niedziela, 22 sierpnia 2021

Rozbudowa przydomowej instalacji DVB-S2 do odbioru z aż 8 niezależnych satelit
Sierpień to znów miesiąc kolejnych innowacji, niewielkich inwestycji, modyfikacji w moim domu oraz posesji, jedną z nich jest np. rozbudowa instalacji do odbioru telewizji satelitarnej, do tej pory miałem jedynie odbiór z 4 satelit jednocześnie, teraz instalacja rozbudowała się o kolejne 4 dodatkowe pozycje więc łącznie aż 8 satelit. Zobaczcie jak to w tej chwili wygląda i co mogę odebrać.


Zobacz też:
Gruntowna modernizacja instalacji radiowo telewizyjnej, co mogę odbierać za darmo? PORZĄDNE kanały za free !!!

Pierwotnie instalacja składała się z jednego talerza o średnicy zaledwie 55 cm, jednakże ta pierwsza już potrafiła odebrać wszystko co znajduje się na pozycjach:

  • hot bird 13
  • astra 19
  • astra 23,5
  • astra 28,2


Zobacz temat:

"ZEZ na 4 pozycje satelitarne na talerzu o średnicy 55 cm - wszystko jest możliwe"

https://flesztech.blogspot.com/2020/05/zez-na-4-pozycje-satelitarne-na-talerzu-55cm.html

Instalacja ta jest w tej chwili tak rozbudowana że śmiało może konkurować z instalacjami zakładanymi przez sieci telewizji kablowej w miastach, często widzimy takie instalacje na dachach siedzib naszych osiedlowych kablówek. Możemy sami sobie taką instalację zbudować i wcale nie trzeba wydawać majątku ani mieć niesamowitych umiejętności, wszystko da radę zrobić łatwo i tanio.


Najważniejszymi zmianami było:

dodanie drugiego talerza satelitarnego o średnicy 80 cm, gdyż niemożliwe do tej pory było złapanie innych satelit w zezie tylko z jednej czaszy, dodanie drugiego talerza pozwoliło na odbiór wszystkiego co znajduje się w przedziale stopni od 7E do 60E  (w zezach na obydwu antenach).

Zwiększenie średnicy pomogło w odbiorze egzotycznych wiązek trudno dostępnych na terenie Polski i Europy.

Zakup 4 kolejnych konwerterów, w tym 2 tak zwane "multifeed" czyli z cienkimi główkami umożliwiające odbiór bliskich od siebie pozycji orbitalnych nawet o 2 stopnie
Wymiana switcha to kolejna poprawka, w tej chwili obsługuje 8 różnych konwerterów w systemie DISEqC 1.1, trafiłem na okazję i taki switch zakupiłem zaledwie za 9 zł (normalnie koszt to około 30 zł a z możliwością podpięcia 10 konwerterów to koszt już powyżej 50 zł)


Kolejną zmianą była wymiana obudowy centralki, do której idą teraz wszystkie kable antenowe z wszystkich konwerterów (chroni dość dobrze przed ulewami)
Tak w tej chwili wyglądają obie anteny satelitarneKonwertery multifeed wyglądają dość dziwnie na tych zdjęciach, niestety musiałem pomieścić 2 cienkie i 1 duży i stąd taki efekt, jednakże działa to prawidłowo ku mojemu zdziwieniu i odbiera:

główny:
42 turksat,
2 boczne:
39 hellas sat
oraz
45,1 azerspace
a ten duży na skraju od lewej odbiera eutelsat 33 z paczką kanałów cyfrowego polsatu oraz odkodowanym polsat news
docelowo ma pracować na pozycję 51.5°E czyli Belintersat 1 jednakże w tej chwili są jakieś problemy z poprawnym odbiorem czeskiej i słowackiej paczki kanałów ze względu na zbyt wysokie parametry SR i FEC  (45000 oraz 8/9) z czym prawdopodobnie mój odbiornik sobie nie radzi.

Pytając na forach internetowych odnośnie odbioru tych pozycji prawdopodobnie to jest powodem problemów z odbiorem a więc pozycję tę będę mógł odbierać dopiero po wymianie odbiornika na nowszy model z odbiorem DVB-S2X i HEVC H.265 i z możliwością odbioru z wysokim SR i FECDzięki tej instalacji możliwy jest odbiór ponad 5000 kanałów radiowo telewizyjnych NIEKODOWANYCH!Nie tylko na satelicie HOT Bird są darmowe kanały, można je spotkać na wielu innych satelitach, zwłaszcza jako dosyły do nadajników w całym kraju, jedną z takich paczek stacji jest ta znajdująca się na astrze 23,5E, są tutaj wszystkie stacje polskich miast, ESKA, SUPERNOWA, RMF itd.
Na tej fotce widać wyraźnie jak to w tej chwili wygląda, 8 różnych pozycji satelitarnych idzie do switcha a potem jednym kablem do odbiornika gdzie siedząc sobie wygodnie przełączamy wszystko pilotem i nie musimy czekać na żadne obrotnice antenowe itp tylko mamy natychmiastową możliwość przełączania między różnymi kanałami na różnych satelitach.
CO TERAZ ODBIERAM?


Co w tej chwili odbiera ta instalacja?

Talerz numer 1:

13.0°E Hotbird

19.2°E Astra 1

23.5°E Astra 3

28.2°E Astra 2 (Eutelsat)


Czemu te powyższe? Opisywałem to w oddzielnych tematach :

PRZEWODNIK PO SATELITACH #1: Astra 2 (28.2°E), Astra 3 (23.5°E), Eutelsat (33'E)

https://flesztech.blogspot.com/2020/05/przewodnik-po-satelitach-1-astra-2-282e.html

PRZEWODNIK PO SATELITACH #2: Astra 1 (19.2°E) I TurkSat (42°E)

https://flesztech.blogspot.com/2020/05/przewodnik-po-satelitach-2-astra-1-192e.htmlTalerz numer 2:

33.0°E Eutelsat

39.0°E Hellas Sat

42.0°E Türksat

46.0°E AzerSpace 1

oraz

45.1°E AzerSpace 2

(obydwie satelity azerspace są tak blisko że można je odebrać jednocześnie!)


Czemu te kolejne dodatkowe? Ze względu na ciekawe kanały ze wschodu, lubię poznawać inne kultury czy nawet muzykę, dlatego też pozycja 42 i 39 są dość egzotyczne ale i ciekawe, można tam znaleźć parę kanałów z krajów bałkańskich, np Bałkanica TV oraz inne dość ciekawe kanały muzyczne, są także kanały greckie. Z kolei z satelity Azerspace jest dość dużo ciekawych kanałów radiowych z Bułgarii i Rumunii ale nie tylko.


Docelowo chcę ustawić na pozycję 51.5°E Belintersat 1 gdzie znajduje się czeska i słowacka paczka niekodowanych stacji, lecz w tej chwili są pewne problemy z odbiornikiem gdyż nie radzi sobie z odbiorem tych paczek z tak wysokim SR 45000 i FEC 8/9. dopiero zakup nowego odbiornika pozwoli na przestawienie się na białoruską satelitę 'bełintersat".

Dodatkowo planuje założyć jeszcze zez na pozycję  7.0E  i 9.0°E Eutelsat a także 16E ze względu na parę kanałów francuskich (takie popularne jak np. TF1 czy M6), które nie są nigdzie indziej dostępne FTA, w tej chwili jest to możliwe lecz z dużymi błędami ze względu na niemożliwość pomieszczenia się z "normalno rozmiarowym" konwerterem na 13E Hot bird

Niewątpliwe instalacja ta będzie jeszcze w przyszłości rozbudowywana, być może będzie zmieniony switch na 10 portowy, gdyż już w tej chwili widać że brakuje portów a możliwość odbioru jeszcze z innych z satelit w zezie jest jak najbardziej możliwy, wszystko zależy wyłącznie od tego aby zastosować tutaj konwertery typu "multifeed" czyli o połowę cieńsze niż zwykłe, dzięki czemu można ich pomieścić jeszcze więcej obok siebie i odbierać satelity oddalone zaledwie o 3 stopnie.

Jest to dość fajna zabawa i w dodatku łatwa, wcale nie tak trudno sterować konwerterami i ustawiać je w zezie, jak widzicie, konwertery nawet nie mają uchwytów, mocowane są na trytytki i klej na gorąco i potrafią w ten sposób przetrwać zarówno upały jak i zimy.

Polecam wszystkim zbudować sobie podobne instalacje, bo jest to fajna zabawa a jednocześnie miło zasiąść przy TV i przełączać się pomiędzy tysiącami różnych egzotycznych kanałów TV i radiowych i poznawać cały świat.
Polecam te strony ułatwiające w poszukiwaniu nowych pozycji orbitalnych oraz kanałów:


https://www.lyngsat.com/europe.html

https://pl.kingofsat.net/

https://satlex.net/pl/azel_calc-params.html
Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy