środa, 5 września 2018

Rekordy domeny – opis, dodawanie, edycja


Rekordy domeny umożliwiają konfigurowanie “ruchu w Twojej domenie”. Za każdym razem gdy użytkownik Internetu otwiera Twoją stronę WWW albo gdy Ty wysyłasz lub odbierasz e-maila z adresem Twojej domeny lub gdy korzystasz z innych usług, np. ftp czy ssh to wtedy generowany jest tzw. ruch w Twojej domenie.


Każda domena posiada konfigurację domyślną, co oznacza, że zawsze utworzonych jest kilka rekordów dla domeny. Rekordy domeny zapisane są w tzw. pliku strefy serwera DNS. Rekordy domeny, które możesz dodać i edytować:
  • A – Adres IPv4
  • AAAA – Adres IPv6
  • MX – Adres serwera poczty
  • NS – Adres serwera DNS
  • CNAME – Alias do innego hosta
  • PTR – Adres odwrotny
  • TXT – pole tekstowe
  • SRV – rekord usługi


Opis rekordów

  • Adres IP (A) – Rekord A przypisuje Twojej domenie 32-bitowy adres IPv4. Dzięki temu rekordowi pod wpisanym adresem IP, będzie widoczny np. Twój serwis WWW i obsługiwana będzie poczta e-mail*, innymi słowy cały ruch w Twojej domenie będzie przekierowany na wpisany adres IP.
    Rekord A jest domyślnie tworzony podczas przypisywania Twojej domeny do serwera w home.pl. Rekord A dla Twojej domeny możesz konfigurować tylko i wyłącznie w formularzu “Konfiguracja domeny”. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem.
    WAŻNE! Dla jednej domeny może istnieć tylko jeden rekord A. Niemożliwe jest przekierowanie domeny na kilka adresów IP za pośrednictwem Panelu Klienta home.pl. Przekierowanie domeny na kilka adresów IP możliwe jest na serwerze dedykowanym, np. przy użyciu Round-robin DNS, Load balancing.
    Możesz tworzyć wiele rekordów A, ale tylko dla subdomen w Twojej domenie (dla każdej subdomeny osobno). Opis dodawania, usuwania i edycji rekordu A (dla subdomen), znajdziesz w trzeciej części tego artykułu (dotyczy tylko subdomen).
    *WAŻNE! Załóżmy, że domena jest przypisana do serwera w home.pl. W przypadku, jeśli domena zostanie skierowana na zewnętrzny adres IP, to należy pamiętać, że rekord MX domeny zostanie domyślnie ustawiony na “10 nazwausługi.home.pl”. Oznacza to, że poczta e-mail będzie nadal obsługiwana przez serwer w home.pl. Natomiast strona WWW pod adresem domeny będzie wyświetlana z wprowadzonego adresu IP. Jeśli chcesz przekierować obsługę poczty na zewnętrzny serwer, to należy wpisać jego adres (np. “mail.innyserwer.pl”) w polu “Przekierowanie poczty (host)”. Przeczytaj o tym więcej pod tym adresem.
    Więcej informacji na temat przekierowania ruchu pocztowego znajdziesz poniżej w opisie rekordu MX.
    W przypadku wybranych usług, niemożliwe jest skierowanie domeny za pomocą rekordu A na adres IP tych usług, gdyż podane usługi nie posiadają unikalnego adresu IP.
  • Adres IPv6 (AAAA) – Rekord AAAA przypisuje Twojej domenie 128-bitowy adres IPv6. Rekord ten odpowiedzialny jest za to samo co rekord A z tym, że stosuje nowocześniejszy protokół (IP wersja 6).
    Nie jest konieczne w chwili obecnej tworzenie tego rekordu, ale w przyszłości, protokół IPv6 wyprze protokół IPv4 z użytku, więc warto mieć utworzony ten rekord już teraz. Dlatego też home.pl tworzy ten rekord automatycznie w momencie przypisania domeny do serwera w home.pl.
    Aby uzyskać więcej informacji o rekordzie IPv6 (AAAA), zobacz specyfikację RFC 1886.
  • Adres serwera poczty (MX) – Za pomocą rekordu MX możesz skierować ruch poczty e-mail na inny serwer zewnętrzny, który może przejąć (czasowo lub na stałe) ruch poczty e-mail w Twojej domenie. Rekord ten używany jest podczas uruchamiania własnego serwera poczty e-mail. Rekord MX jest domyślnie tworzony podczas przypisywania Twojej domeny do serwera w home.pl. Rekord MX dla Twojej domeny możesz konfigurować tylko i wyłącznie w formularzu “Konfiguracja domeny”. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem.
    Dla jednej domeny może istnieć tylko jeden rekord MX. Jednak możesz tworzyć wiele rekordów MX, ale tylko dla subdomen w Twojej domenie (dla każdej subdomeny osobno).
    WAŻNE! Tylko w sytuacji, gdy Twoja domena jest przypisana do serwera w home.pl, rekord MX umożliwi na przekierowanie poczty na serwer zewnętrzny (inny niż home.pl).
    • W polu “Przekierowanie poczty (adres e-mail)” możesz wpisać tylko jeden adres e-mail np. jan.kowalski@innapoczta.pl.
    • W polu “Przekierowanie poczty (host)” możesz wpisać nazwę hosta w postaci:
      “innapoczta.pl” lub “innapoczta.pl/innapoczta1.pl” lub “innapoczta.pl/innapoczta1.pl/innapoczta2.pl”.
    Informacje o tworzeniu/modyfikacji rekordu MX (dla subdomen) znajdziesz w trzeciej części tego artykułu.
  • Adres serwera DNS (NS) – rekord ten przypisuje adres Twojej domeny do serwerów nazw DNS. Rekord NS jest domyślnie tworzony podczas przypisywania Twojej domeny do serwera w home.pl. Rekord NS dla Twojej domeny możesz konfigurować tylko i wyłącznie w formularzu “Konfiguracja domeny”. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem.
    Dla jednej domeny może istnieć tylko jeden rekord NS. Możesz tworzyć wiele rekordów NS, ale tylko dla subdomen w Twojej domenie (dla każdej subdomeny osobno).
    Rekord NS pozwala również na skierowanie ruchu z Twojej subdomeny (np. sklep.twojadomena.pl), na serwery DNS inne niż home.pl np. “dns.innyserwer.pl” oraz “dns2.innyserwer.pl”. Taka konfiguracja spowoduje, że tylko ruch w Twojej subdomenie zostanie wydelegowany na serwer do innego operatora. Domena główna (np. “twojadomena.pl”) będzie nadal wskazywała na serwery DNS home.pl. Dzięki temu Twoja subdomena może być w niezależny sposób zarządzana przez administratorów serwera zewnętrznego, a ustawienia dla domeny głównej “twojadomena.pl” się nie zmienią.
    Przykład: Jesteś właścicielem domeny “twojadomena.pl”. Domena ta obsługiwana jest na serwerach DNS home.pl. Tymczasem strona WWW Twojego sklepu znajduje się na innym (niż home.pl) serwerze. Ty chcesz, aby pod adresem “sklep.twojadomena.pl” wyświetlała się strona WWW Twojego sklepu. W tym celu konieczne jest wydelegowanie subdomeny “sklep.twojadomena.pl” poprzez dodanie jednego rekordu NS wskazującego na serwery DNS zewnętrznego operatora np. “dns.innyserwer.pl” oraz “dns1.innyserwer.pl”.
  • Alias do innego hosta (CNAME) – Pozwala na zdefiniowanie aliasu (alternatywnej nazwy) rekordu A dla domeny.
    Przykład: Jeśli masz dwie domeny “twojadomena.pl” oraz “innatwojadomena.pl”, to rekord CNAME możesz ustawić tak, aby “innatwojadomena.pl” wskazywała na “twojadomena.pl”, czyli nie będzie istotne, który z dwóch adresów wpisze użytkownik w przeglądarce, bo zawsze otworzy się ta sama strona WWW.
    Rekord ten jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tworzenia tzw. rekordów wildcard oraz dla subdomen, których jest wiele, a ich IP się powtarzają.
  • Adres odwrotny (PTR) – Rekord tego typu używany jest do obsługi tzw. Reverse DNS (revDNS), czyli tłumaczenia adresów IP (np. 212.127.23.31) na ich nazwy domenowe (np. “twojadomena.pl”), zwane również wyszukiwaniem wstecznym. Niektóre serwery pocztowe przeprowadzają kontrolę zgodności wpisu revDNS z DNS i w razie niezgodności odrzucają połączenie komunikatem “4.7.1 Client host rejected: cannot find your hostname”.
    WAŻNE! Aby utworzyć rekord PTR dla Twojej domeny, skontaktuj się z dostawcą adresu IP, na który skierowana jest Twoja domena. Przykładowo, jeśli domena skierowana jest na adres IP: “212.85.96.1”, to aby utworzyć rekord PTR dla takiej domeny, należy skontaktować się z administratorem, który dostarcza Ci ten adres IP.
    WAŻNE! Jeśli Twoja domena prowadzi na adres IP serwera w home.pl, to będziesz mógł zmienić revDNS dla takiego adresu IP. Utworzenie rekordu PTR dla domeny skierowanej na adres IP w home.pl będzie możliwe, jeśli posiadasz unikalny adres IP na serwerze. W celu zmiany revDNS zaloguj się do Panelu administracyjnego home.pl –> Usługi –> Hosting –> Preferencje. Wprowadź własny rekord PTR podając nazwę domenową.
  • Pole tekstowe (TXT) – Pozwala dołączyć dowolny tekst do rekordu domeny. Może być użyty również do implementacji specyfikacji Sender Policy Framework (SPF). Rekord ten jest również często używany do zweryfikowania prawa własności do domeny w aplikacjach Google. Tworzenie rekordu TXT nie zakłóca bieżącego przepływu poczty, ani nie ma wpływu na inne istniejące usługi.
  • Rekord usługi (SRV) – Pozwala na wprowadzenie większej ilości informacji o usłudze – niż tylko adres IP. Możliwe jest wskazanie np. numeru portu na którym pracuje dana usługa lub priorytet oraz wagę dla danego wpisu. Rekord SRV jest często wykorzystywany do konfiguracji usługi Jabbera (XMPP) we własnej domenie. Rekord SRV pozwala wskazać np. numer portu, na którym pracuje dana usługa.


źródło: https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/rekordy-domeny

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy