piątek, 7 lutego 2020

Nowoczesny sejf z zamkiem szyfrowym

Czasy porcelanowych świnek skarbonek przeszły do lamusa, teraz nadszedł czas na nowoczesne elektroniczne sejfy.

To kolejny projekt D.I.Y - zrób to sam, tym razem jest to prosty sejf o konstrukcji drewnianej, oczywiście można zrobić dowolny także taki pancerny, wszystko zależy od tego jakie macie materiały, a można sobie budować nawet bardzo porządny sejf lub jakikolwiek zamek do drzwi na wpisywany kod.
Zestaw jaki będę składał to NE508 firmy nord elektronik.
https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=8936&controller=product
Zestaw ten opierał się będzie na układzie scalonym CD4022 oraz 2 tranzystorach BC238

Zastosowałem tutaj zasilacz z drukarki atramentowej ponieważ potrzebne są 2 linie zasilające, od 9 do 14 volt do obsługi samego układu cyfrowego (musiałem tutaj dodatkowo zastosować stabilizator 9 volt aby nie przesadzać z napięciem dla samej elektroniki) oraz ponad 30 volt by poruszyć mechanizm elektrozamka. Można tu oczywiście zastosować innego rodzaju elektromagnes lub zwykłe zasilanie akumulatorowe + do tego przetwornica step up podwyższająca zasilanie ale trzeba już kombinować z dodatkowym upakowaniem tych ogniw i to od zewnętrznej strony sejfu bo w razie rozładowania, nie otworzylibyśmy go w ogóle, ja postanowiłem że po prostu będę podawał zasilanie z zewnątrz, tak będzie najprościej bez zbędnego kombinowania, a że miałem w zasobach akurat idealny zasilacz to tak właśnie zrobiłem.

Kodowanie szyfru odbywa się poprzez fizyczne łączenie na specjalnej krosownicy a więc klucz można dowolnie zmieniać ale wymaga to ponownego lutowania ewentualnie można sobie zrobić płytkę stykową i specjalnymi zworkami zmieniać szyfr kiedy tylko chcemy.

Sam sejt jest zrobiony z drewienek, ale zawsze można użyć lepszych materiałów, jakiejś metalowej obudowy. Ten moduł można też zastosować także do innych zamków drzwi itp. projektów, wszystko zależy od waszej pomysłowości i od zastosowanych materiałów w tym elektormagnesów.

Moduł ten działa na zasadzie wpisywanego kodu po czym przekaźnik na parę sekund się uruchamia - można więc śmiało tu zastosować elektromagnesy na 230 volt.

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy