niedziela, 25 lipca 2021

Jak zbudować w prosty sposób tani NOKTOWIZOR?

Noktowizory nawet najtańsze na allegro to koszt minimum kilkaset złotych. Ale przecież taki noktowizor to nic innego jak kamera z tzw. opcją "nightvision" (czarno biały obraz bardzo czuły na oświetlenie ultrafioletowe) - ten tryb posiada sporo kamer a nawet kamerek monitoringu. Jednak by mieć noktowizor z prawdziwego zdarzenia potrzebujemy kamerki z dobrym zoomem sprzętowym.Czy pamiętacie tajemniczą przesyłkę z Chin o której mówiłem parę tygodni temu na discordzie, która szła do mnie prawie miesiąc? To właśnie ta rzecz, tak malutka a jak cieszy i jak bardzo jest przydatna! 😁

Sama przesyłka była dość solidnie poniszczona podróżą lotniczą z Chin przez Niemcy aż do Polski  mimo to latareczka była w całości gdyż jest zbudowana z chińskiego "amelinium". 😄

Przejdźmy do konkretów

Co potrzebujemy do zbudowania noktowizora? Oczywiście specjalną latarkę IR której światła człowiek nie widzi, tzn. może widzieć ale to jest bardzo słabe światełko ciemno różowego koloru, natomiast specjalne kamery widzą te światło jako bardzo jasne oślepiające światło potrafiące oświetlić spory teren, natomiast kamera wraz zoomem a także latarka IR (na podczerwień) z możliwością ustawiania wiązki światła to jest pełny zestaw by zrobić noktowizor który niczym nie różni się od tych prawdziwych .


Latarka do kupienia tutaj:

https://allegro.pl/oferta/lampa-ir-850nm-5w-zoom-podczerwieni-nocna-wizja-9967408000?snapshot=MjAyMS0wNS0xNlQyMjowODoxNi4xNDFaO2J1eWVyO2M4ZDAxOTI4ZDVmYjNjMmZlYjBjZDMwNmU3MWY3MTY1NDM3ZGM4YTI0ZGJkZDE0MjExYmNlNmRlNGYzYmJiY2E%3D

 


Tak światło tej latarki widzą zwykłe kamery bez trybu nightvision, światło podobne jest do diody nadawczej pilotów TV:

Wiązka skupiona:

Wiązka zwykła


A tak to widzi kamera z trybem night vision (światło jest wprost oślepiające przy wiązce skupionej):Teraz wystarczy dołożyć odpowiednie mocowanie do kamerki obsługującej tryb night vision i mamy już zbudowany prosty noktowizor:

Teraz wystarczy tylko ustawianie odpowiedniej wiązki światła (jej skupianie na dalszych odległościach + ustawianie zoomu kamery na punkt oświetlający przez latarkę i mamy ogromny zasięg widoczności w całkowitej ciemności.

Tutaj fotka w całkowitej ciemności w pokoju z odległości paru metrów:
A tutaj fotki z odległości ponad 30 metrów (widać ogrodzenie sąsiada):

Prawda że szokujące? Sam jestem zdziwiony efektem ale takie proste rzeczy potrafią nam zastąpić nawet profesjonalny sprzęt. Najlepsze jest to że człowiek (lub intruz) złapany w ten sposób nie zdaje sobie nawet sprawy że ktoś go podgląda w nocy, bo to światło jest kompletnie niewidoczne dla ludzkiego oka (co prawda jest widoczne ale tylko z bliskiej odległości jako bardzo słabe światełko barwy różowej).


Latarka IR-850 zasilana jest na 1 baterię typu AA (duży paluszek). Jest w pełni wodoodporna, bo ma uszczelki gumowe od strony pokrywy baterii oraz diody.
Noktowizory dostępne na allegro, (te najtańsze) to dokładnie taka sama konstrukcja czyli zwykła kamerka nightvision z zoomem optycznym i identyczną latarką IR z możliwością sterowania skupieniem światła IR, spójrzcie na ceny? 
Czy się opłaca? według mnie nie, bo lepiej zbudować to samemu o ile mamy dobrą kamerę z optycznym zoomem i opcją nightvision czyli czarno biały obraz umożliwiający widoczność w nocy z doświetlaczem światła IR.


Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy