środa, 28 sierpnia 2019

Projekt lampki nocnej załączanej na pilot od dekodera TV

Elektronika i elektryka to fajna sprawa, można tworzyć wiele przeróżnych projektów, które mogą się nam przydać w życiu codziennym, nawet ze zużytego dekodera satelitarnego, którego już nie potrzebujemy możemy zrobić coś fajnego, nie musimy nic wyrzucać, zawsze możemy użyć do jakiegoś fajnego i pożytecznego projektu. I w tym przypadku zrobimy tak samo.



Jak zrobić włącznik na pilota ze starego dekodera i nie tylko?

Polecam projekt skonstruowany przez naszego członka grupy elektrodynka 😊 który chce zachować anonimowość (grupa jest zamknięta) a któremu pomogłem w zbudowaniu tego "wynalazku" 😊



Opis działania projektu:

Podczas włączenia dekodera lub podobnego urządzenia o którym zaraz opowiem, sygnał z dekodera... załączy zasilanie dowolnego urządzenia, może być to lampka nocna, wentylator stojący, wieża audio, piła na 230v, inny dekoder, lampki choinkowe, pompa wodna, ogranicza nas tylko wyobraźnia i prąd maksymalny, który jest 10 amperowy, prawdopodobnie można go zwiększyć kupując przekaźnik o większym prądzie np. 20A.


Do budowy będziemy potrzebowali:

-stary dekoder np. DVB-T, czy dekoder od cyfrowego polsatu, lub inny dekoder, zamiast dekodera możemy użyć jakiegoś innego urządzenia, które załączamy pilotem, nie będzie to działać na wszystkim, ale na większości urządzeniach np. wieża audio, radioodbiornik itp.

-przekaźnik 12v-230v, zamiast przekaźnika 12v możemy użyć innego np. 5v-230v, 25v-230v, 3v-230v, w dekoderach zalecany do użycia jest 12v lub 5v, można kombinować z innymi. Zalecany do budowy to: PRZEKAŹNIK SONGLE SRD-12VDC-SL-C, na innym należy się liczyć z inną kolejnością styków, link do przekaźnika:
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-songle-srd-12vdc-sl-c-10a-12v-dc-srd-fv-7532730019




-tranzystor BC 547 lub BC 337 (zalecany BC 547), jeśli się ktoś zna na elektronice, zamiast tranzystora npn, można użyć pnp, w niektórych przypadkach gdy dobierzemy tranzystor większy, należy zastosować radiator i posmarować pastą termo przewodzącą, jeśli nie posiadamy takiej pasty, można użyć kremu do rąk, lub pasty do zębów, jest to mały projekt, dlatego taka alternatywa pasty termo przewodzącej powinna nam wystarczyć



-rezystor 10K lub 20K  (10 000 ohm, zalecany 10K, zależy to też od napięcia sygnału, o którym opowiem w dalszej części poradnika)

-dioda prostownicza: (obojętnie jaka) najlepiej najzwyklejsza, może być wylutowana ze starych urządzeń np. dekoderów, wież audio, komputerów, zasilaczy itd.

-gniazdko na kabel



Budowa:

-jest kilka sposobów na modyfikację starego dekodera lub czegoś co odbiera fale podczerwieni (inne urządzenie np. wieża audio), są dwa podstawowe.:

-Pierwszy podstawowy sposób: budowa na przekaźniku oraz na tranzystorze.

-Drugi sposób na budowę: budowa na samym przekaźniku.



Najpierw przedstawię budowę na przekaźniku oraz na tranzystorze (krok po kroku):




1. Styk pierwszy (oznaczony na schemacie) przekaźnika 12v-230v należy podłączyć pod stałe +12v (może to być z dekodera 12v lub z osobnego zasilacza) z użyciem diody prostowniczej, diodę prostowniczą podłączamy katodą (minusem) pod 12v a anodą (plusem) pod styk 3 przekaźnika (1 i 3 to styki cewki przekaźnika)

2. Styk trzeci przekaźnika podłączamy pod kolektor tranzystora

3. Emiter tranzystora podłączamy pod minus (masę)

4. Bazę tranzystora podłączamy pod rezystor

5.Rezystor podłączamy w podstawowym schemacie pod plus zielonej diody, jeśli okazało by się że dioda działa na innej zasadzie to szukamy miejsca na płycie dekodera... które daje od około 1,50-5v... po załączeniu dekodera... i zaświeceniu się zielonej diody (zielona dioda to sygnał), może to być np. któryś z pinów wyjścia scard, które na czerwonej diodzie daje około pół volta (0,5v) po załączeniu zasilania dekodera... na diodzie zielonej daje 4v, zalecane użycie rezystora na napięciu około 4-5v 20K ? , na napięciu z diody (1,90-2.10v) np. zielonej powinien wystarczyć rezystor 10K ?. Jeśli nie sygnał z diody czy z wyjścia scard, to szukamy wtedy innego miejsca które daje od około 1,50v do 5v po załączeniu zasilania pilotem.

6. Pod styk 2 i 4 przekaźnika (Zalecany do budowy przekaźnik to: SONGLE SRD-12VDC-SL-C, na innym należy się liczyć z inną kolejnością styków) należy na szereg podpiąć fazę 230v, 230v można wsiąść z pinów zasilania dekodera, neutralny dajemy na gniazdko bezpośrednio, a fazę dajemy szeregowo na przekaźnik na styk 2 i wychodzi z 4. Są to styki NC, czyli styki normalnie zamknięte, po załączeniu pilotem zasilania, styk 2 i 4 się otworzą i napięcie 230v powędruje do gniazdka. (proszę patrzeć na schemat)


Schemat budowy:




Można także zbudować cały projekt na samym przekaźniku:

Tutaj jest prościej bo nie stosujemy układów elektronicznych (tranzystora...) lecz sam przekaźnik. Dwieście trzydzieści volt, tak samo łączymy na przekaźnik pod piny 2 i 4, a 12v nie może być stałe jak to w przypadku układu z tranzystorem... lecz musi pojawiać się tylko po załączeniu pilotem dekodera..., jeśli np. poszukalibyście na płycie 5v, które podawane jest dopiero po załączeniu pilotem to warto mieć przekaźnik 5v. Jeśli macie przekaźnik 12v a napięcie 5v po załączeniu pilotem, należy zwiększyć napięcie z 5v na 12v np. przetwornicą step up. Jeśli natomiast macie napięcie 12v a przekaźnik 5v musicie zmniejszyć napięcie z 12v na 5v i wtedy nie musicie stosować tranzystora..., napięcie można zmniejszyć używając: rezystora, stabilizatora napięcia czy przetwornicy step down.

Napięcie 12v które ma się pojawiać po załączeniu pilotem możecie wsiąść z kilku miejsc, pierwszym z nich może być 8 pin wyjścia scard, który po załączeniu pilotem daje około 10-12v:



Tunery DVB-T czy DVB-S (lub odtwarzacze DVD) podają na pin nr 8 w euro złączu (SCART) napięcie przełączające 4.5-7V przy formacie obrazu 16:9 oraz 9.5-12V przy 4:3:




jeśli będzie dawał za mało amper aby załączyć przekaźnik, kolejnym sposobem na uzyskanie 12v jest wlutowanie się w piny od wyjścia antenowego (satelitarne złącze F), może tam być 13v lub 18v, należy wtedy w przypadku gdy robimy projekt na dekoderze, podłączyć dekoder pod tv i najlepiej podpiąć miernik pod wyjście antenowe (sondę plusową do środka wyjścia antenowego a sondę minusową pod obudowę dekodera) a w ustawieniach dekodera zmienić polaryzację anteny tak aby dawało 13v, albo poszukać takiej stacji telewizyjnej która daje 13v (lub 12v), na różnych stacjach mogą być różne napięcia.

Polaryzacja pionowa (V) to 14 volt, polaryzacja pozioma (H) to 18 volt

Do projektu można dodać bezpiecznik szklany, taki projekt można zrealizować na arduino lub innych elementach, lecz chyba ten sposób jest najprostszy i tani.


KOSZTY WYKONANIA: OKOŁO 5-10ZŁ

I w taki sposób ze starego dekodera lub innego urządzenia możecie sobie zrobić urządzenie które załącza inne urządzenia na pilot.

UWAGA 230V!!!, WSZYSTKIE POMIARY ROBIMY OSTROŻNIE, LUTUJEMY PRZEWODY DO PINÓW NA WYŁĄCZONYM URZĄDZENIU OD GNIAZDKA.





Efekt końcowy:











Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy