poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Ponadczasowe programy na windows, czyli z czego korzystam od czasów windowsa 95?

Windows to niesamowity system, poznałem go jeszcze gdy byłem nastolatkiem, zaczynałem przygodę od komputera z procesorem 40 megaherców potem był skok na 130 MHz, przebyłem przygodę z systemami MS-DOS - gierkami i programami na ten system, potem przyszedł czas na systemy z rodziny windows wpierw windows 95 potem 98 XP, 7 oraz 8, o windowsie 10 nie ma co się rozpisywać, to jest ogromna porażka jak dla mnie i raczej korzystał z niego już nie będę. No ale dobra nie o tym mowa teraz.

Chciałbym wam zaprezentować programy komputerowe, z których korzystam od ponad 20 lat a także te młodsze jednak są warte pokazania, oczywiście nie wszystko jestem w stanie pokazać w tym 1 artykule, pokażę tylko te wybrane.




1 miejsce: WINAMP

Choć ten program pewnie niewielu zna ze współczesnego pokolenia które uzależnione jest od usług online, to jednak ja tego programu używam już od czasów windowsa 98

dlaczego Winamp? jest wyśmienitym uniwersalnym odtwarzaczem audio video z ogromnymi możliwościami, dzięki temu programowi można załadować i używać wielu wtyczek DSP a także VST które w czasie rzeczywistym remasterują odtwarzaną muzykę lub teledyski, ja wraz z tym programem używam wtyczki wyjściowej do re-samplingu dźwięku do formatu 192 KHz 32 bity poprzez wtyczkę Audioburst FX a także dodatkowo dodaję ciepły charakter dźwięku stosując mostek VST  oraz SPL TwinTube niemieckiego wydawcy, który znacząco odmienia dźwięk, jest on porównywalny z dźwiękiem z dawnych wzmacniaczy lampowych




Oczywiście Winamp współpracuje z moim pakietem kodeków, którego stale używam pod wielu lat jest to K-Lite Codec Pack Mega.




Miejsce 2: CDex


Choć płyty CD już dawno zostały wyparte to jednak nadal posiadamy ich bardzo dużo w archiwum, a co jeśli chcemy je przekopiować na inny nośnik cyfrowy czy umieścić w chmurze internetowej? Z pomocą przychodzi program, którego używam od kilkunastu lat niezmiennie, tym programem przekopiujemy całą muzykę z płyt CD, do formatu stratnego MP3 bądź bezstratnego WAV, ja polecam WAV bo nie tracimy nic na jakości a mamy całą płytę CD w oryginalne na swoim dysku twardym.


Miejsce 3: Nero burning ROM


Czy ktoś nie zna tego programu? To jest mi bardzo przykro, ile to płyt moje pokolenie wypalało dzięki temu programowi, CD, DVD, ogrom danych szło na płytki a nerwy człowieka brały jak wiele płyt nie udało się nagrać bo występowały różne problemy podczas zapisu, nawet zwykły pyłek na płycie potrafił przerwać nagrywanie i uszkodzić płytę, lepiej się miała sytuacja z płytkami wielosesyjnymi, na których można było nagrywać wiele razy aż do ich zapełnienia.
Program Nero często dodawali bezpłatnie do różnych płytek CD w różnych czasopismach komputerowych lub jako dodatek do nagrywarek.



Miejsce 4: Abby Fine reader oraz English Tranlator


Dziś w czasach powszechnego internetu to nie problem coś przetłumaczyć, możemy używać google translatora nawet do rozmów z obcokrajowcami, program te tłumaczy w czasie rzeczywistym nasz wymawiany głos dwóch rozmówców, na dodatek google potrafi dekodować i tłumaczyć tekst ze zdjęć, ale kiedyś ? .....  kiedyś trzeba było to robić ręcznie, program fine reader to był skaner dokumentów, który ze zdjęcia potrafił przerobić to na tekst komputerowy z kolei English translator  tłumaczył nawet całe fazy  i zdania z angielskiego na polski lub na odwrót, były też inne wersje jak Ruski translator czy niemiecki.


Miejsce 5: Filmy ze sztucznym lektorem, AllPlayer + IVONA

Ehhh kiedyś to było oglądało się pobrane filmy z internetu, szukało do nich napisów w formie TXT a potem ?    oglądało się te angielskie filmy a program AllPlayer + IVONA czytała nam napisy do filmów, wystarczyło odpowiednio skonfigurować i czuliśmy się jak w kinie, oczywiście lektor był niepełnosprawny, to przecież oczywiste ale lepsze to niż oglądać film z którego nic nie rozumiemy



Miejsce 6: Virtual Audio Cable oraz splitCAM

Dziś młodzież bardzo mało ogarnia sprawy informatyczne, wiedzą co prawda jakieś podstawy ale jak przychodzi co do czego to nie potrafią zrobić różnych cudów, np. jak wysłać donejta głosowego jakiemuś strimerowi, ale takiego donejta gdzie wysyłamy jakieś nagranie? Do tego używamy wirtualnej karty dźwiękowej, czyli programu virtual audio cable, które tworzy sztuczną kartę dźwiękową z wejściem dźwięku z naszej karty a potem odtwarza głos jakby nasza fizyczna karta była mikrofonem.
Albo takie serwisy jak omegle i ome.tv w jaki sposób podstawić jakiś sztuczny obraz kogoś innego a nie nas lub puścić jakieś nagranie video w miejsce obrazu z kamerki? Od tego był program splitCAM.



Miejsce 7: VertrigoServ oraz Shoutcast


To były czasy, piękne czasy gdy tworzyliśmy różne własne serwery domowe, pakiet VertrigoServ (obecnie zwanym WAMP) to był pełnoprawny pakiet, który pozwalał uruchomić na swoim komputerze niezależną usługę hostingu HTML, PHP, oraz baz danych MYSQL - konfiguracja była całkowicie dowolna, tylko od nas zależało co chcieliśmy zrobić nikt nie narzucał nam niczego.
Dziś strimerzy na youtube to bardzo popularny zawód, ale za naszych czasów, tworzyliśmy stacje radiowe, od tego jest kolejny program czyli serwer shoutcast, tworzyło się taki serwer lub łączyło się z zewnętrznymi serwerami i nadawało się swoje własne radio, pamiętam te czasy sam prowadziłem stacje radiowe, pamiętam fajny polski serwis który oferował taki streaming całkiem za darmo, nie pamiętam dokładnie nazwy ale było coś w stylu "stacja24" niestety został zlikwidowany bo jak wiadomo polski wymiar sprawiedliwości się dowalił do tego serwisu, bo użytkownicy łamali prawa autorskie na potęgę. Były też zagraniczne hostingi, gdzie była stacja radiowa i zamawiało się godziny nadawania, gdy jeden DJ skończył drugi zaczynał nadawać, pamiętam że sam w tym uczestniczyłem i nadawałem w tym radiu 2 godzinną transmisję, byłem niejako współtwórcą tej stacji.



Miejsce 8: Gadu Gadu, Tlen.PL oraz bot Snickers


Dziś jest facebook i messenger albo komunikatory od google a także discord a kiedyś? gg to było nasze główne źródło komunikacji, ile to rozmów się przeprowadzało z ludźmi, a nawet znajdowali sobie parterów życiowych poprzez ten komunikator. Z kolei tlen.PL to była niezła przygoda, komunikator oraz czat w jednym, piękne czasy, tlen moim zdanie jest funkcjonalnością podobny do dzisiejszego discorda, z tym że discord jest o wiele wiele bardziej rozbudowany, ale kiedyś to na tlen.PL tworzyło się własne pokoje czatowe, stosowało różne skrypty i boty, piękna to byłą zabawa a czasem jaja jak jakiś bot rozmawiał z innymi osobami, pokój z botami to była innowacja, sam miałem takie pokoje z botami.
Z kolei bot Snickers, to był bot który rozmawiał z ludźmi, miał wirtualnego lektora i uczył się od ludzi języków oraz nowych sformułowań, to była taka wczesna sztuczna inteligencja ucząca się od ludzi, były też inne boty ale już nie pamiętam ich nazw, były to przeważnie usługi online, natomiast snickers to był program komputerowy na windows



Miejsce 9: Avast


Kto z nas pamięta słynny komunikat "znaleziono wirusa"
https://www.youtube.com/watch?v=FL6BeOWo9cg
avast to król antywirusów przede wszystkim dlatego bo od zawsze był darmowy a i sporo wirusów wykrywał, można się kłócić z tym że jest on kiepskim jednak lepiej mieć minimalną darmową ochronę, niż nie mieć nic.



Miejsce 10: RegCleaner


Czyściciel rejestru systemu, który znacząco poprawiał wydajność komputera, każdy kto nim czyścił system doskonale zdawał sobie sprawę ile niepotrzebnych śmieci zbierało się w systemie po różnych programach które były już odinstalowane


Miejsce 11: IrfanView i XnView


Irfan View to nie tylko przeglądarka plików graficznych, ten program to prawdziwy kombajn, i nie potrzeba nawet photoshopów, dlaczego? ponieważ obsługuje on wtyczki 8BF czyli mnóstwo różnych pluginów do edytora photoshop, dzięki czemu można było nawet koloryzować czarno białe fotki czy dodawać mnóstwo niesamowitych efektów. Z kolei XNview potrafił nawet masowo przerabiać foty, zmniejszać ich rozdzielczość czy też kompresować, więc przeróbka kilkuset zdjęć nie stanowiła problemu.


Miejsce 12: Tunatic

Znacie obecny SHAZAM na androida? shazam nie był pierwszy, pierwszym królem rozpoznawania słuchanej muzyki i podawania ich tytułów i wykonawców to był właśnie Tunatic na windowsa. Niestety program ten w chwili obecnej nie działa i nie rozpoznaje bo serwery zostały wyłączone, ale naprawdę funkcjonował na wysokim poziomie, zupełnie jak obecny shazam


Miejsce 13:
Sibelius, MIDI soft Studio,  Jazz! , Amazing MIDI, MIDI PLAYER + SOUNDFONT

Te wszystkie programy to cudo dla twórców muzyki w formacie MID, można było tworzyć zapisy nutowe, komponować muzykę  MIDI z poszczególnych nut czy nagranych fizycznie dźwięków, a ponadto midi player mógł odtwarzać tą muzykę na wielu różnych instrumentach, bo wystarczyło załadować tylko lepszy bank dźwięków i muzyka zmieniała się nie do poznania, więcej informacji o midi poznacie z tego filmu reduktora szumu:
https://www.youtube.com/watch?v=gu3pTCDR1Bs



Miejsce 14: HTTtrack


Internet jest ulotny, strony istnieją dziś, a jutro może ich nie być, jednak nic nie znika, w sieci istnieje serwis archive.org który archiwizuje cały internet, jednak sami możemy tworzyć swoje własne archiwum i ściągać nawet całe strony internetowe, niestety dziś jest sporo zabezpieczeń i np takiego facebooka nie ściągniemy, jednak wiele innych stron na pewno ściągniemy tym programem i to w całości, grafiki, teksty a nawet pliki multimedialne, sam tak ściągałem kiedyś strony i mam te archiwalne serwisy u siebie na dysku, fajnie wspominać stary internet.



Miejsce 15: TeamViewer


Gdyby wszyscy wiedzieli co to za program tworzyliby super niesamowite efekty od dawna, dziś tego programu stosują nawet patostrimerzy by sterować swoimi strimem z komputera będąc gdzieś daleko od swojego domu, np. jeden z nich, który ma zakaz strimowania, to streamuje nadal ale na odległość, szkoda że wpadł na to całkiem niedawno, bo przecież ten program istnieje od bardzo dawna i można nim robić dosłownie wszystko, sterować nawet swoim komputerem z drugiego końca świata!



Miejsce 16: Audiacity, iMIX, WaveLab, Adobe Audition


To prawdziwe kombajny do obróbki dźwięku, można nimi produkować nawet audycje radiowe, i tak też się dzieje, bo używają tych programów nawet profesjonaliści a nawet detektywi, próbując odszumiać lub naprawiać jakieś nagrania nawet z czarnych skrzynek.








Programów jest jeszcze bardzo bardzo wiele, nie jestem w stanie wszystkich tutaj opisać bo zajęłoby to miesiące, jednak jeśli jeszcze jakiś przyjdzie mi do głowy to na pewno tę listę odświeżę w przyszłości

A wy jakie znacie programy ponadczasowe, których używacie do dziś lub wspominacie z sentymentem? Napiszcie w komentarzach pod tym artykułem, bądź na naszym fanpage na facebooku.




Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy