wtorek, 18 lutego 2020

Kaseciaki i boomboxy - to były także moje czasy

Pamiętam doskonale te czasy, żyłem w nich, posiadałem sam kilka takich różnych sprzętów. Jednym z najciekawszych które miałem w  swojej kolekcji to był oczywiście polskiej produkcji radiomagnetofon Klaudia RMS 801.


Zobacz więcej w temacie:
Mój retro sprzęt, który posiadałem:
https://flesztech.blogspot.com/2016/08/moj-retro-sprzet-ktory-posiadaem.htmlZdjęcie mojego pokoju sprzed 20 lat, na fotce widać telewizor kineskopowy OTAKE  na której leci kreskówka z kablówki analogowej cartoon network oraz powyżej radiomagnetofon Klaudia RMS 801 z kasetą chromową w środku firmy Sony, które były wtedy najlepsze i miały fajne wysuwane euti, pamiętam jak chodziłem na bazary i kupowałem je, kosztowały około 4 złote sztuka (obecnie na portalach aukcyjnych są warte nawet kilkadziesiąt złotych)
Także posiadałem boomboxy produkcji chińskiej, tzw. jamniki, których było pełno po bazarach i giełdach w latach 90'tych i był naprawdę kiepskiej jakości.

Obejrzycie sobie ten filmik, autor doskonale opowiada o tych sprzętach oraz ich jakości, także wspomina o systemie nagrywania kaset magnetofonowych, który został wprowadzony czyli zwykłe magnesy zamiast głowic kasujących prądem zmiennym - to było istne cofanie się w rozwoju.

Coś podobnego odczułem w czasach gdy modne były aparaty cyfrowe, które nagrywały często o wiele gorzej niż wcześniejsze kamery VHS, bo często te tanie aparaciki z hipermarketów, na których był boom w latach 2000-2010 nagrywały w rozdzielczości 320x240 oraz bitrate tak kiepskim że to była sama pixeloza.

Autor doskonale to ujął że wiele sprzętu chińskiej produkcji rozsypie się prędzej niż porządne sprzęty produkowane we wcześniejszych latach produkcji polskiej i nie tylko.

I choć dziś o wiele lepszą jakość mamy ze smartfona i może on zastąpić nie tylko takie kaseciaki ale nawet magnetofony i przenośne telewizory to jednak fajnie powspominać takie czasy, kiedy to radość sprawiały te sprzęty lub nawet zwykłe walkmany - na tym się przecież wychowywaliśmy i nie śniliśmy nawet o czymś takim jak smartfony czy tablety z windows zastępujące wielkie komputery PC z powodzeniem.  😲 
Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy