środa, 30 grudnia 2020

Uwaga na oszustów! Sprzedawców z allegro dekoderów telewizyjnych DVB-T2

Niewiedza techniczna sporo może nas kosztować, lepiej dowiedzieć się o kilku podstawowych informacjach technicznych i oszczędzić sobie nerwów w przyszłości. W związku ze zmianą nadawania telewizji naziemnej już od 2022 roku, przestrzec trzeba już teraz przed różnymi oszustami, głównie z allegro, którzy sprzedają niekompatybilny sprzęt do odbioru, głownie chodzi o odbiorniki "STB". Bardzo dziwne opisy dają wiele do myślenia, dosłownie jakbyśmy kupowali na bazarze od cygana "złote zegarki" z plastiku. 😂
Jak widać na poniższym screenie, reklama bardzo ładnie wygląda i zachęca, "odbierzemy mnóstwo programów", loga stacji mają przyciągnąć oko i aby przyszły klient nie zastanawiał się w ogóle co kupuje i czy naprawdę będzie to działało, no bo jak to? Allegro może oszukać? A PEWNO ŻE TAK i wcale nie oszuka ale sprzeda sprzęt "zgodny z opisem


Ponieważ opis nie zawiera najważniejszej informacji że ten dekoder będzie działał jeszcze do roku 2022

Oraz tego że dekoder nie obsługuje najnowszego systemu po 2022 roku czyli że ma to być :

Tuner DVB-T2 Z OBSŁUGĄ KODOWANIA: H.265 HEVC oraz dźwiękiem E-AC3 (a najlepiej jeszcze z AC4 - tak przyszłościowo, bo już go testują)


Bardzo dużo tunerów to są stare tunery, które nie obsługują nowego systemu wprowadzanego w Polsce oraz Europie

Co z tego że są to tunery z nową głowicą odbiorczą pod DVB-T2, skoro nie mają wgranych najnowszych kodeków czyli H.265 (mają tylko starszy H.264)

Dokładnie przeglądajmy ogłoszenia i sprawdzajmy czy faktycznie w opisie jest to:
DVB-T2 HEVC H.265


Jeśli jest to DVB-T2 H.264 to taki tuner może teraz będzie odbierał sygnał naziemny ale już od roku 2022 na nic się nie przyda prócz wyrzucenia do kosza.
Na tym z kolei ogłoszeniu widzimy już w opisie że obsługuje kodowanie H.265, choć sam odbiornik jest firmy "noname" i dziwnie tani i ciężko znaleźć oficjalne info że na 100% wspiera najnowszy system H.265

Najdziwniejsze jest natomiast to:

H.265 lecz dziwny dopisek MPEG-4 - co jest niezgodne z rzeczywistości, bo
taki format NIE ISTNIEJE 

ponieważ najnowszy format występuje pod pełną  nazwą:


HEVC  H.265 lub MPEG-H część 2


To stary system czyli H.264 AVC miał kodek MPEG-4 część 10. Więc już samo to ogłoszenie jest bardzo podejrzane!

Zastanawiam się czy takiemu sprzedawcy uda się wybronić bo oszukał klienta i czy allegro pociągnie go do odpowiedzialności za towar niezgodny z opisem. Bo samo ogłoszenie zawiera bardzo bardzo dziwne błędy techniczne w opisie.


Zastanawiam się czy klient który kupi teraz ten sprzęt w ogóle będzie miał świadomość że kupił coś co może działa w tej chwili (DVB-T H.264) ... ale za rok nie będzie działało a po tym czasie dawno gwarancja zwrotu się skończy a klient dopiero sobie to uświadomi (ZA ROK)!


MPEG-2 oraz MPEG-4 to stare systemy kodowania i nie są one dostępne pod nowym formatem H.265


Dziwne zachęty ponieważ obsługa dźwięku E-AC3 była dostępna także w starym formacie DVB-T h.264 w wielu różnych odbiornikach (nie we wszystkich ale jednak)
Tu z kolei widać już wyraźnie w ogłoszeniu że jest to Tuner DVB-T2 H.265 a także dodatkowo ma info o kodowaniu dźwięku E-AC3 - takie ogłoszenie jest w pełni bezpieczne i śmiało możemy kupować ten tuner, zwłaszcza że jest to renomowana marka odbiorników, mamy bardzo szczegółowy opis parametrów oraz obsługę starych oraz nowych systemów kodowania!
Myślmy co kupujemy, niewiedza dużo może nas kosztować nie tylko w przypadku dekoderów TV.Czytaj więcej na oficjalnej witrynie Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przeprowadzaniu zmian w naziemnej telewizji cyfrowej już za trochę ponad rok:

https://www.uke.gov.pl/akt/kupujac-telewizor-sprawdz-jego-parametry,278.html


Publikowanie komentarza

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy