czwartek, 2 września 2021

Jak zbudować własną domową serwerownie za grosze? Na dodatek energooszczędną!

Po instalacji przydomowej kablówki na 8 satelit, a także taniego systemu monitoringu na kilka kamer przyszedł czas na kolejną mini inwestycję, która mimo że tania działa prawie jak profesjonalna. Chodzi o domową mini serwerownię dla celów bazy danych ze zdalnym dostępem jak i prowadzenia różnych projektów np. systemu monitoringu czy telewizji internetowej na żywo! Myślę że temat zainteresuje wielu gdyż już były głosy na czacie że niektórzy z was chcieli sobie zbudować taką serwerownię, myślę że mój pomysł oraz doświadczenie pomoże wam w budowie właśnie takiego projektu. 😍
Zobacz także:


Kablówka w twoim domu, instalacja na 8 satelit w zezie, kilka tysięcy kanałów za darmo (FTA):

https://flesztech.blogspot.com/2021/08/rozbudowa-przydomowej-instalacji-dvb-s2.html


Tani system monitoringu, kamerki obrotowe, stałe oraz analogowe w sieci LAN ze zdalnym dostępem na smartfonie i alarmami:

https://flesztech.blogspot.com/2021/07/budowa-zaawansowanego-taniego-monitoringu.html


WSTĘP:

Nadszedł czas na całkowity remont nowego pomieszczenia tym razem pod mini serwerownię, oczywiście najwięcej pracy pochłonął sam remont generalny czyli ściany, sufit, podłoga - ich tynkowanie oraz malowanie, a także wylewka na podłogę. Nie ma co tu pokazywać, remont jak remont,  - nie prowadzę porad budowlanych czy kanału o remontach. 😅 Chociaż to malutkie pomieszczenie 3x3 to jednak trochę pracy włożyć trzeba było.

No dobra ale przyszedł czas na kolejny etap czyli złożenie własnej półki pod tę serwerownie i jej wszystkie elementy, oczywiście wszystko to ręczna robota, ciężka praca przy szlifowaniu i impregnowaniu drewna a potem sklejenia i skręcenia tego w "logiczną całość" - i tak oto powstała PODSTAWA na której można zacząć instalować ... całkiem nowy sprzęt.

Półeczka może totalnie amatorska, ale to w końcu pomieszczenie piwniczne a nie salony dla gości 😁

CAŁKIEM NOWY SPRZĘT?

Tak nowy sprzęt ponieważ stara płyta główna, którą do tych celów używałem została wycofana.

Dlaczego postanowiłem ją wycofać? ze względu na to że była to płyta główna z normalnego komputera PC a więc zasilana normalnym zasilaczem a to wiązało się z dużymi kosztami eksploatacji (okolice 100 wat minimum przez cały czas)

Obecnie zakupiłem używaną płytę główną z allegro, wyprutą z jakiegoś laptopa lenovo (lecz sprawną), miałem już taki laptop więc wiem że to dobry wybór zwłaszcza że także oparta o procesor intel pentium 2 rdzeniowy - tak tylko 2 rdzenie i wcale to nie żart, to nie jest system do gier czy montowania filmów ale dla celów mini serwerowni a taka moc w zupełności starczy nie tylko na to co chcę uzyskać ale także do prowadzenia strimów z OBS, czy prowadzenia telewizji.

Obecnie ta płyta główna posiada procesor 2Ghz oraz 4 giga ram, system operacyjny znajduje się na dysku 500 giga HDD lecz zostanie to zmienione na SSD niebawem.

Na poniższej fotce widać tę płytę na dolnej półce po lewejNa fotce wyżej widzicie już też zainstalowany dodatkowy ruter WIFI, który pracuje jako mostek pomiędzy ruterem głównym oddalonym o 20 metrów po kablu lan oraz jako doświetlacz WIFI dolnej kondygnacji budynku (całość współpracuje w intranecie i ma te same numery IP, bramek itd.)


Sama płyta główna to już serwerownia?


No nie!

Prawdziwa serwerownia powinna mieć bazę danych i taką bazę danych właśnie w tym momencie zbudowałem.

Serwerownia ta posiada kilka dysków twardych po 1 tera pojemności, a wszystkie one są podpięte jednocześnie poprzez przejściówki SATA do USB a cała reszta do 8 portowego hub'a USB a więc dostęp do danych ze wszystkich dysków jest natychmiastowy i jednoczesny! co prawda to tylko USB 2.0 lecz to nie problem dostęp do danych w sieci LAN jest z prędkością pendriva

Mam w tej chwili 3 sztuki przejściówki SATA na USB


Oczywiście zaletą tej płyty jest to że może działać na zasilaniu awaryjnym (akumulator 12 volt - co też zrobiłem (inny akumulator używka, pozwala na około pół godziny pracy) 


Do pomocy "internet rzeczy"


Sama płyta główna tego laptopa nie uruchamia się samoistnie np. przy zaniku napięcia a więc musiałem dorobić mały projekcik oparty o moduł WIFI ESP8266 oraz przekaźnik, tak że mogę uruchamiać ten komputer zdalnie przy pomocy aplikacji Blynk i sterowaniu tym modułem aby załączał płytę główną, esp podłączony do wifi rutera głównego by ominął problemy z siecią LAN w razie jej ewentualnego uszkodzenia

ZOBACZ KONIECZNIE:

Zautomatyzowana serwerownia
dzięki modułowi ESP8266 NodeMcu
Co więcej zestaw dysków twardych także mogę w dowolnej chwili włączać i wyłączać z zasilania także poprzez moduł ESP8266 zdalnie ponieważ dyski kręciłyby się przez cały czas, a tak mogę je zdalnie włączać i wyłączać poprzez przekaźnik na linii 12 volt


ZDALNY DOSTĘP I PODGLĄD Z KAMERY


Dostęp do mini serwerowni mam całkowicie zdalny z mojego pokoju gdzie znajduje się moje "biuro" oraz "studio" a także ze smartfona z dowolnego miejsca na ziemi poprzez aplikację Anydesk (oczywiście + blynk)

Prawdziwa serwerownia powinna być przygotowana na wszystko! Czyli łącza rezerwowe!!!


A więc nie dość że do serwerowni idzie przewód LAN by zapewnić 100% przepływność sieci to dodatkowo płyta posiada WIFI, które przełączy się z automatu na ruter główny operatora internetu (słabszy sygnał i prędkość lecz funkcjonuje sterowanie anydesk) jeśli coś by się stało z siecią LAN lub ruterem serwerowni. Ale to nie wszystko!

Jest także wetknięty modem 3G od Play, czyli takie łącze rezerwowe w momencie problemów z siecią światłowodową operatora internetu - właśnie ten element tej serwerowni sprawia że jest ona prawie jak profesjonalna czyli baza danych złożona z paru dysków a także łącze zapasowe.


TANIA SERWEROWNIA I ENERGOOSZCZĘDNA


Całość tej instalacji nie kosztowała więcej jak kilkaset zł, bo nawet dyski o pojemności 1 tera na allegro można kupić po 80 zł - trzeba tylko trafić na okazje!


Ruter tani lecz ze zmodyfikowanym oprogramowaniem umożliwiającym o wiele więcej opcji w tym kontrolę mocy (podkręcenie) nadajnika wifi 


Ruter jakiś tam noname, ale oczywiście na całkiem nowym oprogramowaniu dla ruterów czyli słynne DD-WRT, nawet moc WIFI można podkręcić do tego stopnia że jest silniejsze niż z rutera głównego.

Polecam to niestandardowe oprogramowanie bo mamy pełną kontrolę nad wszystkimi opcjami, których standardowo nie mamy

https://dd-wrt.com/
GOTOWY EFEKT


Dyski twarde znajdują się w zamkniętej drewnianej obudowie aby nic im nie groziło 😉Ruter, hub USB, skrzynka z dyskami i zasilaczami


Lokalne stanowisko dowodzenia


Jak widzicie, wszystko jest możliwe nawet zbudowanie serwerowni googla 😂 żart, ale tak naprawdę taka serwerownia może być domową bazą danych gdzie możemy przechowywać swoje najważniejsze dane lub ich kopie, a także mieć do nich dostęp z każdego miejsca na ziemi. 


Nie wspomniałem także że samo pomieszczenie serwerowni ma oświetlenie uruchamiane na ruch lub dźwięk, ale to już taka wisienka na torcik 😃


Serwerownia może pracować jako:

  • dysk sieciowy (zestaw kilku dysków sieciowych)
  • system monitoringu kamer IP 24/7 (oprogramowanie RK VMS management & client)
  • system nadawania zdalnej i automatycznej telewizji internetowej (OBS studio+player treści z dysków)
  • serwer www (prowadzenie serwisów internetowych)

Oczywiście serwerownia zdalnie uruchamiana i sterowana z każdego miejsca na ziemi wraz z podglądem z webkamerki poprzez aplikacje anydesk oraz blynk (kontrola przekaźnikami 230 volt, odczyt temperatur, wilgotności itp.)Kamera z podglądem na pomieszczenie serwerowni:
Na dodatek tania w utrzymaniu zarówno jeśli chodzi o koszty prądu jak i wymianę uszkodzonych elementów, bo nawet nową płytę główną laptopa można dostać nawet w kwocie 2 cyfrowej

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy