środa, 30 grudnia 2020

Jak zwiększyć moc z dynama rowerowego?

Najprościej by było zastosować 2 oddzielne dynama i podłączyć je równolegle ale niestety to nie jest takie łatwe, dlaczego? Bo wytwarzają prąd zmienny i niestety bezpośrednie równoległe połączenie jest niemożliwe.Dobry rower to dobry system oświetlenia wraz z pojemnym akumulatorem ale czasem zapotrzebowanie na energię jest naprawdę wysokie, zwłaszcza w moim przypadku centralki rowerowej:

https://flesztech.blogspot.com/2020/09/centralka-rowerowa-zdalnie-sterowana.html

https://flesztech.blogspot.com/2020/12/konwersja-roweru-silnik-spalinowy.html


Tutaj potrzeba prądu ładowania o natężeniu aż 1 amper. Niestety silnik rowerowy a raczej prądnica nie daje takiego prądu (jakieś 2,5 wata czyli nawet mniej niż dynamo 3 waty) Dlatego trzeba tutaj zastosować 2 dynama a ze względu na napęd spalinowy w rowerze, opory toczenia nie będą miały większego znaczenia gdyż to silnik obraca kołem dlatego dwa dynama na kole spokojnie zostaną napędzane przez silnik, łącznie będziemy mieli 6 volt  o mocy 6 wat czyli w przeliczeniu, będziemy posiadali ładowanie:


5 volt 1 amper - w zupełności starczy do ciągłego zasilania (LEDowe oświetlenie roweru) oraz ładowania centralki rowerowej.


Jednak tak jak wspomniałem wcześniej, równoległe połączenie obydwu prądnic nie wchodzi w grę, takie połączenie da prąd zmienny niezsynchronizowany będzie to coś w rodzaju zwariowanej sinusoidy. 


Dlatego aby uzyskać prąd jednocześnie z obydwu dynam, trzeba prąd przez nie wytwarzany najpierw wyprostować, czyli zastosować mostki lub diody prostownicze, ja zastosowałem 2 oddzielne mostki. 

Taki prąd stały z obydwu dynam możemy już śmiało zsumować i wychodzi nam idealne 1 amper natężenia 

Prawda że teraz mamy naprawdę porządne ładowanie w rowerze? Polecam takie rozwiązanie, gdyż nie uzyskamy tak wysokiego natężenia z jakiegokolwiek innego dynama.
Prosty schemat budowy

testowa instalacja 2 dynam rowerowych

pracujących równolegle:


Napięcie: 6 volt

Moc: 6 wat

Natężenie: 1 amper

1 komentarz:

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy