czwartek, 24 października 2019

Wzmacniacz kina domowego 2.1 lub 4 x 35 wat na kanał


By mieć własny zestaw kina domowego, niewiele potrzeba, wystarczy niewielki wzmacniacz i już możemy myśleć o porządnym zestawie 2.1 bądź 4 kanałowym. Zaprezentuję bardzo dobrej jakości wzmacniacz oparty o zestaw do montażu i zlutowania AVT1611 B

Koszt budowy nie przekroczy nawet 50 zł, liczę tu jedynie koszt części elektronicznych, wszystkie pozostałe elementy które wykonam będą z części z demontażu oraz innych "naturalnych odpadów" (deski, plastikowa obudowa, głośniki i inne elementy).

Długo zastanawiałem się nad wyborem układu, jednak wybrałem układ wzmacniacza w klasie AB, nie wybierałem tu tzw. "wzmacniacza cyfrowego", klasa D ponieważ nadal uważam że pomimo dobrej "energo-wydajności" nadal wydaje z siebie sztuczny dźwięk nie do zniesienia dla starego zatwardziałego audiofila (zbyt dużo wysokich denerwujących sztucznych tonów), tak więc wybrałem coś po środku czyli klasa AB i tradycyjnie sprawdzony układ TDA.

Więcej o klasach wzmacniaczy można posłuchać w poradniku reduktora szumu:
https://www.youtube.com/watch?v=lvYyYpu_OJU
Układ scalony TDA7385 umożliwia budowę czterokanałowego wzmacniacza mocy sygnałów audio. Pracuje on w klasie AB, a jego moc wyjściowa może osiągać 35 W na kanał. Dzięki dodatkowym złączom, można sterować wyciszaniem oraz stanem stand-by modułu.
Wybrane parametry:
  • moc wyjściowa 4x35W (4om / 14V)
  • wbudowane zabezpieczenia przeciwzwarciowe
  • wejście wyciszania mute
  • wejście stand-by
  • zasilanie: 12 ÷ 18VDC
  • wymiary: 78x52x65mm (z radiatorem)

Zestaw do zakupienia:
https://sklep.avt.pl/avt1611.html


Szczegóły:
https://drive.google.com/open?id=1awXtzzURqQyysLfWEKXi5S3gMT2GlKII

Przedwzmacniacz, regulacja barwy i efekty świetlne

Przedwzmacniaczem do tego zestawu będzie oczywiście wcześniej przygotowany projekt czyli mobilny procesor dźwięku:

https://flesztech.blogspot.com/2019/10/mobilny-procesor-dzwieku-z-led-meter.htmlZasilacz

Jeśli zaś nie posiadamy zasilacza 12-18 volt, 3 amper (optymalnie 15 volt), możemy go zbudować:
https://flesztech.blogspot.com/2019/04/budujemy-uniwersalny-zasilacz.html
Oczywiście pamiętajcie że najlepszy zasilacz do wzmacniacza to tradycyjny oparty na transformatorze sieciowym, zasilacze impulsowe wprowadzają sporo zakłóceń do dźwięku (piski, stuki itp.)
Co nieco o zestawie AVT 1611:


Cały złożony moduł będzie umieszczony w plastikowej obudowie pomalowanej srebrzanką, dodatkowo będzie wyposażona w wentylator oraz otwory wentylujące. Włącznik będzie podwójny, oddzielne załączanie wzmacniacza i wentylatora w razie potrzeby (wentylator produkuje dodatkowy hałas i wymagany jest jedynie przy dużych obciążeniach i wielkich kolumnach).

Co prawda sam układ potrafi znieść nawet ponad 100 stopni (ma wbudowane zabezpieczenia termiczne i przeciwzwarciowe), ale nie ma sensu go tak katować bez powodu.


KOLUMNY

Budowa kolumn zajęła mi najwięcej czasu. Zbudowałem je z wyciętych pozostałości po deskach, (pełne drewno, nie żadna sklejka z wiór), z kolei panel przedni wykonałem z resztek po panelach podłogowych. Otwory na głośniki wycinałem wyżymarką, wpierw robiąc otwory pomocnicze wiertarką. Głośniki pochodzą z demontażu, łączone szeregowo, mają łącznie 7 wat na jedną kolumnę przy 4 ohmach, dodatkowo w każdej kolumnie oddzielnie został zastosowany głośnik wysoko-tonowy wraz z kondensatorem filtrującym niskie częstotliwości a także doklejona od środka tuba basowa (bass reflex). Wszystko zostało uszczelnione klejem do drewna oraz klejem na gorąco.

Schemat połączeń:
Ten zestaw głośników ma służyć bardziej na pasmo średnio i wysoko tonowe co nie znaczy że są także lekkie basy. Jednak do basów będzie odrębny głośnik niskotonowy, ten z kolei pochodzi po zestawie głośnikowym od creative (który posiadał niezbyt dobrej jakości głośniki dodatkowe) wykorzystam tu jedynie sam subwoofer, bez elektroniki w środku.
Aby to się udało muszę wyprowadzić 1 kabel z wejścia aux 1, który będę łączył z wejściem aux 2 układu TDA wówczas wyjdzie mi zestaw 2.1 przy wejściu stereofonicznym (głośnik niskotonowy będzie odgrywał jeden z kanałów stereo), ewentualnie mogę dołączać oddzielnie sygnał stereo i oddzielnie sygnał subwoofera z karty dźwiękowej, ponieważ wzmacniacz, który zbudowałem posiada 2 wejścia aux typu jack 3,5 mm a także wyjście zaciskowe na głośniki (środkowe 2 złącza to także wejście aux 2 a skrajne z lewej i prawej to głośniki, kanały L i P)

Może sama obudowa nie wygląda za dobrze, ale trzeba przypomnieć że to zestaw D.I.Y o bardzo niskim budżecie, w którym liczy się efekt końcowy a wykonany został tak naprawdę z "odpadów", taki wzmacniacz może nie wygląda zbyt estetycznie, ale do warsztatu czy garażu jak najbardziej się nada.
Głos wydobywający się z głośników jest naprawdę dobry, czysty i wyraźny, ja jestem bardzo zadowolony:

Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy