Złodziei coraz więcej, ale nie tylko! Dzisiejszy zwariowany świat jest na tyle dziwny że można spotkać się z najróżniejszymi sytuacjami w życiu. Mój system monitoringu już niejednokrotnie mnie zaskoczył, a raczej to co zdołał wyłapać, od lejących na bramę meneli, po imprezowiczów ... czy bardzo dziwnie się zachowujących osobnikach wędrujących po nocach z latarką i szukających nie wiadomo czego, albo psychopatów, którzy mogą truć psy, rzucając coś przez ogrodzenie a nawet ... po podejrzanych o pedofilię (tak nawet w tym przypadku monitoring się przydaje nawet dla policji). O wielu rzeczach nawet nie będę pisał, gdyż obowiązuje mnie ustawa RODO (nie wolno mi udostępniać żadnych danych z monitoringu postronnym osobom z wyjątkiem policji), natomiast mogę zapewnić że nawet monitoring w obrębie własnej posesji może wiele ciekawych sytuacji wyłapać, o których na co dzień nie mieliśmy nawet pojęcia że się dzieją, w tym momencie uważam że ta inwestycja, którą budowałem na przestrzeni wielu miesięcy przydała się jak najbardziej, zarówno jeśli chodzi o obraz jak i dźwięk. Przydała się ta instalacja już niejednokrotnie by odpowiednio szybko zareagować na różne sytuacje!
Przypadkowe wtargnięcia na posesję przez obce osoby czy też wpełzające się zwierzęta różnymi otworami i uruchamiające alarm i powiadomienia na smartfonie to nie jedyne "smaczki" takiego monitoringu o zasięgu ogólnoświatowym. Zapraszam do obszernego artykułu na ten temat.
MONITORING A PRAWO?
Wraz z wejściem w życie prawa odnośnie RODO, także i monitoring takie prawo obejmuje. Aby wszystko było zgodne z prawem, monitoring powinien obejmować jedynie teren naszej posesji, nie powinien obejmować on terenów posesji sąsiadów itp.
Oczywiście fizycznie jest to niemożliwe do wykonania zwłaszcza że kamery monitoringu mają szerokokątne obiektywy, a więc zawsze może złapać małą lub większą część terenu sąsiada.
Wszystko jest w porządku o ile mamy dobrych sąsiadów, z którymi nie mamy konfliktów, więc na spokojnie możemy taki monitoring posiadać i nawet rejestrować wszystko, ponieważ wszystko zależy od tych sąsiadów i ich dobrej woli, możemy się z nimi dogadać by monitoring obejmował też ich teren i przy okazji również ich chronił, ale jeśli im to nie pasuje mogą złożyć sprzeciw lub poprosić nas o takie ustawienie kamer by nie rejestrowały ich posesji, jest też możliwość zrobienia klatek maskujących dany fragment obrazu na kamerze (w ustawieniach rejestratora lub kamery) ale jeśli mamy wyjątkowo upierdliwych sąsiadów, mogą wytoczyć nam proces sądowy, jak dany konflikt uzna sąd, zależy już od interpretacji prawa w danym przypadku.
Wątpliwości mogą też mieć przypadkowi przechodnie złapani w takim monitoringu, lub nawet osoby wchodzące na teren naszej posesji. Natomiast to nie jest tak że nic nam nie wolno, w takich przypadkach prawo nas może chronić, wystarczy że powołamy się na artykuł 13 rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady z dnia 27 kwietnia 2016 roku (chodzi o przetwarzanie danych) są wyjątki w których mamy prawo do użytkowania takiego monitoringu we własnym tylko zakresie, (na własny użytek) konieczność używania monitoringu jest w przypadkach ochrony własnego mienia i posesji a także siebie samego przed różnymi sytuacjami, a więc polecam wydrukować sobie to postanowienie w razie gdybyśmy napotkali kogoś komu by się to nie spodobało że akurat wszedł w kadr naszego monitoringu (np. osoba odwiedzająca posesję, urzędnik, elektryk, listonosz, kurier, czy inna osoba musząca wejść na posesję) a nawet przypadkowy przechodzień przechodzący przy bramie głównej.
W zamazanym fragmencie umieszczamy swoje dane osobowe bądź naszej firmy, pamiętać należy że to my odpowiadamy za wszelkie dane pozyskane poprzez monitoring i ewentualny ich wyciek po za nasz rejon (atak hakerski lub udostępnienie tego komuś obcemu z wyjątkiem służb tj. policja)
PROSTY SYSTEM MONITORINGU
Ja swój monitoring zacząłem budować już rok temu, zaraz po przeprowadzce w całkiem nowe i nieznane miejsce, nie byłem świadom jakie tu są zagrożenia i jakie "akcje" się odbywają. Swój monitoring zacząłem budować od zakupu 2 pierwszych kamer IP.
Były to kamery nawet całkiem dobrej jakości jak na swoją cenę, działają one zarówno przez WIFI jak i przez sieć LAN. Obydwie kamerki to:
GISE GS-IP2S V2
Są to autonomiczne kamery, nie wymagające żadnych rejestratorów, po prostu wpisujemy adres IP i mamy pełne sterowanie w przeglądarce internetowej w naszej sieci lokalnej!
są to naprawdę porządnej jakości kamery z szerokokątnym obiektywem, obsługujące wiele protokołów, w tym także http, posiadają swoje własne serwery lokalne, więc oglądać na żywo, przeglądać nagrania i sterować ustawieniami możemy we własnej sieci LAN wpisując w przeglądarce ich adresy IP
np. http://192.168.1.2
Na tym etapie posiadałem jedynie te 2 kamery, rejestrujące obraz na kartach SD a całe sterowanie miałem na komputerze głównym wpisując oddzielnie dla każdej inny adres IP, te kamerki obsługują również system P2P (w chmurze) czyli mogą one wysyłać obraz do zewnętrznego serwisu skąd możemy przeglądać i mieć do nich dostęp z całego świata przez internet, wystarczy aplikacja do obsługi tych kamer, w tym przypadku aplikacja BITvision
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gzch.lsplat.lsbtvapp
Jednakże trudnością było tam przeglądać nagrania z monitoringu, trochę ociężale to działało
DUŻA POSESJA WYMAGA WIĘKSZEGO ZASIĘGU MONITORINGU
Z czasem przekonałem się że 2 kamerki to za mało, pokrywały one zaledwie 30 % terenu posesji, na dodatek karty SD szybko się psują od notorycznego zapisu i kasowania, na dodatek były drogie i mało pojemne, bo karta 32 giga która mogła nagrać najwyżej obraz z 2 lub 3 dni a to stanowczo za mało!
Postanowiłem zakupić kolejną kamerkę aby zasięgiem objąć już ponad 50% posesji, ta kamerka więc musiała być już obrotową tzw. "system PTZ"
ZGRYWANIE OBRAZU ZE WSZYSTKICH KAMER W JEDNYM BEZPIECZNYM MIEJSCU
Na dodatek musiałem zrobić coś co zgrywało by obraz tych kamer w jednym bezpiecznym miejscu, gdyż kamery są wysoko umiejscowione i każda wymiana popsutej karty SD to spory problem i bieganie po drabinach, na dodatek kamerka obrotowa znajduje się na samym szczycie 10 metrowego masztu radiowo-telewizyjnego (mój własny maszt, na którym wiszą anteny do odbioru TV i radia FM i nadawania CB radia a także różne czujniki, np. pogodowe).
A więc wpadłem na pomysł jeszcze w 2020 roku aby zbudować mini serwerownię. O co chodzi? chodzi o użycie płyty komputerowej oraz zasilacza do zbudowania komputera pracującego jako serwer multimedialny w sieci domowej LAN przez 24h na dobę. Na początku ten serwer pracował u mnie w pokoju w szafie, obecnie znajduje się w innym pomieszczeniu gdzie dobudowałem sieć LAN (przedłużyłem przewód LAN i dołożyłem switch). Komputer ten, to po prostu zwykła płyta główna marki ASROCK i jakiś tam dwurdzeniowy procesor Intel Celeron z mocą 2 GHz oraz na początku 2 giga RAMu, obecnie 8 giga ram (także na promocji z allegro, używki z demontażu), w sumie może to być dowolny stary komputer, o ile ma przynajmniej 2 rdzeniowy procek i minimum 2 GIGA ramu, sam program rejestrujący nie wymaga zbytnich zasobów. Natomiast mój serwer służy do wielu celów, dlatego go rozbudowywałem
Na tym komputerze zainstalowałem oczywiście dysk twardy a raczej kilka dysków i uruchomiłem mini serwer do monitoringu (zgrywania nagrań z kamer i sterowania nimi). Taki serwer można uruchomić na fajnym oprogramowaniu zwanym:
RK VMS management & client
Do pobrania tutaj:
https://drive.google.com/file/d/1TSKrY7WF5ky-x1jA4nhhu0ZO3mc4tNS2/view?usp=sharing
Jest również mniej zaawansowane oprogramowanie ONVIF DEVICE MANAGER służące jedynie do podglądu i ustawień kamer:
https://sourceforge.net/projects/onvifdm/
Polecam gorąco ten pierwszy darmowy program do całkowitej obsługi monitoringu, w tym podglądu na żywo, sterowania nimi (obracanie) poprzez funkcję PTZ, oraz rejestrowanie obrazu na dysk twardy komputera, ze wszystkich kamer w naszej sieci lokalnej (podłączone przez WIFI lub kablem LAN), które posiadają protokół ONVIF
Na poniższych screenach widzicie połączenie zdalne przez program AnyDesk z komputerem serwerowni i uruchomienie na nim podglądu VMS client, a także program do zarządzania VMS management
Tutaj z kolei podgląd na program Onvif Device manager
Mamy tutaj wszystkie nasze kamery wykryte automatycznie w naszej sieci LAN/WIFI i możemy też nimi sterować, pod warunkiem że do wszystkich kamer używamy tych samych danych logowania
ONVIF, protokół który pozwala na pełną kontrolę !!!
Obsługa protokołu ONVIF - to jest najważniejsza informacja, która powinna się znaleźć na opakowaniu czy ogłoszeniu kamerki IP, by każda z kamer którą kupujemy współpracowała z naszym rejestratorem czy to własnej konstrukcji (pecet) czy dedykowanymi!!! Gdyż są kamerki które tego nie posiadają a pracują jedynie w postaci serwisu w chmurze P2P, zwłaszcza te chińskie badziewia, jednym z tych badziewi była kamerka, którą pokazywałem na jednym z filmików, ona niestety pracuje wyłącznie w chmurze i za nic nie potrafi się 'dogadać" z siecią lokalną.
Ta kamerka pracuje tylko z aplikacją YCC365 i jest uzależniona tylko od tej aplikacji oraz aktywnego dostępu do internetu:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ycc365plus.aws
Ewentualnie kamerka ta lokalnie uruchamia własną sieć WIFI (wówczas nie mamy w aplikacji nawet ustawień odnośnie jej interaktywności, nie wykrywa ludzi), nie da się jej zmusić do pracy z naszą siecią lokalną i ciężko też w niej "zhakować" i dostać adres do strumienia wideo RTSP.
Jedyna atrakcja tej kamerki to ... podglądanie kobiet 😂😂😂
Oto ten film:
GISE GS-M1008FH-V2
Najważniejsze cechy
- Wsparcie 5 różnych technologii: AHD/TVI/CVI/CVBS/IP
- TRYB ANALOGOWY: 8x TVI/AHD - 5Mpx (2592x1944)@6kl/s, 8x TVI/AHD – 5Mpx (2592x1944N)@10kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440)@8kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440N)@15kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 3Mpx (2048x1536)@9kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s, 8x TVI/AHD/CVI – 1280x720P@25kl/s, 8x CVBS – 960H(960x576)@25kl/s
- TRYB HYBRYDOWY: 2x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 12x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s, 4x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 8x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s, 6x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 4x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s
- TRYB IP: 16x IP – 8MP/5MP/4MP/3MP/1080P/960P/720P >80Mb/s
- Obsługa wysokiej rozdzielczości 8MPX (7680x4320) oraz 5MPX (2592x1944p)
- Kompresja H.264/H.264+
- Obsługa 1 dysku twardego SATA do 6TB, 2x USB
- Funkcje detekcji: detekcja ruchu, zasłonięcie kamery, zanik sygnału
- Wsparcie protokołu ONVIF
- Podgląd mobilny na smartfonie (Android, iPhone)
- Obsługa połączenia w chmurze (P2P)
- Wejście i wyjście audio
SYSTEM
- Główny procesor HI3531A
- System wbudowany LINUX
- Gniazda wejściowe 8 kanałów BNC
- Rodzaj sygnału Analog/AHD/CVI/TVI/IP
- Gniazda wyjściowe 1x HDMI, 1x VGA, 1x CVB
TRYB ANALOGOWY
- 8x TVI/AHD - 5Mpx (2592x1944)@6kl/s
- 8x TVI/AHD – 5Mpx (2592x1944N)@10kl/s
- 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440)@8kl/s
- 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440N)@15kl/s
- 8x TVI/AHD/CVI - 3Mpx (2048x1536)@9kl/s
- 8x TVI/AHD/CVI - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s
- 8x TVI/AHD/CVI – 1280x720P@25kl/s
- 8x CVBS – 960H(960x576)@25kl/s
TRYB HYBRYDOWY
- 2x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 12x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s
- 4x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 8x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s
- 6x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 4x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s
TRYB IP
- 16x IP – 8MP/5MP/4MP/3MP/1080P/960P/720P >80Mb/s
AUDIO
- Wejście 4 kanały RCA
- Dwukierunkowe audio Nie
- Wyjście 1 kanał RCA
- Wyjścia/wejścia alarmowe 1/0
- Interfejs RS485 Tak
ALARMDetekcja ruchu 4 kanały (maks. 16 kanałów IP) Email Alarm, wysyłanie zdjęcia na ustawiony adres e-mailTakWYŚWIETLANIE OBRAZU
- VGA rozdzielczość 1920×1080, 1280×1024,1280×720,1024×768,
- HDMI rozdzielczość 2560x1440, 1920×1080, 1280×1024, 1280×720, 1024×768
- Podział obrazu kamer 16 kamer/9 kamer/4 kamery/1 kamera
- Maskowanie prywatności 1x prostokątna strefa na kamerę
- OSD-Komunikaty ekranowe Nazwa kamery, czas, utrata sygnału, alarm, detekcja ruchu, nagrywanie
NAGRYWANIE
- Kompresja wideo H.264/H.264+
- Kompresja audio G711u
- Rozdzielczość 5MP(2592×1944);4MP(2560×1440),3MP(2048×1536);1080P(1920×1080);720P(1280×720);960H(P960×576/N960×480)
- Jakość wideo 5-stopni jakości
- Tryb nagrywania Manualny imerdetekcja ruchualarm
ODTWARZANIE I KOPIA ZAPASOWA
- Playback analog 8 kanałów 5M@6kl/s, 8 kanałów 4M@7kl/s, 8 kanałów 3M@9kl/s, 1080P@15kl/s
- Tryb mieszany 4 kanały 5M@6kl/s, 4 kanały 4M@7kl/s, 4 kanały 3M@9kl/s, 4 kanały 1080P@30kl/s, 1 kanał 8M@30kl/s, 2 kanały 5Mp@30kl/s, 2 kanały 4M@30kl/s, 2 kanały 3M@30kl/s
- Tryb IP 1 kanał 8mpx@30kl/s, 2 kanały 5mpx@30kl/s, 2 kanały 4mpx@30kl/s, 2 kanały 3mpx@30kl/s, 1080P@30kl/s
- Zdalne odtwarzanie 4 kanały / 1 kanał
- Tryb wyszukiwania Całość, kanał, manualne, czas, data, detekcja ruchu
- Funkcje odtwarzania Play, pauza, stop, przyspieszony play, przewijanie wstecz
- Odtwarzanie z urządzenia mobilnego 4 kanały
- Tryb kopii zapasowej USB/Sieć
SIEĆ
- Interfejs 1x RJ45 10M/100M/1000M Ethernet
- Onvif Tak
- Funkcje sieciowe HTTP, TCP/IP, SMTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, NTP, FTP, UpnP, RTP, RTSP, RTCP
- Obsługa dynamicznych IP DDNS Dyndns, changeip, no-ip, Oray, A-PRESS, MYQSEE, SKDDNS, SMART-EYES
- Obsługa przez przeglądarki IE8-11, Google Chrome, Firefox
- CMS Software Windows 7/Windows 8/ Windows 10
- Extra strumień CIF/(1~25fps)
- Obsługa urządzeń mobilnych iPhone, iPad, Android, Android pad
- Obsługa dysków 1x SATA 2.5\"/3.5\" SATA, maks. 6TB
- Obsługa języków polski, chiński, angielski, czeski, rosyjski, tajski, hebrajski, arabski, bułgarski, farisa, niemiecki, francuski, portugalski, turecki, hiszpański, włoski, węgierski, rumuński, koreański, niderlandzki, grecki
- USB Interfejs 2x USB 2.0
- Zasilanie DC 12V≤ 6W
- Moc znamionowa 10W
- Warunki otoczenia -10~55℃/10~90%
- Wymiary urządzenia 260*2159*43(mm)
- Waga 2kg (bez HDD)
Rozpakowanie paczki z Hiszpanii: