poniedziałek, 24 lipca 2023

Wieża antenowa - odbiór z 64 satelit, system monitoringu i alarmu, stacja pogody, doświetlacz WIFI oraz WIFI Calling

Wieża, którą wam prezentuję służy głównie za miejsce, na którym zainstalowane zostały 3 talerze satelitarne obsługujące wszystkie pozycje od 60 stopni East, do 30 stopni West. Ale nie tylko, do czego jeszcze ta wieża mi służy, jak ją zbudowałem i w jaki sposób wszystko funkcjonuje? Zapraszam do artykułu.



Najpierw film jak to wszystko wygląda i funkcjonuje:


 


 Zapping niektórych kanałów jakie odbieram:




Jak to zostało zbudowane?


Konstrukcja ta jest całkowicie amatorska, nie kierowałem się tu żadnymi gotowymi projektami z internetu, po prostu taka przyszła mi do głowy. Maszt, który został zbudowany, składa się tak naprawdę z 2 odrębnych części, zostały one połączone w ten a nie inny sposób, aby wszystko działało na zasadzie przeciwwagi, stąd taka dziwna trochę konstrukcja jednej belki przymocowanej obok drugiej, zamiast w jednej osi. Wszystkie czasze satelitarne i osprzęt dodatkowy oraz sam maszt to waga ponad 50 kilo. Także konstrukcja samego fundamentu musiała być specjalnie zaprojektowana.


Maszt ten tak jak wspomniałem nie służy jedynie za miejsce instalacji anten satelitarnych, ale także mini centralkę teleinformatyczną. Oto jedna ze skrzynek, u góry jest jeszcze jedna (to starsza fotka jeszcze z czasów instalacji i tego nie widać, ale na filmie na początku artykułu są fotki najnowsze)


Maszt posiada solidny fundament pod który zostało wykopane około 1 metr ziemi


Oto schemat całej konstrukcji zaprojektowany w paincie w formie 2D:








Pierwsza ze skrzynek służy głównie za schowek na przełączniki DISEqC satelit, wzmacniacz sygnału satelitarnego, który przesyła zsumowany sygnał w przewód idący do domu na odległość około 40 metrów, a także system zdalnego przełącznika na pilota. W tej skrzynce znajduje się także mini rozdzielnica prądu 12 volt do zasilania elektroniki przełącznika oraz kamer monitoringu a także skrzynki teleinformatycznej powyżej. Przewody idą pod ziemią w peszlu, są to przewody zasilające, antenowe oraz ethernet. Ponadto jest także nadawanych kilka sygnałów radiowych odbiorczo-nadawczych (o co chodzi to częściowo tajemnica)











Fundament świeżo po wykonaniu i zasypaniu żwirem i ziemią, użyte zostało około 200 kilo zaprawy betonowej , dzięki czemu maszt ani drgnie, i przetrwał już dość silną wichurę.







Tutaj widać skrzynkę z systemem teleinformatycznym, jej zawartości niestety nie mogę zdradzić ze względów bezpieczeństwa, ale jest tam sporo elektroniki służącej nie tylko za system alarmowy ale także system obsługi monitoringu, sterowania a także stacji pogody. Zaś na samym szczycie niewielki widoczny jest uchwyt na kamery monitoringu z widokiem 360 stopni.






Odbiór satelitarny z 12 konwerterów z możliwością rozbudowy do aż 64 w starym systemie DISEqC 1.1

Jak to możliwe? Poprzez użycie aż 4 przełączników DISEqC, które w systemie 1.1 mogą pracować do 16 kanałów czyli dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika i sterowaniu zdalnym pilotem radiowym, można przełączać się pomiędzy czterema takimi przełącznikami DISEqC 16 kanałowymi.
Poprzednio pokazywałem wam że przełącznik ten działał na WIFI, obecnie funkcjonuje to poprzez pilot radiowy 433 Mhz  Aktualnie w skrzynce mam zamontowane 2 przełączniki DISEqC bo więcej nie potrzebuję ale w każdej chwili mam możliwość dokładania kolejnych konwerterów lub umieszczenia kolejnej czaszy sat.
Do całej instalacji użyłem czarnego przewodu antenowego żelowanego, który jest odporny na srogie warunki atmosferyczne (na deszcz, śnieg oraz słońce i promienie UV), biały się do tego nie nadaje bo pęka, moknie oraz koroduje.



Unikalny sposób mocowania konwerterów


Sama instalacja do odbioru sygnału satelitarnego umożliwia odbiór w tzw. zezie.
Konwertery z racji tego że nie istnieją mocowania takie jakie bym sobie życzył, nie ma ich w sklepach, nie ma takich mocowań by tak blisko umieszczać taką ilość konwerterów, dlatego musiałem robić to wszystko prowizorycznie i zrobione zostało za pomocą trytytek oraz styropianu podłogowego jako dystansów (o dowolnym kształcie) i o dziwo jest to dość solidne wykonanie, bardzo rzadko wymaga to jakichś poprawek, ewentualnie może się zdarzyć problem poruszenia się np. po jakichś dość silnych nawałnicach z gradem i trzeba to lekko korygować by zniwelować jakieś błędy w odbiorze a tak ogólnie nic złego się nie dzieje i konwertery siedzą dość mocno. Skrzynka posiada dodatkowe wyjście antenowe, pod który podłączam miernik sygnału i dzięki temu na miejscu mogę wszystkie ewentualne problemy korygować na bieżąco.





Czym ustawiam anteny i szukam sygnału?


Takim posługuję się miernikiem "GTmedia V8 Finder PRO" o którym prawdopodobnie przygotuję odrębny artykuł z recenzją, jest to dość pomocy sprzęt nie tylko do sprawdzania i ustawiania anten satelitarnych DVB-S2 ale także naziemnych DVB-T2 w nowym systemie i kodeku HEVC





Co odbieram dzięki temu systemowi?  Zobacz w innych moich artykułach:








Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpisz czego szukasz i kliknij w ikonkę lupy