niedziela, 18 lipca 2021

Jak zbudować bardzo tani system monitoringu?

Złodziei coraz więcej, ale nie tylko! Dzisiejszy zwariowany świat jest na tyle dziwny że można spotkać się z najróżniejszymi sytuacjami w życiu. Mój system monitoringu już niejednokrotnie mnie zaskoczył, a raczej to co zdołał wyłapać, od lejących na bramę meneli, po imprezowiczów ... czy bardzo dziwnie się zachowujących osobnikach wędrujących po nocach z latarką i szukających nie wiadomo czego, albo psychopatów, którzy mogą truć psy, rzucając coś przez ogrodzenie a nawet ... po podejrzanych o pedofilię (tak nawet w tym przypadku monitoring się przydaje nawet dla policji). O wielu rzeczach nawet nie będę pisał, gdyż obowiązuje mnie ustawa RODO (nie wolno mi udostępniać żadnych danych z monitoringu postronnym osobom z wyjątkiem policji), natomiast mogę zapewnić że nawet monitoring w obrębie własnej posesji może wiele ciekawych sytuacji wyłapać, o których na co dzień nie mieliśmy nawet pojęcia że się dzieją, w tym momencie uważam że ta inwestycja, którą budowałem na przestrzeni wielu miesięcy przydała się jak najbardziej, zarówno jeśli chodzi o obraz jak i dźwięk. Przydała się ta instalacja już niejednokrotnie by odpowiednio szybko zareagować na różne sytuacje! 

Przypadkowe wtargnięcia na posesję przez obce osoby czy też wpełzające się zwierzęta różnymi otworami i uruchamiające alarm i powiadomienia na smartfonie to nie jedyne "smaczki" takiego monitoringu o zasięgu ogólnoświatowym. Zapraszam do obszernego artykułu na ten temat.
MONITORING A PRAWO?


Wraz z wejściem w życie prawa odnośnie RODO, także i monitoring takie prawo obejmuje. Aby wszystko było zgodne z prawem, monitoring powinien obejmować jedynie teren naszej posesji, nie powinien obejmować on terenów posesji sąsiadów itp.

Oczywiście fizycznie jest to niemożliwe do wykonania zwłaszcza że kamery monitoringu mają szerokokątne obiektywy, a więc zawsze może złapać małą lub większą część terenu sąsiada.

Wszystko jest w porządku o ile mamy dobrych sąsiadów, z którymi nie mamy konfliktów, więc na spokojnie możemy taki monitoring posiadać i nawet rejestrować wszystko, ponieważ wszystko zależy od tych sąsiadów i ich dobrej woli, możemy się z nimi dogadać by monitoring obejmował też ich teren i przy okazji również ich chronił, ale jeśli im to nie pasuje mogą złożyć sprzeciw lub poprosić nas o takie ustawienie kamer by nie rejestrowały ich posesji, jest też możliwość zrobienia klatek maskujących dany fragment obrazu na kamerze (w ustawieniach rejestratora lub kamery) ale jeśli mamy wyjątkowo upierdliwych sąsiadów, mogą wytoczyć nam proces sądowy, jak dany konflikt uzna sąd, zależy już od interpretacji prawa w danym przypadku. 

Wątpliwości mogą też mieć przypadkowi przechodnie złapani w takim monitoringu, lub nawet osoby wchodzące na teren naszej posesji. Natomiast to nie jest tak że nic nam nie wolno, w takich przypadkach prawo nas może chronić, wystarczy że powołamy się na artykuł 13 rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady z dnia 27 kwietnia 2016 roku (chodzi o przetwarzanie danych) są wyjątki w których mamy prawo do użytkowania takiego monitoringu we własnym tylko zakresie, (na własny użytek) konieczność używania monitoringu jest w przypadkach ochrony własnego mienia i posesji a także siebie samego przed różnymi sytuacjami, a więc polecam wydrukować sobie to postanowienie w razie gdybyśmy napotkali kogoś komu by się to nie spodobało że akurat wszedł w kadr naszego monitoringu (np. osoba odwiedzająca posesję, urzędnik, elektryk, listonosz, kurier, czy inna osoba musząca wejść na posesję) a nawet przypadkowy przechodzień przechodzący przy bramie głównej.

W zamazanym fragmencie umieszczamy swoje dane osobowe bądź naszej firmy, pamiętać należy że to my odpowiadamy za wszelkie dane pozyskane poprzez monitoring i ewentualny ich wyciek po za nasz rejon (atak hakerski lub udostępnienie tego komuś obcemu z wyjątkiem służb tj. policja)


Taką informację można nawet przypiąć przy wejściu na naszą posesję (lub dostępna dla każdego zainteresowanego od ręki, warto wydrukować parę sztuk kartek).

Ale już obowiązkowo powinna przy wejściu znajdować się taka oto tabliczka by każdy doskonale wiedział i był świadom że znajduje się w obrębie kamer i jest rejestrowany to co robi.

Takie tabliczki można kupić na allegro za parę zł, a nawet wydrukować i zafoliować specjalną zgrzewarką foliową


PROSTY SYSTEM MONITORINGU


Ja swój monitoring zacząłem budować już rok temu, zaraz po przeprowadzce w całkiem nowe i nieznane miejsce, nie byłem świadom jakie tu są zagrożenia i jakie "akcje" się odbywają. Swój monitoring zacząłem budować od zakupu 2 pierwszych kamer IP.

Były to kamery nawet całkiem dobrej jakości jak na swoją cenę, działają one zarówno przez WIFI jak i przez sieć LAN. Obydwie kamerki to:


GISE GS-IP2S V2 


Są to autonomiczne kamery, nie wymagające żadnych rejestratorów, po prostu wpisujemy adres IP i mamy pełne sterowanie w przeglądarce internetowej w naszej sieci lokalnej!Jedna sztuka kosztuje 129 zł, oto faktury:


są to naprawdę porządnej jakości kamery z szerokokątnym obiektywem, obsługujące wiele protokołów, w tym także http, posiadają swoje własne serwery lokalne, więc oglądać na żywo, przeglądać nagrania i sterować ustawieniami możemy we własnej sieci LAN wpisując w przeglądarce ich adresy IP

np. http://192.168.1.2

Na tym etapie posiadałem jedynie te 2 kamery, rejestrujące obraz na kartach SD a całe sterowanie miałem na komputerze głównym wpisując oddzielnie dla każdej inny adres IP, te kamerki obsługują również system P2P (w chmurze) czyli mogą one wysyłać obraz do zewnętrznego serwisu skąd możemy przeglądać i mieć do nich dostęp z całego świata przez internet, wystarczy aplikacja do obsługi tych kamer, w tym przypadku aplikacja BITvision

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gzch.lsplat.lsbtvapp

Jednakże trudnością było tam przeglądać nagrania z monitoringu, trochę ociężale to działałoDUŻA POSESJA WYMAGA WIĘKSZEGO ZASIĘGU MONITORINGU


Z czasem przekonałem się że 2 kamerki to za mało, pokrywały one zaledwie 30 % terenu posesji, na dodatek karty SD szybko się psują od notorycznego zapisu i kasowania, na dodatek były drogie i mało pojemne, bo karta 32 giga która mogła nagrać najwyżej obraz z 2 lub 3 dni a to stanowczo za mało!

Postanowiłem zakupić kolejną kamerkę aby zasięgiem objąć już ponad 50% posesji, ta kamerka więc musiała być już obrotową tzw. "system PTZ"


ZGRYWANIE OBRAZU ZE WSZYSTKICH KAMER W JEDNYM BEZPIECZNYM MIEJSCU 


Na dodatek musiałem zrobić coś co zgrywało by obraz tych kamer w jednym bezpiecznym miejscu, gdyż kamery są wysoko umiejscowione i każda wymiana popsutej karty SD to spory problem i bieganie po drabinach, na dodatek kamerka obrotowa znajduje się na samym szczycie 10 metrowego masztu  radiowo-telewizyjnego (mój własny maszt, na którym wiszą anteny do odbioru TV i radia FM i nadawania CB radia a także różne czujniki, np. pogodowe).

A więc wpadłem na pomysł jeszcze w 2020 roku aby zbudować mini serwerownię. O co chodzi? chodzi o użycie płyty komputerowej oraz zasilacza do zbudowania komputera pracującego jako serwer multimedialny w sieci domowej LAN przez 24h na dobę. Na początku ten serwer pracował u mnie w pokoju w szafie, obecnie znajduje się w innym pomieszczeniu gdzie dobudowałem sieć LAN (przedłużyłem przewód LAN i dołożyłem switch). Komputer ten, to po prostu zwykła płyta główna marki ASROCK i jakiś tam dwurdzeniowy procesor Intel Celeron z mocą 2 GHz oraz na początku 2 giga RAMu, obecnie 8 giga ram (także na promocji z allegro, używki z demontażu), w sumie może to być dowolny stary komputer, o ile ma przynajmniej 2 rdzeniowy procek i minimum 2 GIGA ramu, sam program rejestrujący nie wymaga zbytnich zasobów. Natomiast mój serwer służy do wielu celów, dlatego go rozbudowywałem

Na tym komputerze zainstalowałem oczywiście dysk twardy a raczej kilka dysków i uruchomiłem mini serwer do monitoringu (zgrywania nagrań z kamer i sterowania nimi). Taki serwer można uruchomić na fajnym oprogramowaniu zwanym:

RK VMS management & client

Do pobrania tutaj:

https://drive.google.com/file/d/1TSKrY7WF5ky-x1jA4nhhu0ZO3mc4tNS2/view?usp=sharing


Jest również mniej zaawansowane oprogramowanie ONVIF DEVICE MANAGER służące jedynie do podglądu i ustawień kamer:

https://sourceforge.net/projects/onvifdm/

Polecam gorąco ten pierwszy darmowy program do całkowitej obsługi monitoringu, w tym podglądu na żywo, sterowania nimi (obracanie) poprzez funkcję PTZ, oraz rejestrowanie obrazu na dysk twardy komputera, ze wszystkich kamer w naszej sieci lokalnej (podłączone przez WIFI lub kablem LAN), które posiadają protokół ONVIF


Na poniższych screenach widzicie połączenie zdalne przez program AnyDesk z komputerem serwerowni i uruchomienie na nim podglądu VMS client, a także program do zarządzania VMS managementProgram ten posiada wszystko co potrzebne i jest w pełni darmowy!


Tutaj z kolei podgląd na program Onvif Device manager

Mamy tutaj wszystkie nasze kamery wykryte automatycznie w naszej sieci LAN/WIFI i możemy też nimi sterować, pod warunkiem że do wszystkich kamer używamy tych samych danych logowaniaONVIF, protokół który pozwala na pełną kontrolę !!!


Obsługa protokołu ONVIF - to jest najważniejsza informacja, która powinna się znaleźć na opakowaniu czy ogłoszeniu kamerki IP, by każda z kamer którą kupujemy współpracowała z naszym rejestratorem czy to własnej konstrukcji (pecet) czy dedykowanymi!!! Gdyż są kamerki które tego nie posiadają a pracują jedynie w postaci serwisu w chmurze P2P, zwłaszcza te chińskie badziewia, jednym z tych badziewi była kamerka, którą pokazywałem na jednym z filmików, ona niestety pracuje wyłącznie w chmurze i za nic nie potrafi się 'dogadać" z siecią lokalną.

Ta kamerka pracuje tylko z aplikacją YCC365 i jest uzależniona tylko od tej aplikacji oraz aktywnego dostępu do internetu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ycc365plus.aws

Ewentualnie kamerka ta lokalnie uruchamia własną sieć WIFI (wówczas nie mamy w aplikacji nawet ustawień odnośnie jej interaktywności, nie wykrywa ludzi), nie da się jej zmusić do pracy z naszą siecią lokalną i ciężko też w niej "zhakować" i dostać adres do strumienia wideo RTSP.

Jedyna atrakcja tej kamerki to ... podglądanie kobiet 😂😂😂

Oto ten film:


No dobra ale przejdźmy do mojej pierwszej obrotowej kamerki, jest to kamerka 

Zitronic P2
koszt 159 zł

obsługa kamerki również w chmurze poprzez aplikację

P6Lite


Obudowa jest plastikowa lecz wodoodporna. Ta kamerka do dzisiaj mi działa na maszcie 10 metrowym i nie zalały jej nawet najgorsze deszcze i nie zasypały śniegi poprzedniej zimy.Jak widać na załączonym obrazku jest to kamera tzw. "human tracking" wykrywa ona sylwetkę ludzi nawet z odległości kilkudziesięciu metrów i rejestruje ich ruch a nawet podąża za nimi. Obraz z tej kamery jest naprawdę przyzwoitej jakości, chyba najlepszy jaki do tej pory obserwowałem. Niestety nie obyło bez problemów, pierwszą kamerkę musiałem odesłać zaledwie kilka dni po jej zakupie z powodu dziwnych problemów z nią, wykrzaczała się a potem w ogóle przestała reagować, pisałem o tej historii na discordzie, kto uważny ten obserwował. Oczywiście firma Zitronic.pl uznała gwarancję i przysłała sprawny egzemplarz bardzo szybko, który działa do dnia dzisiejszego, trudno, zdarzają się wady fabryczne, jednak to nie jest oznaka że to zła kamera. Jest to chyba obecnie jedna z moich najlepszych kamer, obraz jest zabójczy a także wszelkie ustawienia i sterowanie nią i jej obrotem, także powiadomienia na smartfona oraz wykrywanie ruchu ludzi i rejestrowanie go jest znakomite, nie przegapiła jeszcze ani jednej osoby idącej w pobliżu bramy głównej podążała do samego końca za nią, nie myli się jeśli chodzi o postacie i wykrywa wyłącznie ludzi, nie samochody, nie zwierzęta tylko ludzi, zostało to po prostu idealnie przygotowane!


OSZCZĘDNOŚCI, OSZCZĘDNOŚCI !!!


Jak wspomniałem, rejestrator to była płyta komputerowa PC (bez obudowy) schowana w szafie. Ale każdy dobrze wie że taka płyta pobiera sporo prądu, a zwłaszcza jeśli ma działać cały czas, przez ten rok mnie nie zawiodła, co więcej ten serwer domowy służy mi nadal, także jako serwer do nadawania zautomatyzowanych strimów w OBS. Tym serwerem mogę sterować również zdalnie z każdego miejsca na ziemi, przy pomocy aplikacji AnyDesk, instaluje się ją na komputerze oraz smartfonie i możemy sterować komputerem z całego świata 


Ale tak jak mówię, taki komputer pobiera dużo prądu, nawet do 100 wat. zawsze można to samo wykonać na jakimś starym laptopie, wtedy jest duża oszczędność, ale nadal może to być nawet kilkadziesiąt wat.

Nawet chwaliłem się jak wygląda ta moja mini serwerownia w nowym pomieszczeniu, oto ta fotka:

Długo myślałem nad rejestratorem z prawdziwego zdarzenia, lecz dopiero po roku się na niego zdecydowałem, do tej decyzji przysłużył się jeden z widzów, który przysłał mi kamerkę analogową pracującą w systemie AHD (co prawda były to jedynie jej bebechy ale jednak) Postanowiłem więc poszukać jakichś tanich ofert na allegro rejestratorów używanych, i tak oto znalazłem rejestrator za około 96 zł z niesprawnym wyjściem HDMI, które dało się naprawić na moim warsztacie. 


REJESTRATOR NA LINUXIE ZAMIAST WINDOWS 


Rejestrator 16 kanałowy marki tej samej co moje pierwsze 2 kamerki czyli:

GISE GS-M1008FH-V2

Obsługuje on zarówno kamerki analogowe AHD jak i cyfrowe IP poprzez sieć lokalną LAN.
Szybko się uruchamia i automatycznie przechodzi do nagrywania w parę sekund, nie to co komputer PC.

Wystarczy podpiąć do prądu i do sieci LAN, dlatego też ten rejestrator obecnie stoi w moim studio (a nie serwerowni) gdyż nie zajmuje wiele miejsca i wystarczy podpiąć pod ruter główny czyli ten od operatora internetu.

Na dodatek ma w sobie wmontowany piszczyk, który służy jako alarm wykrywania ruchu czy ewentualnych problemów z siecią, dyskiem a nawet zanikiem obrazu z kamer, ma tyle różnych ustawień że można sobie dopasować monitoring do własnych potrzeb, oczywiście także i ten rejestrator może działać w chmurze, ale tutaj akurat współpracuje z aplikacją 

FreeIP


Tak obraz z wszystkich 6 kamer rejestratora wygląda w aplikacji FreeIP dostępnej na smartfona, i taki widok można mieć w każdym miejscu świata:Wygląd tylny rejestratora (gniazda i złącza):
Rejestrator jest o tyle fajny że wpisując dane logowania można sterować wszystkimi (ustawieniami) kamerami jednocześnie, na dodatek posiada zautomatyzowane ustawienia  PTZ - można zaprogramować ruch kamer obrotowych powtarzający się z nieskończoność. Wszystkie strumienie z kamer są nagrywanie bezpośrednio na dysk twardy, a może to być nawet dysk o pojemności kilku terra.
Łatwo się także przegląda nagrany materiał, można przyśpieszyć obraz nawet do 16x i przejrzeć materiał 1 godzinny w parę minut jednocześnie z kilku kamer naraz
Ten rejestrator obsługuje do 16 kamer jednocześnie, zarówno analogowe (AHD, złącza BNC) jak i cyfrowe (internetowe złącze LAN a dzięki ruterowi także z kamer wyłącznie pracujących na WIFI)

Rejestrator w zestawie posiada myszkę, obsługuje dowolne myszki nawet bezprzewodowe, ale wadą jest że nie obsługuje żadnych klawiatur komputerowych na USB (podobno obsługuje tylko specjalistyczne pod ten sprzęt) więc ewentualne hasła trzeba wpisywać myszką i klawiaturą ekranową co trochę irytuje.

Do rejestratora wpinamy dowolny dysk 3,5 cala normalny z PC a także można wpiąć dysk 2,5 czyli laptopowy na złącze SATA

Dzięki temu w tej chwili mogę nagrywać obraz z wielu kamer i archiwizować materiał nawet do kilku tygodni wstecz, dysk 250 giga który widać poniżej rejestrował materiał przez 4 dni z 9 kamer na raz.Najważniejsze cechy

 • Wsparcie 5 różnych technologii: AHD/TVI/CVI/CVBS/IP
 • TRYB ANALOGOWY: 8x TVI/AHD - 5Mpx (2592x1944)@6kl/s, 8x TVI/AHD – 5Mpx (2592x1944N)@10kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440)@8kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440N)@15kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 3Mpx (2048x1536)@9kl/s, 8x TVI/AHD/CVI - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s, 8x TVI/AHD/CVI – 1280x720P@25kl/s, 8x CVBS – 960H(960x576)@25kl/s
 • TRYB HYBRYDOWY: 2x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 12x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s, 4x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 8x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s, 6x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 4x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s
 • TRYB IP: 16x IP – 8MP/5MP/4MP/3MP/1080P/960P/720P >80Mb/s
 • Obsługa wysokiej rozdzielczości 8MPX (7680x4320) oraz 5MPX (2592x1944p)
 • Kompresja H.264/H.264+
 • Obsługa 1 dysku twardego SATA do 6TB, 2x USB
 • Funkcje detekcji: detekcja ruchu, zasłonięcie kamery, zanik sygnału
 • Wsparcie protokołu ONVIF
 • Podgląd mobilny na smartfonie (Android, iPhone)
 • Obsługa połączenia w chmurze (P2P)
 • Wejście i wyjście audio

SYSTEM

 • Główny procesor HI3531A
 • System wbudowany LINUX
 • Gniazda wejściowe 8 kanałów BNC
 • Rodzaj sygnału Analog/AHD/CVI/TVI/IP
 • Gniazda wyjściowe 1x HDMI, 1x VGA, 1x CVB

TRYB ANALOGOWY

 • 8x TVI/AHD - 5Mpx (2592x1944)@6kl/s
 • 8x TVI/AHD – 5Mpx (2592x1944N)@10kl/s
 • 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440)@8kl/s
 • 8x TVI/AHD/CVI - 4Mpx (2560x1440N)@15kl/s
 • 8x TVI/AHD/CVI - 3Mpx (2048x1536)@9kl/s
 • 8x TVI/AHD/CVI - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s
 • 8x TVI/AHD/CVI – 1280x720P@25kl/s
 • 8x CVBS – 960H(960x576)@25kl/s

TRYB HYBRYDOWY

 • 2x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 12x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s
 • 4x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 8x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s
 • 6x TVI/CVI/AHD - 2Mpx (1920x1080)@15kl/s + 4x IP do 8Mpx (7680x4320)<80 Mb/s

TRYB IP

 • 16x IP – 8MP/5MP/4MP/3MP/1080P/960P/720P >80Mb/s

AUDIO

 • Wejście 4 kanały RCA
 • Dwukierunkowe audio Nie
 • Wyjście 1 kanał RCA
 • Wyjścia/wejścia alarmowe 1/0
 • Interfejs RS485 Tak

ALARMDetekcja ruchu 4 kanały (maks. 16 kanałów IP) Email Alarm, wysyłanie zdjęcia na ustawiony adres e-mailTakWYŚWIETLANIE OBRAZU

 • VGA rozdzielczość 1920×1080, 1280×1024,1280×720,1024×768,
 • HDMI rozdzielczość 2560x1440, 1920×1080, 1280×1024, 1280×720, 1024×768
 • Podział obrazu kamer 16 kamer/9 kamer/4 kamery/1 kamera
 • Maskowanie prywatności 1x prostokątna strefa na kamerę
 • OSD-Komunikaty ekranowe Nazwa kamery, czas, utrata sygnału, alarm, detekcja ruchu, nagrywanie

NAGRYWANIE

 • Kompresja wideo H.264/H.264+
 • Kompresja audio G711u
 • Rozdzielczość 5MP(2592×1944);4MP(2560×1440),3MP(2048×1536);1080P(1920×1080);720P(1280×720);960H(P960×576/N960×480)
 • Jakość wideo 5-stopni jakości
 • Tryb nagrywania Manualny imerdetekcja ruchualarm

ODTWARZANIE I KOPIA ZAPASOWA

 • Playback analog 8 kanałów 5M@6kl/s, 8 kanałów 4M@7kl/s, 8 kanałów 3M@9kl/s, 1080P@15kl/s
 • Tryb mieszany 4 kanały 5M@6kl/s, 4 kanały 4M@7kl/s, 4 kanały 3M@9kl/s, 4 kanały 1080P@30kl/s, 1 kanał 8M@30kl/s, 2 kanały 5Mp@30kl/s, 2 kanały 4M@30kl/s, 2 kanały 3M@30kl/s
 • Tryb IP 1 kanał 8mpx@30kl/s, 2 kanały 5mpx@30kl/s, 2 kanały 4mpx@30kl/s, 2 kanały 3mpx@30kl/s, 1080P@30kl/s
 • Zdalne odtwarzanie 4 kanały / 1 kanał
 • Tryb wyszukiwania Całość, kanał, manualne, czas, data, detekcja ruchu
 • Funkcje odtwarzania Play, pauza, stop, przyspieszony play, przewijanie wstecz
 • Odtwarzanie z urządzenia mobilnego 4 kanały
 • Tryb kopii zapasowej USB/Sieć

SIEĆ

 • Interfejs 1x RJ45 10M/100M/1000M Ethernet
 • Onvif Tak
 • Funkcje sieciowe HTTP, TCP/IP, SMTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, NTP, FTP, UpnP, RTP, RTSP, RTCP
 • Obsługa dynamicznych IP DDNS Dyndns, changeip, no-ip, Oray, A-PRESS, MYQSEE, SKDDNS, SMART-EYES
 • Obsługa przez przeglądarki IE8-11, Google Chrome, Firefox
 • CMS Software Windows 7/Windows 8/ Windows 10
 • Extra strumień CIF/(1~25fps)
 • Obsługa urządzeń mobilnych iPhone, iPad, Android, Android pad
 • Obsługa dysków 1x SATA 2.5\"/3.5\" SATA, maks. 6TB
 • Obsługa języków polski, chiński, angielski, czeski, rosyjski, tajski, hebrajski, arabski, bułgarski, farisa, niemiecki, francuski, portugalski, turecki, hiszpański, włoski, węgierski, rumuński, koreański, niderlandzki, grecki
 • USB Interfejs 2x USB 2.0
 • Zasilanie DC 12V≤ 6W
 • Moc znamionowa 10W
 • Warunki otoczenia -10~55℃/10~90%
 • Wymiary urządzenia 260*2159*43(mm)
 • Waga 2kg (bez HDD)


Oto parę ujęć z ekranu rejestratora (musiałem niestety sporo cenzurować):Zapomniałem jeszcze o jednym, niedawno zakupiłem również kolejną kamerkę obrotową, była to przesyłka od chińczyka, który wysłał ją z magazynu w Hiszpanii - ekscytowałem się tą "podróżą" paczki przez całą Europę na discordzie 😁😂😃 niektórzy z was pewnie to pamiętają.

Była to kamerka Hisseu 2MPx IP WIFI ZOOM 4X

Czemu akurat wybrałem tą?
Oczywiście że chodzi o cenę, była to chwilowa promocja, a żadna inna kamera zewnętrzna nie kosztowała nigdy 99 zł, te same kamery u polskich sprzedawców kosztują nawet 170 zł !!!

Morał z tego taki że czasem warto polować na różne okazje na allegro zwłaszcza od chińskich sprzedawców z szybką wysyłką z magazynu z Europy, w moim przypadku paczka przyszła po tygodniu.Rozpakowanie paczki z Hiszpanii:

Kamerka chodzi świetnie, współpracuje przez protokół ONVIF, bardzo dobra jakość jest w całkowitej ciemności, jedyny minus jaki zauważyłem to brak kontroli nad podświetleniem nocnym, aplikacja kamerki na smartfona potrafi się wykrzaczać w momencie ustawiania światła z IR na białe (widoczne) diody LED, obydwie aplikacje czyli iCsee oraz XMEye się tak samo wykrzaczają A nie ma nigdzie indziej tych ustawień podświetlenia co jest dziwne, zauważyłem że to światło widoczne działa także samoistnie przy wykryciu ruchu (jako taki straszak)REJESTRATOR ZACHĘCIŁ MNIE DO DALSZEJ ROZBUDOWY MONITORINGU !!!


Ten rejestrator zachęcił mnie do szukania kolejnych promocji i tak oto znalazłem 2 kolejne kamerki pracujące analogowo za około 30 zł sztuka 

Czemu je wybrałem? wiem analog to kiepski wybór i kiepska jakość, ale jestem zaskoczony te najtańsze kamerki naprawdę mają dobry obraz i to nawet w nocy, wybierałem je głównie po to by polepszyć nocne oświetlenie gdyż mogą pracować jako doświetlacze IR 
Jestem naprawdę bardzo zaskoczony że za 30 zł (sztuka) zdobyłem tak fajne i solidne kamerki zewnętrzne, aluminiowa obudowa i mocne podświetlacze IR.

Jedyny minus jest taki że nie mają one szerokokątnych obiektywów, ale to nic, wynagradza mi to podświetlenie, tak że cała posesja jest teraz objęta w 100% monitoringiem i oświetleniem niewidocznym dla nikogo.

Takie podświetlacze IR złożone z kilkudziesięciu diod LED IR to koszt nawet blisko 100 zł
PODSUMOWUJĄCŁącznie w tej chwili pracuje u mnie 9 kamer na 16 możliwych natomiast nie zamierzam już rozbudowywać monitoringu, gdyż musiałbym rozpruwać ściany i wiercić otwory, dokładać kolejne kable zasilania i antenowe (jeśli mają to być kamerki AHD) kamery analogowe muszą być podłączane grubymi kablami najlepiej antenowymi, ja miałem tak zwane linie rezerwowe w peszlu więc je wykorzystałem w 100%
W tej chwili wszystkie moje kamery pokrywają 100% terenu, na dodatek oświetlenie nocne IR doświetla nawet 150% mojej posesji gdyż wychodzi po za jej obszar na kilkanaście metrów, więc mogę uznać że mój monitoring jest naprawdę wyjątkowy i idealnie zbudowany i to w sumie za grosze.
KOSZT CAŁEJ INSTALACJI?Ja swój monitoring budowałem na raty więc podsumować mogę dopiero teraz wszystkie koszty łącznie.


Koszt samych kamer:
 
Kamera GISE GS-IP2S V2                               129 zł
Kamera GISE GS-IP2S V2                               129 zł
Kamera Zitronic P2                                           159 zł
Kamera Hisseu 2MPx IP WIFI                         99 zł
Kamera Spacetronik AHD DM04-720 36 IR   29 zł
Kamera Spacetronik AHD DM04-720 36 IR   29 zł

Dwie pierwsze kamery można obsługiwać niezależnie od rejestratora gdyż mają wbudowany serwer http

Natomiast kamera zitronic P2 oraz Hisseu takich serwerów już nie posiadają, ale można nimi sterować w aplikacji VMS lub onvif manager lub w dowolnych innych aplikacjach na PC lub smartfona obsługujących protokoły ONVIF

Wyjątkiem są dwie ostatnie kamery AHD, te muszą już posiadać wyłącznie rejestrator dedykowany ze złączami BNC bo inaczej nic z nich nie odbierzemy, nawet przy pomocy rejestratora komputerowego.

Wszystkie kamerki mają też aplikacje na smarrtfona (także z ustawieniami) lecz każda ma swoją aplikację więc trochę to jest nieład, tak przełączać się pomiędzy różnymi apkami

Natomiast rejestrator linuxowy pozwala na łączenie obrazu ze wszystkich kamer, także tych analogowych i pokazywanie go w jednej aplikacji (można go śmiało nazwać takim multiplekserem z 16 kanałami video i 4 audio)


Koszty dodatkowe:

Do wyboru:

Płyta komputerowa pracująca jako serwer multimedialny / rejestrator na systemie windows 7 i darmowym oprogramowaniu  RK VMS management & client lub na ONVIF Device manager
koszt zależny od podzespołów 100-200 zł

lub

Pełnoprawny rejestrator na promocji od 90 zł lub normalnie około 150-200 zł (obsługa ONVIF, LAN, HTTP, AHD, P2P w chmurze przez aplikację na smartfona)


KABLE I PRZEWODY


Okablowanie - trzeba też wspomnieć o kosztach okablowania, mnie ono kosztowało:

30 metrów najtańszego kabla LAN                         13 zł
30 metrów najtańszego kabla LAN                         13 zł
100 metrów najtańszego kabla antenowego RG6   40 zł
30 metrów kabla sieciowego 2x1,5mm                   60 zł

razem 190 metrów - w zależności ile wy go potrzebujecie, bo nie zawsze jest dobry zasięg WIFI, dlatego warto kamerki podpinać pod przewody LAN, by mieć nieprzerwaną transmisję w pełnym bitrate, u mnie kamery pracują po 5000 kbps na jedną kamerę więc lepiej że idzie to przewodami niż miałoby obciążać WIFI a ja musiałbym obcinać bitrate i jakość obrazu aby WIFI nie było obciążane.


Nie masz rutera w domu? to jest kolejny koszt bo cała sieć jaką musimy zbudować musi się opierać na przynajmniej 1 ruterze, ewentualnie jakimś switchu LAN, koszt kilkadziesiąt zł.Łącznie moje wydatki na całą instalację złożoną z 6 kamer, okablowania i rejestratora to:

6 kamer                574 zł
okablowanie:       130 zł zł
rejestrator:          96 zł

dodatkowy ruter zewnętrzny pracujący jako doświetlenie sieci wifi oraz switch LAN to 40 zł

switch lan w pomieszczeniu serwerowni, koszt 20 zł (używka)


łącznie 860 zł

nie wliczam do rachunku rutera wifi, który otrzymałem od operatora internetu


DODATKI

Oczywiście warto wspomnieć o dźwięku, tylko kamery obrotowe obsługują dźwięk i go rejestrują, ale jest to naprawdę wysoka czułość, potrafią one wyłapać wszystko w promieniu nawet kilkudziesięciu metrów. Najlepiej chyba wyłapuje to kamerka umieszczona na maszcie ta od zitronic.

Dodatkowo rejestrator pozwala na podłączenie 4 różnych źródeł dźwięku analogowego, mogę sobie podłączyć nawet zewnętrzne mikrofony pracujące bezprzewodowo na 800 MHz rozmieszczone w różnych miejscach na terenie posesji.

Cały monitoring oczywiście pracuje na podpiętym UPS'ie marki Monolith (okablowanie sieciowe idzie do jednego miejsca w serwerowni skąd rozsyłane jest napięcie 230 volt do wszystkich kamer łącznie) także zakupiony w promocji za 99 zł (z outletu) więc w razie awarii prądu nadal cały system pracuje, wraz z internetem (ruterem na światłowód).

Ten UPS działa jak nowy, nawet akumulator jest w bardzo dobrym stanie, ma może 80% sprawności realnej, także trafiłem super. Cały system monitoringu nie pobiera nawet 100 wat, mierzone watomierzem wyniosło wszystko łącznie jakieś 50 wat, a więc praca na UPSie trwać może nawet kilkadziesiąt minut.
Tak wygląda gotowy efekt, podgląd z monitoringu mam w swoim studiu, to ten monitor górny 4:3 a dzięki rozdzielaczowi VGA, mam go również na ekranie głównym 32 cale poniżej
(pasywny rozdzielacz VGA tylko troszkę pogarsza jakość obrazu, także polecam, koszt parę zł):

Jak widzicie nawet tanim kosztem można zbudować całkiem ogromnie rozbudowany system monitoringu na co dzień bardzo przydatny, bo co jak co, ale 9 kamer na 1 dom to jest naprawdę ogromny system jak w cenie 1000 zł

Przypominam że monitoring obejmuje 100% posesji a nawet trochę dalej (także jeśli chodzi o nocne oświetlenie terenu w całkowitej ciemności, niewidocznym dla ludzi światłem IR).

Jeśli chcecie budować swój własny system monitoringu, cena może wyjść znacznie niżej niż 1000 zł, bo nie sądzę że ktoś chciałby zakładać aż tyle kamer, dosłownie jakby chciał patrolować jakiś niewielki zakład lub firmę, ja go zbudowałem raczej z pasji, bo lubię takie różne nietypowe rzeczy i instalacje budować a skoro mam materiały to buduję, natomiast pokazałem jak najtaniej można zbudować taki system, bazując głównie na promocjach i okazjach z allegro.


Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy