Sierpień to znów miesiąc kolejnych innowacji, niewielkich inwestycji, modyfikacji w moim domu oraz posesji, jedną z nich jest np. rozbudowa instalacji do odbioru telewizji satelitarnej, do tej pory miałem jedynie odbiór z 4 satelit jednocześnie, teraz instalacja rozbudowała się o kolejne 4 dodatkowe pozycje więc łącznie aż 8 satelit. Zobaczcie jak to w tej chwili wygląda i co mogę odebrać.
Pierwotnie instalacja składała się z jednego talerza o średnicy zaledwie 55 cm, jednakże ta pierwsza już potrafiła odebrać wszystko co znajduje się na pozycjach:
- hot bird 13
- astra 19
- astra 23,5
- astra 28,2
Zobacz temat:
"ZEZ na 4 pozycje satelitarne na talerzu o średnicy 55 cm - wszystko jest możliwe"
https://flesztech.blogspot.com/2020/05/zez-na-4-pozycje-satelitarne-na-talerzu-55cm.html
Instalacja ta jest w tej chwili tak rozbudowana że śmiało może konkurować z instalacjami zakładanymi przez sieci telewizji kablowej w miastach, często widzimy takie instalacje na dachach siedzib naszych osiedlowych kablówek. Możemy sami sobie taką instalację zbudować i wcale nie trzeba wydawać majątku ani mieć niesamowitych umiejętności, wszystko da radę zrobić łatwo i tanio.
Najważniejszymi zmianami było:
dodanie drugiego talerza satelitarnego o średnicy 80 cm, gdyż niemożliwe do tej pory było złapanie innych satelit w zezie tylko z jednej czaszy, dodanie drugiego talerza pozwoliło na odbiór wszystkiego co znajduje się w przedziale stopni od 7E do 60E (w zezach na obydwu antenach).
Zwiększenie średnicy pomogło w odbiorze egzotycznych wiązek trudno dostępnych na terenie Polski i Europy.
Zakup 4 kolejnych konwerterów, w tym 2 tak zwane "multifeed" czyli z cienkimi główkami umożliwiające odbiór bliskich od siebie pozycji orbitalnych nawet o 2 stopnie
Wymiana switcha to kolejna poprawka, w tej chwili obsługuje 8 różnych konwerterów w systemie DISEqC 1.1, trafiłem na okazję i taki switch zakupiłem zaledwie za 9 zł (normalnie koszt to około 30 zł a z możliwością podpięcia 10 konwerterów to koszt już powyżej 50 zł)
CO TERAZ ODBIERAM?
Co w tej chwili odbiera ta instalacja?
Talerz numer 1:
13.0°E Hotbird
19.2°E Astra 1
23.5°E Astra 3
28.2°E Astra 2 (Eutelsat)
Czemu te powyższe? Opisywałem to w oddzielnych tematach :
PRZEWODNIK PO SATELITACH #1: Astra 2 (28.2°E), Astra 3 (23.5°E), Eutelsat (33'E)
https://flesztech.blogspot.com/2020/05/przewodnik-po-satelitach-1-astra-2-282e.html
PRZEWODNIK PO SATELITACH #2: Astra 1 (19.2°E) I TurkSat (42°E)
https://flesztech.blogspot.com/2020/05/przewodnik-po-satelitach-2-astra-1-192e.html
Talerz numer 2:
33.0°E Eutelsat
39.0°E Hellas Sat
42.0°E Türksat
46.0°E AzerSpace 1
oraz
45.1°E AzerSpace 2
(obydwie satelity azerspace są tak blisko że można je odebrać jednocześnie!)
Czemu te kolejne dodatkowe? Ze względu na ciekawe kanały ze wschodu, lubię poznawać inne kultury czy nawet muzykę, dlatego też pozycja 42 i 39 są dość egzotyczne ale i ciekawe, można tam znaleźć parę kanałów z krajów bałkańskich, np Bałkanica TV oraz inne dość ciekawe kanały muzyczne, są także kanały greckie. Z kolei z satelity Azerspace jest dość dużo ciekawych kanałów radiowych z Bułgarii i Rumunii ale nie tylko.
Docelowo chcę ustawić na pozycję 51.5°E Belintersat 1 gdzie znajduje się czeska i słowacka paczka niekodowanych stacji, lecz w tej chwili są pewne problemy z odbiornikiem gdyż nie radzi sobie z odbiorem tych paczek z tak wysokim SR 45000 i FEC 8/9. dopiero zakup nowego odbiornika pozwoli na przestawienie się na białoruską satelitę 'bełintersat".
Dodatkowo planuje założyć jeszcze zez na pozycję 7.0E i 9.0°E Eutelsat a także 16E ze względu na parę kanałów francuskich (takie popularne jak np. TF1 czy M6), które nie są nigdzie indziej dostępne FTA, w tej chwili jest to możliwe lecz z dużymi błędami ze względu na niemożliwość pomieszczenia się z "normalno rozmiarowym" konwerterem na 13E Hot bird
Niewątpliwe instalacja ta będzie jeszcze w przyszłości rozbudowywana, być może będzie zmieniony switch na 10 portowy, gdyż już w tej chwili widać że brakuje portów a możliwość odbioru jeszcze z innych z satelit w zezie jest jak najbardziej możliwy, wszystko zależy wyłącznie od tego aby zastosować tutaj konwertery typu "multifeed" czyli o połowę cieńsze niż zwykłe, dzięki czemu można ich pomieścić jeszcze więcej obok siebie i odbierać satelity oddalone zaledwie o 3 stopnie.
Jest to dość fajna zabawa i w dodatku łatwa, wcale nie tak trudno sterować konwerterami i ustawiać je w zezie, jak widzicie, konwertery nawet nie mają uchwytów, mocowane są na trytytki i klej na gorąco i potrafią w ten sposób przetrwać zarówno upały jak i zimy.
Polecam wszystkim zbudować sobie podobne instalacje, bo jest to fajna zabawa a jednocześnie miło zasiąść przy TV i przełączać się pomiędzy tysiącami różnych egzotycznych kanałów TV i radiowych i poznawać cały świat.
Polecam te strony ułatwiające w poszukiwaniu nowych pozycji orbitalnych oraz kanałów:
https://www.lyngsat.com/europe.html
https://satlex.net/pl/azel_calc-params.html