czwartek, 6 stycznia 2022

SupeRoweR V.3.0 - kolejna modernizacja roweru z napędem spalinowym oraz naszpikowany elektroniką !!!

O "super rowerze" było już głośno na naszym portalu w roku 2020 gdy to projekt po raz pierwszy ujrzał światło dzienne, na wiosnę 2021 roku nastąpiła jego modernizacja czyli wersja numer 2. Teraz nadszedł czas na jeszcze bardziej udoskonaloną wersję V.3.0 [2022]. Co będzie posiadała najnowsza wersja super roweru? Przede wszystkim poprawki, które były wymagane by działał jeszcze lepiej a jazdy były przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Zdziwicie się co w tej chwili posiada !!!SupeRoweR V.3.0 to projekt, w którym zmienić się ma głównie wygląd oraz udoskonalenie funkcjonalności, nad tym projektem pracowałem już od kilku miesięcy tak naprawdę, stopniowo zmieniając i wprowadzając różne rzeczy, użytkownicy discorda mieli wgląd w aktualne zmiany na bieżąco już bodajże od września 2021 roku. Teraz nadszedł czas na podsumowanie tych wszystkich zmian.

Super rower ma wyglądać bardziej elegancko ale nie tylko, dodane zostały oczywiście poprawki, które były rozwiązaniami problemów z poprzednich wersji a także poprawki wymagające wprowadzenia po wykryciu w trakcie jego użytkowania. Także nieco modyfikacji uległ sam silnik poprzez wymianę niektórych ważnych elementów na całkiem nowe i inne. 

Zmianie uległo też malowanie oraz dodanie ozdób sprawiających wrażenie "ścigacza", lub roweru "na dopalaczach" 😁😂
_________________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ: 


SPIS WSZYSTKICH TEMATÓW I FILMÓW

Podsumowanie tematu rowero-motora

https://flesztech.blogspot.com/2021/11/rowero-motor.html


WERSJA  V2

SupeRower V.2 czyli gruntownie modernizujemy rower z silnikiem spalinowym i centralką naszpikowaną elektroniką.

https://flesztech.blogspot.com/2021/04/superower-v2-kwiecien-2021.html


WERSJA V.1

PROJEKT ŻYCIA #1: Konwertujemy rower na skuter bez uprawnień i opłat !

https://flesztech.blogspot.com/2020/12/konwersja-roweru-silnik-spalinowy.html

_________________________________________________________________________
WERSJA V.3.0 2022

CO NOWEGO?


Spis nowości wprowadzonych w wersji V.3.0 2020 styczeń:


 • czujnik poziomu paliwa w baku oparty o prosty mechanizm pływaka rezystorowego oraz miernika rezystancji

 • zainstalowana plomba na bak paliwa na szyfr (plomba nie ma na celu zabezpieczenia baku z paliwem przed kradzieżą a jedynie służyć jako oznaczenie że ktoś dobierał się do baku i chciał coś tam dosypać lub dolać to tzw. zabezpieczenie anty-wandalowe, po którego naruszeniu wiadomo że bak trzeba opróżnić gdyż niepewna jest jego zawartość, która mogłaby doprowadzić do uszkodzenia nawet silnika, pozostawienie roweru gdzieś w niepewnych miejscach może kusić do takich różnych wybryków więc lepiej aby bak miał jakiekolwiek zabezpieczenie niż tylko zwykły odkręcany korek, kradzież benzyny nie jest tak bolesna bo to tylko jakieś 10 zł (2 litry max) bardziej bolesne są straty przy uszkodzeniu silnika !
 • nowe lakierowanie, ozdoby odblaskowe, kolorystyka czarno-czerwona
 • moduł audio bluetooth w centralce (możliwość uruchamiania radia przez głośnik dzwonkowy) lub poprzez kabel jack, możliwość uruchomienia asystenta głosowego ze smartfona na głównym głośniku centralki rowerowej

 • wymiana tylnego systemu oświetlenia, światło stop, światło czerwone wraz z odblaskiem, lepsza jasność oraz wygląd, poprawka również przedniego systemu oświetlenia oraz lepsze mocowanie uniemożliwiające jego przemieszczenie się z powodu wibracji
 • modernizacja techniczna silnika oraz samego roweru, nowe części mechaniczne oraz elektryczne (znaczny przyrost mocy) wymiana klocków, linek, itp.
 • serialowy efekt "Knight Rider" - przednie dodatkowe oświetlenie w postaci paska świetlnego (wężyka) o różnych kombinacjach i kolorach, (także światła policyjne) sterowany zdalnie poprzez pilota, wmontowany w przełącznik pozycji świateł
 • modernizacja systemu oświetlenia po zmierzchu (dodany opóźniacz czasowy) światła same się oświecają przy wjazdach do tuneli i po zmierzchu i zostają zapalone jeszcze przez jakiś czas
 • dodatkowy wideo-rejestrator wraz z kamerą tylną, kamerka wifi z podglądem (lustrzanym) na ekranie smartfona, w etui na kierownicy, pełni funkcję lusterka, taką samą jak lusterko wsteczne w kabinie samochodu, ładowany z systemu głównego zasilania roweru (5 volt) ta sama linia napięciowa doładowuje rejestrator przedni
 • wymiana tylnego bagażnika, w tej chwili jest to kufer zamykany na kłódkę o wiele bardziej pojemny
 • zmodyfikowany system zasilania, ogniwa 3x 18650 lub zewnętrznie akumulator żelowy 12 volt (w kufrze)
 • zainstalowany lokalizator GPS (antykradzieżowy) z wbudowanym akumulatorkiem, który nawet po odłączeniu zasilania roweru, nadal pracuje i nadaje poprzez sieć GSM/GPRS aktualną pozycję na mapie co do paru metrów (miejsce jego instalacji to tajemnica)
 • naniesione niewidoczne gołym okiem oznaczenia antykradzieżowe (nie zdradzam jaka to technika i w którym miejscu one są)
 • modyfikacja systemu oświetlenia reflektora głównego, w tej chwili są to 3 pozycje jasności (oparte na opornikach dużej mocy)
 • zainstalowana nowa sakwa z narzędziami podstawowymi (wszystkie niezbędne do naprawy i rozkręcenia silnika, koła, napędu w trasie aby nic nie zaskoczyło)
 • dodana ładowarka USB z możliwością podpięcia każdego urządzenia zasilanego z portu USB a także lampki LED w celu oświetlenia miejsca naprawy lub postoju np. w nocy

TAK W TEJ CHWILI WYGLĄDA ROWERO-MOTOROPIS POSZCZEGÓLNYCH MODUŁÓW


TERMOMETR SILNIKA

DO 300 STOPNI, modyfikacja termometru grillowego, termometr dość dokładnie pokazuje aktualną temperaturę silnika, czujnik wetknięty w żeberka cylindra.


MIERNIK POZIOMU PALIWA W BAKU

Bardzo prostej konstrukcji miernik analogowy rezystancji oraz zmodyfikowany nieco pływak do baku skutera oparty o rezystor zmienny, koszt w całości to około 14 zł. Prostota budowy a jak przydatny i funkcjonalny !!! Na mierniku połowa skali oznacza połowa zbiornika czyli 1 litr paliwa, zero oznacza rezerwę, czyli około 300 ml które starczy do przejechania jeszcze około 20 km.

Pływak idealnie wpasował się w miejsce korka od baku, bez ingerencji czy uszkadzania samego baku, system bardzo łatwy do demontażu a także odpowiednio szczelny (posiada uszczelkę gumową).
Uwaga! należy zrobić nieco szczeliny aby uchodziło powietrze z baku, w przeciwnym razie może zrobić się podciśnienie i przestanie płynąć paliwo co doprowadzi do zgaszenia silnika!


KIEROWNICA, CENTRALKA Z ELEKTRONIKĄ, ETUI NA SMARTFON, MANETKI, PRZEŁĄCZNIKI ORAZ LICZNIK PODŚWIETLANY

Dzięki smartfonowi rower może pełnić funkcję gadającego i autonomicznego pojazdu (asystent głosowy jak z serialu knight rider) 😂😂😂😅


Smartfon pełni tutaj kilka funkcji:
 • nawigacja GPS w trakcie jazdy
 • asystent głosowy (gadający samochód z serialu Knight rider lub "hej mercedes" 😂😂 )
 • podgląd obrazu z tylnej kamerki wifi - jako odbicie lustrzane (lusterko jak w  kabinie samochodowej)
 • radio internetowe lub TV - połączenie z centralką przy pomocy modułu bluetooth (głośnik dzwonka elektronicznego pełni także funkcję wzmacniacza audio, jak radio samochodowe)BLUETOOTH NA STAŁE

Wbudowany został także moduł bluetooth, dzięki czemu można włączyć dźwięk ze smartfona na głośniku rowerowym (ten sam głośnik odpowiedzialny za dzwonek elektroniczny 5 watowy)
DODATKOWA TYLNA KAMERA WIDEO REJESTRATORA

JEST TO KAMERA WIFI PRACUJĄCA JAKO LUSTERKO WSTECZNE, Z PODGLĄDEM NA SMARTFONIE (odbicie lustrzane), możliwość nagrywania na kartę SD lub bezpośrednio na smartfonie. Przednia kamera to oczywiście TRACER SJ4060 (prezentowana kilka lat temu na łamach naszego serwisu, także posiada połączenie WIFI)Kamera ta służy nie tylko do rejestracji co dzieje się z tyłu roweru ale również zwiększa bezpieczeństwo ponieważ jest lepsza widoczność niż w lusterku.
PRZEBUDOWANY SYSTEM TYLNYCH ŚWIATEŁ

Migacze, światło stop (dolny pasek) światło czerwone + odblask + paski odblaskowe na kufrze, teraz w nocy widać idealnie, nawet w dzień czerwone światło jest dość widoczne. Oczywiście to światło (odblask) zostało zmodyfikowane i posiada w środku około 6 diod LED laserowych (takie jak w myszkach komputerowych) Dolny pasek to tzw. "lampa obrysowa" ale pracuje tutaj jako światło STOP

TATUAŻ ODBLASKOWY NA RAMIE a także inne odblaski i ozdoby

Zwiększają dość znacząco widoczność tego pojazdu w nocy, odblaski zarówno z tyłu, jak i z przodu a nawet po bokach w nocy świecą jak choinka. Także "tatuaż" to odblask (wszystkie te naklejki zakupione na shopee).


NOWY BAGAŻNIK, KUFER ZAMYKANY NA KŁÓDKĘ

Teraz można zmieścić tutaj wszystko a na dodatek jest szczelny przed deszczem, zmieści się tutaj nawet kanister z paliwem a nawet worek ziemniaków 😂😂😂😎
Zamykany na kłódkę choć przez chwilkę zabezpiecza zawartość (np. wyjście gdzieś do sklepu).PEŁNOPRAWNY LOKALIZATOR GPS/GSM

System antykradzieżowy z własnym podtrzymaniem zasilania+zasilanie doładowujące z akumulatora głównego roweru, odbiera sygnał z satelity i przekazuje aktualną pozycję przez internet GPRS (darmowy serwis w chmurze google maps, przekazuje w trybie ciągłym dane przez internet mobilny) lub SMS ze współrzędnymi dla google maps (odpowiada automatycznie na zapytania SMS), dokładność co do paru metrów. Nawet odłączenie akumulatora w rowerze przez złodzieja nie pomoże, gdyż lokalizator będzie nadal pracował na własnym zasilaniu, jest zamontowany w ukrytym miejscu.


MODYFIKACJA SYSTEMU OŚWIETLENIA PO ZMIERZCHU

Modyfikacja polegała na dodaniu modułu czasowego, pozwala on na prawidłowe funkcjonowanie modułu zmierzchowego, który załącza się przy każdorazowym nawet chwilowym wykryciu zmierzchu i pozostawieniu zapalonych świateł przez jakiś czas do ponownego odczytu przez czujnik zmierzchu czy ciemność ustała (wyjazd z tunelu) czy też nie.


EFEKT ŚWIETLNY KNIGHT RIDER

Urządzenie zakupione na shopee, to pasek LEDowy, koszt 40 zł:

wraz z pilotem zdalnego sterowania (po lewej obudowa z kontrolerem)Zobacz więcej:


Efekt ten bardziej jako bajer, ale służący za światło postojowe lub światło uruchamiane np. na ścieżkach rowerowych, aby ostrzegać przechodniów przed jadącym rowerem.

Tak działa w nocy:


Zmiany w samym silniku

To przede wszystkim wymiana modułu zapłonowego na całkiem inny, który pozwala na montaż innych świec zapłonowych, nowy oraz szerszy dolot. Rozebranie silnika i złożenie na nowo, nowe uszczelki, smarowanie i konserwacja, nowe klocki sprzęgła, oraz inne modyfikacje (o których nie będę publicznie mówił ale znają je nieliczne osoby np. z discorda) itd. Praca silnika jest całkiem inna niż fabrycznie.
ZABEZPIECZENIA ANTYKRADZIEŻOWE 

Rower w tej chwili ma sporą wartość, zostało w niego włożone ogrom pieniędzy dlatego też musi posiadać zabezpieczenia,  oprócz wybitych standardowych numerów seryjnych ramy, są także naniesione inne oznaczenia, które nie są widoczne gołym okiem, jaka to technika i gdzie one są? to jest tajemnica ale prawie każdy ważniejszy element je posiada w tej chwili i nawet wykwalifikowany złodziej może o nich nie wiedzieć.Zestaw naprawczy

Został również przygotowany tzw. zestaw naprawczy, który zawiera pakiet podstawowych narzędzi oraz elementów do doraźnych napraw w trakcie podróżny "rowero-motorem" mieści się on w sakwie pod siodełkiem.
W pakiecie są podstawowe klucze, klucz nasadowy, śrubokręt, rękawiczki, mini pompka, dętka zapasowa, obcęgi, szczelinomierz i zapasowa świeca + klucz do świec, zapasowe spinki łańcuchów, a także zapasowe światełko tylne oraz pasek odblaskowy (w razie awarii elektryki w rowerze w nocy). W rowerze na stałe jest również przewożone światło LED z oddzielnym powerbankiem w razie problemów nocnych.
To nie wszystkie nowości, będą powstawały kolejne rewizje wersji V.3.0 rowero-motora !

O nowościach będę informował na bieżąco, a już teraz mogę zdradzić że będzie również czujka zbliżeniowa z alarmem w postaci plików AUDIO odtwarzanych z kart SD - prezentacja tego projektu wkrótce w odrębnym temacie na tym portalu !

Będzie to moduł demontowalny i uniwersalny, z własnym zasilaniem, do użytku także w innych miejscach.

Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy