  Amiko - odbiera bez błędów 

MIEJSCE 2:  Ferguson - czasami przytnie, zaklatkuje

MIEJSCE 3:  Manta, strasznie klatkuje lub nie odbiera w ogóle

Jak widać różnice są ogromne, oczywiście odbiornik Amiko jest najdroższym, błędy w innych odbiornikach być może są spowodowane kiepskimi elementami głowic odbiorczych, często idzie się na skróty, montuje się jedynie układy i nie stosuje ekranowania w postaci blaszek, być może chodzi o nie radzenie sobie z korekcją błędów (kwestia zrąbanego oprogramowania) ewentualnie dochodzi sytuacja problemów z odbiorem sygnałów z odbić, czy odpowiednią filtracją sygnałów SFN (sieci jedno częstotliwościowej, gdzie sumuje się kilka sygnałów na raz z niewielkimi opóźnieniami w milisekundach - odbiór podobny do odbić).

Odbiornik Amiko to tak naprawdę wierna kopia innego odbiornika (zbudowany z identycznych komponentów) mowa tu o Opticum Sloth Combo 4K - obydwa odbiorniki jak porównamy, wyglądają identycznie i mają te same elementy elektroniczne, Opticum to całkiem dobra firma według mnie jeśli chodzi o jakość (nie tylko odbiorników STB ale i osprzętu antenowego), zawsze z tej jakości słynęła ferguson ale teraz gdybym miał porównywać to opticum wygrywa bezapelacyjnie. 


BUDOWA INSTALACJI SATELITARNEJ


O instalacji satelitarnej dokładnie wypowiedziałem się w tym temacie:

https://flesztech.blogspot.com/2021/08/rozbudowa-przydomowej-instalacji-dvb-s2.html

Jest to instalacja oparta o 2 talerze satelitarne 55 oraz 80 cm oraz 8 konwerterów, montowanych w zezie i połączonych switch'em 8 portowym, z czego 2 konwertery to tzw. "multifeed" (cienkie) - ta instalacja odbiera poprawnie do dzisiaj i nie wymagała żadnych poprawek, będzie jednak w niedalekiej przyszłości rozbudowana o 10 lub 12 konwerterów multifeed (wymaga to jednak przebudowania obecnych uchwytów i zdemontowania starych konwerterów) gdyż chcę dodać odbiór jeszcze z paru satelit, głównie chcę powalczyć o czeski i słowacki multiplex z satelity 51.5°E Belintersat 1 oraz francuskie kanały z Eutelsata ... ale nie tylko.
INSTALACJA DO ODBIORU SYGNAŁÓW NAZIEMNYCH


Modernizacji uległa instalacja do odbioru naziemnych sygnałów, tutaj zaszły spore zmiany. Dlaczego? wraz z wejściem nowego standardu czyli DVB-T2 HEVC - będą o wiele trudniejsze warunki odbioru, dlatego już teraz trzeba postarać się by instalacja była perfekcyjnie przygotowana, sygnał nie może być niczym zakłócony i czysty od wszelkich śmieci.

Obecnie moje anteny do odbioru naziemnego umieszczone są na oddzielnym maszcie (oddzielone zostały od zakłóceń powodowanych przez bliskość WIFI oraz przewodów LAN monitoringu).


ANTENA DO ODBIORU NAZIEMNEGO - JAKA?


Sygnał telewizyjny odbierany jest anteną siatkową (szerokopasmową) - tak wiem już czuję te drwiny "zwolenników elektrody" i forum emitela 😂 o tym jakie to "najgorsze anteny są". Ja powiem tak: że w swoim życiu użytkowałem wiele modeli anten, od logarytmicznych, po kierunkowe oraz różne dziwadła jak anteny ATX czy AX - żadna, dosłownie żadna nie była lepsza a wręcz gorsza od siatkowej. Z antenami siatkowymi jest tak że nie chodzi tutaj oto że jest kiepska do odbioru, chodzi oto że: po pierwsze, odbiera "wszystko" i dosłownie z każdego kierunku prócz tyłu (jest dobra do odbioru sygnału z odbić, czyli blokowiska, lub tereny górzyste, miejsca gdzie nie mamy widoczności optycznej na nadajnik), a po drugie źle produkowana (w większości przypadków) ale nie powiedziałbym wcale że innego typu anteny są lepsze, wszystko obecnie jest produkowane po taniości, wszystko byle jak i jest liche (polecam opinie na forach dyskusyjnych, ludzie narzekają nawet na anteny za 100-200 zł bo oczekiwali cudów, ale tu nie o kasę się rozchodzi czy o anteny ze złota i srebra ale .. o wiedzę i doświadczenie). Problemem mogą być też wzmacniacze o przeogromnej sile wzmacniania montowane w puszkach takich anten, które powodują przesterowanie sygnałów, wprowadzanie wielu szumów a nawet "wzbudzanie się" czyli rozsiewanie zakłóceń po całej okolicy, ale sama antena wcale nie jest taka zła!

Antena siatkowa jest dobra o ile odpowiednio się ją przygotuje, zmodyfikuje i zakonserwuje, chodzi o uszczelnienie łączeń dipoli oraz samej puszki a także wymiana łączeń w puszce na niekorozyjne, a także pomalowania siatki - bo tutaj jest największy problem. Ja swoją antenę posiadam już dobre 10 lat albo więcej, właśnie dzięki dobremu przygotowaniu jej na warunki atmosferyczne (można powiedzieć że ma ochronę IP 66), służy mi ona od samego początku wprowadzenia DVB-T w Polsce czyli od 2011 roku, miałem wiele innych ale zawsze wracałem do tej. 


ANTENA SIATKOWA PASYWNA

Moja antena siatkowa w puszce obecnie posiada symetryzator, czyli jest anteną pasywną - po wielu testach różnych wzmacniaczy i kombinacji, sugeruję wszystkim zrobić tak aby antena siatkowa była anteną pasywną. A dopiero później o ile mamy rozbudowaną instalację na długich przewodach (polecam przewody czarne, żelowane, RG6 są drogie w przeliczeniu za metr ale z kilku warstw ochronnych) zastosować wzmacniacz przelotowy zamontowany na przewodzie koncentrycznym.  Czemu? Antena siatkowa dość dobrze odbiera sama z siebie, jest to ponadczasowa konstrukcja już z lat 90'tych, jest konstrukcyjnie podobna do tzw. "biquadów"


 - najefektywniejszych anten (które można samodzielnie wykonać z drutu)

Zrób sobie sam biquada:

https://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php

Zastosowanie samego symetryzatora całkowicie starczy nawet przy słabych sygnałach (wynika to z mojej wieloletniej praktyki). Wzmacnianie słabych sygnałów, nic już nam nie da, prócz tego że wskaźnik mocy sygnału może wzrośnie, natomiast wskaźnik jakości odbioru w ogóle się nie ruszy do góry lub nawet pogorszy, gdyż wzmacniamy to co antena potrafi odebrać (jak wiemy z pustego i Salomon już nie naleje) czyli również śmieci - a więc wzmacniacze tu nie mają sensu.

Co natomiast daje wzmacniacz już na przewodzie koncentrycznym? A no to że sygnał odebrany z anteny siatkowej możemy przesłać na dalsze odległości lub do większej ilości odbiorników w naszej sieci bez sporej utraty sygnału. Jeśli ta sieć jest na kilka odbiorników bądź puszczona przewodem dłuższym niż 10 metrów to taki wzmacniacz jest przydatny i możemy porównać go do mini pompy wodnej 😁 (pozwala zniwelować straty sygnału przy dalszych odległościach)


ANTENA SIATKOWA - UNIWERSALNA?

Antena siatkowa teoretycznie jest szerokopasmowa czyli mogłaby odbierać pasma zarówno VHF jak i UHF, w praktyce do pasma VHF się nie nadane zbytnio, są co prawda robione różne modyfikacje, jak dodawanie dipola do takiej anteny, np. pionowego do odbioru MUX-8 w polaryzacji pionowej - i takie "dziwadła" są sprzedawane na allegro ale ja bym się obawiał oto że może to tylko zaszkodzić całej reszcie. 😒 Najlepszą opcją jest zrobić tak by antena siatkowa była wyłącznie na pasmo UHF (do tego do czego nadaje się najbardziej) czyli kanały od 21 do 50 - czemu do 50? A no dlatego że ma to związek z tzw. z pierwszą i drugą dywidendą cyfrową - pasma 700 oraz 800 MHz są lub mają być zwolnione na potrzeby telefonii GSM/ LTE więc lepiej aby antena nie odbierała nic powyżej kanału 50 (obecnie w kraju można spotkać jeszcze coś powyżej 50 kanału, około 12 stacji nadawczych jeszcze nadaje, ale będzie to przenoszone) https://radiopolska.pl/wykaz/dvbt

Dobrze by było zastosować symetryzator 21-50 ale takich nie spotkałem więc dobrze jest stosować symetryzatory 21-60 (w żadnym razie nie używać 21-69). 

Ja posiadam symetryzator BADMOR 21-60 (jest bardzo dobry)


Istnieją również odpowiednie filtry na pasma LTE ale one szkodzą ogólnie na całą instalację, potrafią obniżyć znacznie jakość na wszystkich kanałach, ja nie stosuje żadnych filtrów.


ANTENA DO ODBIORU CYFROWEGO RADIA DAB+ ORAZ ANALOGOWEGO FM


Do odbioru pasma FM oraz VHF stosuję antenę dookólną DIPOL DL-1 (H/V)  jest to najlepsza moim zdaniem konstrukcja, nawet parę lat temu sam budowałem podobne konstrukcje i odbierały one znakomicie bez żadnych wzmacniaczy, radia FM oddalone o 200-300 km i to bez obecności "tropo" (przyjaznych dla odbioru warunków atmosferycznych).Wiedząc w praktyce jak dobra to jest konstrukcja, zakupiłem oryginał od DIPOL'a jest to antena z podwójną polaryzacją H i V) i zaraz po podłączeniu słychać przeogromną różnicę, dotąd niemożliwe do odbioru stacje radiowe, dziś grają w czystym stereo oraz RDS z nadajników oddalonych o prawie 100 km (w trudnym górzystym terenie dodam, bo w Beskidach mam odbiór z takich nadajników jak Katowice-Kosztowy czy Kraków-Chorągwica, a nawet o dziwo z takich obiektów jak:


Co prawda jest to antena stworzona wyłącznie dla pasma FM, ale można spróbować nią odebrać także cyfrowe radio DAB+, oczywiście ja zastosowałem do tego dodatkowo wzmacniacz na pasmo FM i VHF. Antena ta wygląda jak UFO z wystającą na czubku anteną pionową - identyczne stosuje się na dachach samochodów osobowych - jest to skrócony dipol prosty - drut z nawiniętym przewodem w formie spiralnej - dzięki czemu jest ona pełnoprawnym dipolem półfalowym 75cm ale o długości około 20 cm na polaryzację V (pionową) a wykręcony w formie koła dipol poziomy sprawia że antena nie musi mieć ponad 2 metrów szerokości lecz jest tak jakby skrócona w formie koła o średnicy niecałego 1 metra, odbiera ona wszystko wokół siebie - w moim przypadku także w czystym stereo sporo stacji słowackich i czeskich (także czeskie i słowackie multiplexy DAB+).

Do odbioru oczywiście trzeba mieć dobrej klasy tuner radiowy, z wejściem na antenę zewnętrzną, ewentualnie radio samochodowe z takim gniazdem- to samo tyczy się odbiorników DAB+

Na zwykłym radyjku (z wysuwanym patyczkiem) nie odbierzemy nic, ani nie podepniemy się pod tą instalację.


Oczywiście antena DIPOL DL-1 to także marna konstrukcja, trzeba ją zmodyfikować i porządnie zaizolować, dokładnie tak samo jak antenę siatkową.


Z CZEGO SKŁADA SIĘ RESZTA INSTALACJI NAZIEMNEJ?


Wzmacniacz DPM WB22 na pasmo UHF, 22dBSeparator zasilania AMS, AZS-03


Wzmacniacz antenowy APL-102 25dB VHF, FMNisko tłumiąca (tylko 1dB) zwrotnica VHF/UHF ZWR-210DC 

posiada możliwość włączania oddzielnie przejścia prądowego w torach VHF i UHF (DC 12 V / 100 mA)


Rozdzielacz RTV TELMOR GA-16F
Oraz zasilacz stabilizowany 12 volt KONIECZNIE transformatorowy (impulsowe powodują zakłócenia), ja zastosowałem zasilacz ze stabilizatorem 1 amper gdyż muszę zasilić aż 2 wzmacniacze a to przekracza już możliwości tradycyjnych zasilaczy do wzmacniaczy antenowych z allegro (max 100mA), ten mój w ogóle się nie męczy i nie nagrzewa.
SCHEMAT INSTALACJI

Uwaga, wzmacniacze umieszcza się w skrzynce wodoodpornej przy samych antenach (jak najbliżej nich) a nie na końcu instalacji (przy TV)


CO MOGĘ ODBIERAĆ ZA DARMO NAZIEMNIE?


A teraz wam pokażę co mogę odbierać przy pomocy tej całej instalacji zarówno do odbioru naziemnych sygnałów jak i sygnału satelitarnego


Radio FM:

Oczywiście największe stacje takie jak między innymi: RMF FM, ZET, ESKA, RMF MAXXX, RMF Classic, Polskie radio, Radio Plus, Radio Bielsko, Radio Mega, Radio Maryja oraz mnóstwo czeskich i słowackich stacji radiowych


Radio cyfrowe DAB+:

Multiplex polskiego radia, multiplex radia Bielsko, multiplexy radia czeskiego i słowackiego, łącznie około 100 stacji radiowych


Telewizja cyfrowa DVB-T1 AVC H.264:

MUX1, MUX2, MUX3, niestety mimo wszelkich starań, nie jestem w stanie odebrać MUX-8 na paśmie VHF, ze względu na to że jego moc z nadajnika Wisła-Skrzyczne to zaledwie 1kW (w porównaniu z innymi 60kW i 100kW, na dodatek polaryzacja pionowa - nie wiem czy zastosowanie kolejnej 3 anteny miałby w ogóle sens, zresztą niepewny jest los tego pasma po roku 2021 a dla paru kanałów gra nie warta świeczki)


Ogólnie telewizji naziemnej już nie oglądam, bo nie ma od kilku lat nic ciekawego (powtórki powtórek i propaganda) ale zaglądam czasem na takie kanały jak np. Fokus TV (ze względu na niektóre ciekawe programy dokumentalne) czy Stopklatka TV (ciekawe seriale i filmy sprzed lat i nie tylko) Kanał Metro TV (ten z MUX-8) był dobrym kanałem, ale ostatnio jego ramówka zbyt bardzo przypomina już starą ramówkę TVN (powtórki starych paradokumentów TVN'u) mało jest prawdziwego "Discovery" jedynie powtórki zlikwidowanych już dawno Pogromców Mitów mogły by trochę zachęcić. 😂


Telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC H.265

TESTOWY MUX-5 TVP

Warto mieć dostęp do tego multipleksu ze względu na nowy kanał TVP DokumentKANAŁY SATELITARNE TO NAJCIEKAWSZE POZYCJE ZA DARMO !!!

Z satelitarnych kanałów, do których mam dostęp i jest to całkowicie darmowy dostęp, który może mieć każdy polecam mnóstwo kanałów TV, nie sposób tutaj wymienić wszystkich bo kanałów wartych oglądania jest setki, natomiast do odbioru jest nawet ich tysiące, nie da się tego ogarnąć, ja skupie się na kilkudziesięciu najlepszych i najbardziej wartościowych kanałach:


Polskie kanały satelitarne za darmo:

Polonia 1

Tele 5

TVP Info HD

TVP Polonia HD

Gold TV / EZO TV  - dawniej znana jako ITV

Red Carpet TV

TVC

Antena TV

Top kids junior

Wydarzenia24 TV - nowy program MUX4 (niekodowany dosył eutelsat 33)

TVSKanały dokumentalne:

Arte HD - dużo ciekawych filmów dokumentalnych 

CGTN Documentary - dokumentalny kanał spojrzeniem Chin, kanał po angielsku, warto oglądać jak ktoś tak jak ja, zna język angielski w stopniu podstawowym ze słuchu.

DMAX Niemcy - kanał należący do discovery 

NASA TV - kanał kosmicznej agencji USA

NASA TV UHD - kanał na którym nie wiele się dzieje, pokazywane są głównie prezentacje i fotki 4K

Travel XP - kanał podróżniczy po angielsku bombajskiego nadawcy, polecam!

FOOD XP - kanał ogólnie o jedzeniu ale nie tylko 

TRT Bergisel HD - turecki kanał dokumentalny, dużo ciekawych audycji, świetna jakość

Kabel 1 Doku - dużo ciekawych filmów dokumentalnych 

N24 Doku - dużo ciekawych filmów dokumentalnych 

HGTV - angielska darmowa wersja kanału kanału "dom i ogród"Kanały sportowe:

EUROSPORT 1 DEUTCHLAND - najlepszy według mnie kanał sportowy w europie, jest tu wszystko

BIKE CHANNEL - kanał poświęcony sportom rowerowym

SPORT 1 - dawny słynny kanał sportowy DSF

SPORTS TV - turecki sportowy kanał

ESPORTS REVOLUTION - angielski kanał poświęcony grom komputerowym (retransmitują np. strimy gamingowe z twitcha)

sportowych kanałów jest jeszcze trochę, ale skupiłem się na najważniejszych dla mnie


Kanały informacyjne (warto mieć szersze spojrzenie na świat z wielu perspektyw):

Wydarzenia 24 TV - nowy kanał informacyjny Polsatu

TVP info HD

BBC World News

Bloomberg TV

CNN - najsłynniejszy kanał informacyjny z USA

CCTV - chiński kanał informacyjny

CNBC

CT24

Euronews

France24

Bild TV

All Jazzera english TV HD - świat arabskim okiem po angielsku

Belarus 24 - białoruski kanał info (inne spojrzenie na świat)

Iraqia news HD

Iran International

Rai News 24

NHK World Japonia

Rossiya24 - dość kontrowersyjny kanał informacyjno-publicystyczny z Rosji oraz jego tematyka

RTP International

Skysport news

TRT world

Ukraina24

Press TV HD

NTV Mr


Kanały animowane:

4fun kids

TOP KIDS junior

KIKA HD

Nickelodelon junior

Nickelodelon TV/comedy central

Rai Gulp - włoski kanał dla dzieci

Super RTL

Toggo plus

TRT Cocuk - turecki kanał dla dzieci

Zarok TV - turecki kanał dla dzieci

ZDF Neo


Kanały muzyczne:

4fun tv

4fun dance

Music box polska

NUTA TV

STARS TV - retro muzyka

Eska TV extra - stacja która przypomina dawną ESKA TV

MTV Deutchland - niekodowane od samego początku jedyne MTV w Europie (dawniej VIVA TV)

Balkanika TV - bułgarska telewizja muzyczna, nowoczesna muzyka krajów bałkańskich, polecam

OCKO TV - czeska stacja muzyczna, bardzo dobra, polecam

OCKO GOLD - czeska stacja muzyczna ze starszymi utworami, polecam

ONE MUSIC TV - niemiecka stacja muzyczna, z nowoczesną muzyką niemiecką i nie tylko, polecam

ZWEI MUSIC TV - niemiecka stacja muzyczna, głównie styl folklorystyczny

POWER HD - turecka stacja z muzyką dance, pop i nie tylko, bardzo dobry kanał muzyczny, polecam

REBEL - czeska stacja z muzyką rockową

KERRANG! - angielska stacja z muzyką rockową

NR 1 - turecki kanał muzyczny, muzyka dance oraz turecka

Clubland TV - najlepszy kanał muzyczny w Europie według mnie, 100% alternatywa VIVA Germany (nie został jeszcze skażony przez VIACOM)

The Voice - bardzo dobry bułgarski kanał muzyczny, muzyka nowoczesna oraz  ta z ostatnich 20 lat, dobra alternatywa dawnego MTV czy VIVA

NOW 70's - angielski kanał z muzyką lat 70

NOW 80's- angielski kanał z muzyką lat 80

NOW 90's- angielski kanał z muzyką lat 90

Brit Asia TV - angielski kanał z muzyką azjatycką

CITY TV - bułgarski kanał muzyczny z muzyką nowoczesną, krajów bałkańskich oraz zachodu, także polecam

DELUXE MUSIC - niemiecki kanał muzyczny

DREAM TURK - muzyka turecka, w tym taneczna z Turcji


A poza tym wiele innych interesujących kanałów jak:

3SAT

AKILLI TV - kompilacje filmików z internetu (to taki youtube ale w TV)

ARTE

CINEMAX

COMEDY CENTRAL - dobrze znany kanał komediowy

COURT TV - kanał poświęcony amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, tematyka kryminalna, polecam

DUBAI INTERNATIONAL

FASHION TV 4K - pokazy mody i nie tylko w jakości 4K, dobra jakość obrazu

HOTBIRD 4K - krótkie filmy prezentujące możliwości rozdzielczości 4K

SES ASTRA 4K - krótkie filmy prezentujące możliwości rozdzielczości 4K

KABEL 1

NITRO

PRO 7

RAI UNO

ITALIAN FISHING TV

RTL

RTL 2

VOX

WDR

MDR

ZDF

RTR PLANETA

SAT.1

TLC

TRT 4K

TV5 MONDE/EUROPE - dobrze znany francuski kanał

TVE INTERNATIONAL - dobrze znany hiszpański kanał

UA TV

VATICAN CHANNEL

BRT 1

BRT 2KOSZTY MODERNIZACJI?

Wliczam tu koszty zarówno tej modernizacji jak i poprzedniej (satelitarny odbiór)

 • CZASZA/ANTENA SATELITARNA CORAB 80CM GRAFIT  89,99 zł
 • Antena RADIOWA DIPOL DL-1 RUZ B PM 2 POLARYZACJE 43,00 zł
 • Separator zasilania AZS-03 gniazdo jack 3,5 mm AMS 18,50 zł
 • Wzmacniacz antenowy APL-102 25dB VHF FM MUX-8 DAB+ 22,90 zł
 • Wzmacniacz antenowy WG22 20 zł
 • Zwrotnica antenowa ZWR-210DC FM-VHF/UHF Telmor 40,00 zł
 • Konwerter LNB Single Megasat Multifeed 2 × 20,99 zł
 • UCHWYT ZEZ MOCOWANIE DRUGIEGO KONWERTERA LNB 8,90 zł za 1 szt.
 • SWITCH 8 PORTOWY SATELITARNY 9 zł (promocja)


Nie liczę spraw groszowych jak np. :

 • Przejścia wtyk F - wtyk F złącze
 • Uszczelki gumowe na złącze F SAT DVB-T OSŁONA
 • WTYKI ANTENOWE na złącze F 
 • WTYKI F ZŁĄCZE nakręcane 5,8 mm SAT DVB-T
 • Wodoszczelne obudowy


Łącznie w przybliżeniu 350 zł (koszt modernizacji, w całości za wszystko byłoby około 400 zł max 450 zł, nie wliczając kosztu odbiornika 250 zł)

Mając na uwadze że odbiór z całej tej instalacji naziemno-satelitarnej jest darmowy, myślę że to bardzo dobra JEDNORAZOWA inwestycja w kwocie całkowitej około 600 zł 


PODSUMOWUJĄC


Jak sami widzicie z nudów się nie umrze, jest tyle fajnych darmowych kanałów także alternatyw Discovery czy National Geographic że naprawdę jest super, mam zarówno kino światowe, jak i dużo sportu, czy dobrej muzyki a nawet filmów dokumentalnych, wszystko rozchodzi się jedynie o znajomość języka angielskiego (bądź innych).

Zapomniałem dodać że z satelity mam tysiące kanałów radiowych (w tym największe polskie sieci radiowe, mało kto wie że polskie kanały nie znajdują się jedynie na hot birdzie), stylów muzycznych jakich tylko zapragnę: dance, trance, techno, house, italo disco, eurodance, pop, rock, jazz, chillout, klasyczna, dosłownie bogactwo różnorodności do wyboru do koloru. 

Okazjonalne na różnych satelitach co jakiś czas różni nadawcy odkodowują czasem ciekawe kanały PREMIUM była już sytuacja że jeden z krajów arabskich odkodował angielską wersję discovery channel, niespodzianek na satelitach jest mnóstwo, trzeba być czujnym, być tzw. DX'erem (poszukiwaczem) treści z różnych transponderów SAT (także tych ukrytych).

Przy obrotnicy satelitarnej to jest znakomite hobby ale przy zezie na 8 satelit z dostępem natychmiastowym to jest PERYFERYJNE!

I TO WSZYSTKO .... ZA DARMO, nie muszę jak frajer 😆 płacić żadnego abonamentu i to jest w tym wszystkim NAJLEPSZE !

😁Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy